MojAndroid

Súťaž Huawei Next Image Awards pre európsky región pozná svojich víťazov. Nadšenci mobilného fotenia z dvadsiatich krajín mali šancu prihlásiť svoje fotografie a zúčastniť sa súboja o hlavnú cenu Grand Prix, medzi nimi aj niekoľko tisíc Slovákov.

Nosnou myšlienkou súťaže neboli výhry, ale pohľad – ako vidia svet svojimi očami ľudia z rôznych kultúr a tiež zvedavosť, do akej miery je mobilná fotografia súčasťou ich každodenného života.

Počas hlasovania verejnosti od 9. júla do 27. augusta získali súťažné fotografie dohromady 956 326 hlasov. Hlasujúci vyberali z 67 610 záberov, z čoho 26 640 ich bolo prihlásených do kategórie Príroda. Tá sa tak stala vôbec najpopulárnejšou zo všetkých šiestich tém.

20 slovenských fotografií v užšom výbere

Výzva Huawei Next Image zaujala aj Slovákov – až 4180 zúčastnených fotografií pochádzalo od slovenských súťažiacich. Medzi nimi nechýbali známe mená: svojimi zábermi prispel tanečník a choreograf Laci Strike či oceňovaný fotograf Eduard Genserek, ktorý má na konte niekoľko prestížnych cien. Obaja boli zároveň slovenskými ambasádormi súťaže. Do kreatívnej mozaiky súťažných záberov prispeli aj ďalšie známe osobnosti, a to Dara Rolins, Jasmina Alagič a Tatiana Žideková.

Do užšieho výberu postúpilo 20 fotografií od slovenských autorov. Medzi ocenenými sa umiestnil aj autor z Českej republiky v kategórii Storyboard – príbeh, ktorý sa zmestí do deviatich rámčekov. Porotu zaujal sériou momentiek zo života svojej dcéry.

Víťaz berie všetko

Aj keď mali súťažiaci šancu vyhrať hodnotné ceny, tým najväčším ocenením je uznanie odborníkov i verejnosti. Absolútnou víťazkou a držiteľkou hlavnej ceny Grand Prix sa stala súťažiaca s prezývkou rekapavo. Porotu ohúrila svojím autoportrétom Art & Leukemia, ktorá vykresľuje jej boj so zákernou chorobou. Okrem odmeny 10 000 eur a notebooku Huawei MateBook X získala možnosť zúčastniť sa fotoexpedície v Taliansku, ktorú organizuje prestížny magazín National Geographic. Jedna z jej z fotografií bude navyše publikovaná na jeho stránkach.

Odborná porota

V porote zasadlo šesť známych osobností s rozličným umeleckým pozadím. Dominic Bracco, oficiálny fotograf magazínu National Geographic, Alex Lambrechts, certifikovaný Leica fotograf, Tomasz Lazar, držiteľ ocenenia World Press Photo, Bobby Anwar, uznávaný dánsky majster objektívu a Gal Gadot, herečka a ambasádorka Huawei. Päticu umelcov doplnil Yamming Wang, prezident Huawei Consumer Business Group Huawei CEE & Nordic, ktorý sa k súťaži vyjadril:

“Chceli sme umožniť všetkým milovníkom fotografie zhotoviť ten najlepší záber ich smartfónom. Tisíce zaslaných snímok, ktoré sme videli vďaka Next Image, nás inšpirovali k objavovaniu nových možností vizuálnej kultúry, ktorú chceme prinášať používateľom mobilných telefónov po celom svete.”

Súťaž Next Image sa sústredila na veľmi špecifické pole fotografie – mobilné zábery. Moderné smartfóny sú v súčasnosti vybavené fotoaparátmi, ktoré môžu bez problémov konkurovať tým klasickým. Bežný človek dokonca ani nespozoruje rozdiel medzi fotografiami zhotovenými digitálnym fotoaparátom a špičkovým mobilným telefónom.

Vďaka tomu, že ho máme stále poruke, predstavuje mobilné fotenie šancu zachytiť najlepší moment v každom okamihu. Niekoľko sekúnd môže rozhodnúť o budúcom umeleckom diele a ocenené fotografie sú toho najlepším dôkazom.

Rozhodovanie poroty nebolo vôbec jednoduché a aby vybrala skutočne tú najlepšiu, hodnotili jej členovia tri hlavné oblasti: umeleckú hodnotu fotografie, jej kvalitu a v neposlednom rade unikátnosť a originalitu.

Jednotlivé kategórie a ich víťazi

Faces – experimenty s identitou a sila portrétu

  • Costin.mocanu, The rainy day

Good Night – zhoršené svetelné podmienky nesmú pokaziť radosť z fotenia

  • Wes.MW, Caught in a beam of light

Hello, Life! – zdieľanie emócií prostredníctvom každodenných zážitkov

  • Costin.mocanu, Solo

Check-In – nové miesta a nepoznané zážitky

  • Emiliobgr, Sir Archibald

Nature – flóra i fauna ponúkajú veľa inšpirácie

  • Вiктор

Story Board – príbeh, ktorý sa zmestí do deviatich rámčekov

  • Zdenek-dvorak, Moments from the life of my daughter

Cena publika – autor fotografie s najviac hlasmi od fanúšikov

  • Laima

Lákavé ceny nielen pre hlavného výhercu

Víťazi jednotlivých kategórií získali odmenu vo výške 2 000 Eur a taktiež si odniesli hodnotný a štýlový notebook Huawei MateBook X. Ani účastníci na druhom a treťom mieste neobišli naprázdno: Ich odmenou bol prémiový smartfón Huawei P20. Ten istý telefón získali aj výhercovia ceny verejnosti, teda autori fotografií s najvyšším počtom hlasov v každej zo šiestich kategórií.

Počet účastníkov súťaže, zaslaných snímok a hlasov jasne ukazuje, že mobilná fotografia vzbudzuje čoraz väčšiu pozornosť. Množstvo ľudí chce zvečňovať momenty prostredníctvom smartfónu. Úspechy modernej technológie dokazujú, že je to možné aj bez kompromisov – napríklad so smartfónom Huawei P20 Pro, ktorý aktuálne kraľuje rešpektovanému rebríčku DxOMark. Jeho trojitý fotoaparát so skvelým nočným módom a asistenciou umelej inteligencie umožňuje zhotovovať fotografie, ktoré znesú porovnanie aj s profesionálnymi prístrojmi.

Oficiálnu stránku súťaže Next Image nájdete tu.

Súťažilo sa aj na Slovensku

Špeciálne na Slovensku mohli členovia FOTOmánie navyše získať bonus od Huawei – novy smartfón Huawei P20. Stačilo, ak svoje snímky nahrali nielen na webstránku súťaže Huawei Next Image, ale aj do našej FOTOmánie. Súťaž prebiehala od 16. júla do 20. augusta a jej víťaz bude oznámený čoskoro.

13.9.2018
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+