MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo Huawei predstavil svoju vlajkovú loď Mate 10 a spolu s ňou aj jeho odľahčený variant Huawei Mate 10 Lite. Práve tento sme mali možnosť v rýchlosti otestovať a z jeho používania vám prinášame naše prvé dojmy. Tie sú zatiaľ veľmi pozitívne.

Displej takmer všade

Asi najväčším lákadlom nového Huawei Mate 10 Lite je jeho veľký displej. Ten je oproti iným smartfónov v rovnakej cenovej kategórii oveľa väčší a dosahuje uhlopriečku takmer 6 palcov – presnejšie 5,9″. Huaweiu sa ho však podarilo vtesnať do tela ako s 5,5-palcovým displejom. Nie je preto prekvapením, že zobrazovací panel pokrýva úctyhodných 76,5 % prednej strany. Samozrejme, po kvalitatívnej stránke mu nemáme čo vytknúť. Rozlíšenie 1080×2160 px je viac než dostatočné a výhrady nemáme ani k čitateľnosti vo vonkajších prostrediach, či k samotnej reprodukcii farieb.

Konštrukcia je bez prekvapení spracovaná na vysokej úrovni. Kovové šasi zabezpečuje pevnosť a zaoblené rohy hrany a rohy pohodlie. Telefón sa vzhľadom na veľkosť displeja ovláda dobre, aj keď kvoli pomeru strán 18:9 je o niečo dlhší ako bežné telefóny. V dôsledku toho je niekedy nutné prsty viac natiahnuť alebo telefón prehmatnúť, čo nie je práve najpohodlnešie. Úplne ideálne je, keď ho chytíte do obidvoch rúk.

Dizajn telefónu sa nám veľmi páčil. Čo oceňujeme najviac sú už spomínané zaoblené boky a povrchová úprava. Tá je príjemná na dotyk a po našom krátkom testovaní sa tiež zdá, že je aj dostatočne odolná. Žiaľ, viac sa na nej zachytávajú odtlačky prstov. Čo nám tu chýba je tiež odolnosť voči vode, ktorá však v danej cenovej kategórii stále nie je veľmi rozšírená.

Výkonu je dostatok

Huawei Mate 10 lite je veľmi rýchly a spoľahlivý smartfón. Vďačí za to najmä výkonnému procesoru Hisilicon Kirin 659 s ôsmimi jadrami a 3GB operačnej pamäte RAM. Reakcie operačného systému tak budú rýchle pri väčšine činností, ktoré by ste s týmto smartfónom mohli vykonávať. Navyše, vďaka grafickej jednotke Mali-T830 MP2, ponúka Mate 10 Lite aj solídny grafický výkon. Konkrétne v 3D Marku v teste Ice Storm Extreme sme namerali skóre 8118 bodov. Samozrejme, niekedy je cítiť, ze ide o lacnejšie zariadenie strednej triedy, na používateľský zážitok to však nemá tak zásadný vplyv.

Osvedčený systém a funkcie

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Nadstavba spoločnosti Huawei sa podľa nás za posledné roky skutočne vypracovala a patrí medzi tie najlepšie. A to nielen svojím pekným vzhľadom, ale aj bohatou nádielkou funkcií a nastavení. Nebudeme ich tu popisovať do podrobnosti, väčšinu z nich totižto nájdete aj na ostatných modeloch výrobcu, vrátane Huawei P10-tky. Medzi už dobre známe funkcie patrí napríklad podpora zobrazenia aplikácií v dvoch oknách, plávajúce tlačidlo, ovládanie hlasom, gestami, pohybom, pararelné aplikácie a iné. Jedinú výhradu máme k aktuálnosti Androidu, ktorý sa tu nachádza vo verzii 7.0 Nougat. Aj ten by mal byť však čoskoro aktualizovaný na novší Android Oreo.

Veľký displej je navyše priam ideálny pre zobracovanie a prácu s multimediálnym obsahom. Sledovanie filmov a videí je skutočným zážitkom, ktorý oceníte najmä pri cestovaní. Zvuk hlasného reproduktoru je priemerom triedy a to iste platí aj o zvukovom výstupe cez 3,5 mm audio jack.

Odrazový mostík do vyššej ligy

Vo svete mobilnej fotografie sa hranice medzi strednou a výššou čoraz viac zmenšujú. V praxi to znamená, že aj s lacnejším zariadením dokážete veľakrát urobiť veľmi peknú fotografiu. Rozhodujúcim v tomto smere pritom nie je iba počet megapixelov a kvalita snímača, ale aj softvérová výbava. Tá od Huawei patrí pritom aj tu k tým najpokročilejším. Tešiť sa tak môžete na bohaté možnosti nastavení, ako aj funkcie, ako “širokouhlá” clona, špeciálne nočné režimy, ale tiež na profesionálny režim pre fotografiu a video.

Čo sa týka hardvérovej výbavy, nájdete tu duálny fotoaparát s hlavným 16 Mpix snímačom a dalším 2 Mpix senzorom pre meranie hĺbky ostrosti. Optická stabilizácia chýba, čo sa odrazilo aj na horšej kvalite fotografií pri fotení v tmavom prostredí alebo v noci.

Dobrá výdrž batérie

Testovanie Huawei Mate 10 Lite ukázalo, že ponúka solídnu výdrž na jedno nabitie. Batéria s kapacitou 3340 mAh dokáže aj pri veľkom displeji ponúknuť aj niekoľkodňovú výdrž. Samozrejme len v prípade, ak sa budete šetriť. My sme vo väčšine prípadov dosiahli na nabitie výdrž dva pracovné dni s tým, že displej bol aktívny približne 2 hodiny. Telefón sme však používali nielen na základné činnosti, ako je prehliadanie webových stránok, či telefonovanie a posielanie SMS, ale aj na streamovanie hudby cez 4G sieť. Mate 10 Lite žiaľ nepodporuje rýchle nabíjanie a dokonca mu chýba aj USB C konektor. Jeho funkcie zastupuje stále veľmi rozšírený micro USB.

Bez NFC a 5GHz WiFi

Aj keď dnes je doba bezkontaktných platieb, tak Huawei sa v Mate 10 Lite z nejakého dôvodu rozhodol neimplementovať technológiu NFC. Pre niekoho bude jej absencia skutočným deal breakerom, ktorý odradí od kúpy. S Huawei Mate 10 Lite tak v obchode pomocou NFC so svojim telefónom nezaplatíte, čo je naozaj škoda. Taktiež tu chýba podpora 5GHz WiFi.

Na druhej strane poteší podpora dvoch SIM kariet, ako aj rýchlych mobilných sietí LTE CAT 6. Vďaka tomu vie Mate 10 Lite renášať dáta v mobilnej sieti rýchlosťou až do teoretického maxima 300 Mbps.

Záverečné hodnotenie: Huawei Mate 10 Lite

Z našich prvých dojmov je zrejmé, že Huawei Mate 10 Lite sa skutočne vydaril, no má svoje chyby. Medzi tie najvýraznejšie patrí absencia bezkontaktnej technológie NFC, kvôli ktorej nebudete môcť bezkontaktne platiť v obchodoch. Lite-ko inak prináša samé pozitíva. Ponúka výborný displej, pekný dizajn, dostatok výkonu, bohatú nádielku softvérových funkcií a slušnú výdrž na batériu. Fotoaparát je skôr priemernej kvality, no vzhľadom na cenu mu to odpustíme. Za 350 eur ide teda o veľmi zaujímavý kúsok, ktorý by mohli oceniť najmä mladí ľudia, ktorí sa zháňajú po dizajnovo zaujímavom zariadení, ktoré ich nevyjde veľmi draho, no ponúkne slušnú výbavu a funkcie.

Plusy:

  • Dizajn a konštrukčné spracovanie
  • Slušná výdrž batérie
  • Bohaté funkcie Androidu a fotoaparátu
  • Displej

Mínusy:

  • Chýba NFC
  • Len micro USB
28.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+