MojAndroid

Huawei je už niekoľko mesiacov v poriadne komplikovanej situácii. Tento výrobca je na každom kroku obviňovaný z napojenia na čínsku vládu a z pokusov o špionáž. Hoci nič z toho nebolo zatiaľ oficiálne potvrdené, mnohí obchodní partneri, ako aj zákazníci, sa postupne obracajú tejto spoločnosti chrbtom.

Boj s nepriaznivou situáciou priostruje

Nepochybne najväčší podiel viny na tom nesie kauza s USA. Ako píše TechRadar, práve za veľkou mlákou sa preto snaží očistiť meno spoločnosti aj jeden z jej hlavných predstaviteľov. Ren Zhengfei, ktorý Huawei založil ešte v roku 1987, sa o to pokúsil v dvoch separátnych rozhovoroch pre New York Times a The Economist.

V oboch rozhovoroch však uviedol jednu a tú istú zaujímavosť. Jeho spoločnosť by údajne bola ochotná predať (za poplatok) svoje 5G vedomosti konkurencii zo západu.

“V Huawei sme otvorení myšlienke zdieľania našich 5G technológií a vedomostí s americkými spoločnosťami, aby mohli aj tie vybudovať svoj vlastný 5G priemysel. Vytvorilo by to vyvážený stav na americkom, čínskom, ako aj európskom trhu.”

Generálny riaditeľ jednej z najväčších spoločností sveta ďalej uviedol, že takéto rozloženie jej záujmov a spolupráca s inými firmami je v tomto bode nevyhnutná na jej ďalšie prežitie. V nadväznosti na tieto vyjadrenia hovorca Huawei pre BBC uviedol, že citácie sú presné a že ide o skutočný návrh.

Dohoda by údajne zahŕňala prístup k širokej škále existujúcich 5G patentov spoločnosti. Možný partner by zároveň získal prístup k základnému kódu a technickým plánom, spolu so znalosťami výrobného inžinierstva. Aj ponukou na predaj týchto vedomostí sa Huawei snaží svoju nepriaznivú situáciu zvrátiť.

Zatiaľ však nie je jasné, či mu to aj skutočne pomôže. Vláda USA je v postoji k tejto firme neoblomná a podobný postoj odporúča zaujať aj svojim spojencom, napríklad Veľkej Británii.

17.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+