Honor 7 lite: Správna výbava aj cena | RECENZIA

Odľahčená verzia Honoru 7 zavítala aj na náš trh. Zákazníka sa snaží získať pomerom ceny a výkonu, ale aj pekným dizajnom. Môže však Honor 7 lite skutočne zaujať v rastúcej konkurencii? Na to sme sa pozreli pri našom testovaní.

Konštrukcia: Z každého rožka troška

Honor 7 Lite je tradičným zástupcom nižšej strednej triedy. Dizajn neohúri žiadnymi zbytočnými výstrelkami, naopak, je praktický a obľúbite si ho už pri prvom pohľade. Zaoblené rohy a ideálne veľký displej prispievajú k lepšiemu držaniu a ovládaniu v jednej ruke, pričom poteší aj použitie prémiových materiálov. Honor 7 Lite je sčasti vyrobený z kovu, ktorý má netradične zastúpenie najmä v podobe zadného krytu. Ten plynulo prechádza do bokov, ktoré sú už vyrobené z plastu. Prevláda hladká povrchová úprava v štýle lešteného kovu, ktorá ale so sebou prináša jednu nevýhodu. Zariadenie sa pri používaní zvykne, najmä v spotených rukách, šmýkať. Navyše, zadný kryt s obľubou zachytáva nečistoty. Ak chcete, aby vyzeral stále dobre, budete ho musieť občas vyčistiť.

Rozmiestnenie ovládacích prvkov vás na Honore 7 Lite určite neprekvapí. Ovládanie hlasitosti, spolu s tlačidlom zapnutia, výrobca umiestnil naľavo. Ani tu nechýba hybridný Dual SIM slot, ktorý je situovaný napravo. Využiť sa dá na vloženie dvoch nano SIM kariet alebo jednej nano SIM a rozširujúcej pamäťovej karty microSD.

3,5 mm audio jack sa tradične nachádza navrchu
Nabíjanie sa realizuje prostredníctvom microUSB konektora v spodnej časti zariadenia. Tu sa nachádza aj hlasný reproduktor.

Predná strana predstavuje kombináciu 5,2-palcového displeja, prednej kamery, telefónneho reproduktora a niekoľkých senzorov. Samozrejmosťou je notifikačná LED dióda, ktorá je však podobne ako v prípade modelov Huawei P9 Lite a Huawei P9 pomerne nevýrazná a cez deň ťažko viditeľná. V noci však o zmeškaných udalostiach informuje spoľahlivo a najmä diskrétne.

Kapacitné tlačidlá chýbajú úplne. Nahradili ich softvérové ovládacie prvky priamo na displeji.

Najzaujímavejšou je už štandardne zadná strana. Tú osadil výrobca 13 Mpix fotoaparátom, ktorý mierne vystupuje z tela smartfónu, ako aj LED bleskom a snímačom odtlačkov prstov. Ten ponuka identické vlastnosti a funkcie ako Huawei P9 lite. To znamená, že okrem toho, že si pomocou nej telefón odomknete, tak ho môžete využiť aj na zodvihnutie hovoru, vypnutie budíka, zobrazenie notifikačnej lišty alebo prezeranie fotografií, ktoré môžete listovať bez dotykov na displeji. Vhod príde aj možnosť zamknúť aplikácie pomocou odtlačku prsta, čo môžete urobiť z aplikácie Správca telefónu.

Ako celok na nás Honor 7 lite nepôsobil zle, no trochu nám pri používaní prekážal hladký povrch, ktorý sa zvykne šmýkať a na dotyk pôsobí lacnejším dojmom. Kvalita konštrukčného vyhotovenia je ale na dobrej úrovni. Všetky časti do seba presne zapadajú bez zbytočných nepríjemných zvukov.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej nie je dokonalý

Displej Honoru 7 Lite určite nepatrí medzi špičku medzi smartfónmi. Ponúka síce obstojné farby aj výborné pozorovacie uhly, no chýba mu trochu života. Uvítali by sme vyšší kontrast, ktorý by farbám dodal tak potrebné “zvýraznenie”. Na druhej strane, pokiaľ nebažíte po dokonalých farbách a nemienite Honor 7 Lite porovnávať s inými zariadeniami, tak pravdepodobne nedostatky nebudete až tak vnímať. Navyše, kvalitatívne patrí displej Honoru 7 Lite k priemeru triedy, takže sa nie je na čo až tak sťažovať.

Čitateľnosť displeja na priamom slnku je na dobrej úrovni a to isté platí aj o zobrazení čiernej, na ktorú sa v tejto cenovej hladine nekladie až tak veľký dôraz. Biela farba ma s natívnymi nastaveniami slabý modrastý nádych, tento sa však v nastaveniach vyváženia bielej dá aspoň čiastočne eliminovať. Samozrejmosťou je tu tiež automatická regulácia jasu, ktorá funguje dobre a spoľahlivo. No a za zmienku stojí aj fakt, že smartfón od výroby prichádza s nalepenou ochrannou fóliou.

Výkonu je dosť

Honor 7 Lite je po hardvérovej stránke identickou kópiou Huaweiu P9 Lite. Nájdete tu rovnaký 8-jadrový procesor HiSilicon Kirin 650, ako aj 2GB operačnej pamäte RAM, či grafickú kartu Mali-T830MP2. Od toho sa odvíja aj výkon zariadenia, čo v ponímaní benchmarkov AnTuTu a 3D Mark znamená skóre na úrovni 52800 resp. 11500 bodov. Z praktického hľadiská to znamená, že s Honor 7 Lite budete mať dostatok výkonu k vykonávaniu všetkých bežných činností. Presvedčili sme sa o tom aj pri testovaní. Reakcie zariadenia boli rýchle a bezproblémové je napríklad aj prehrávanie Full HD videí. Hranie hier síce má už svoje limity, stále si však zahráte aj graficky náročnejšie hry. Tie už ale môžu v niektorých náročnejších 3D scénach sekať.

S Honor 7 Lite máte k dispozícii internú pamäť s kapacitou 16GB, ktorá pre používateľa poskytuje ukladací priestor o veľkosti 10,46GB. Vďaka hybridnému slotu ju môžete rozšíriť o ďalších 256GB, a to prostredníctvom pamäťových kariet microSD. Treba však pamätať na to, že ak využijete túto možnosť, nebudete mať k dispozícii voľný slot pre druhú SIM kartu. Ani Honor 7 Lite nepodporuje USB Host a pripojenie ďalšieho príslušenstva cez microUSB konektor.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá a operačný systém

Honor 7 Lite je ako multimediálne zariadenie vybavené veľmi dobre. Používateľovi vďaka dostatočne veľkému displeju poskytuje pohodlie pri sledovaní filmov, zatiaľ čo 3,5 mm audio výstup ponúka dobrú kvalitu a výkon pri reprodukcii hudby. To sa však už nedá povedať o hlasnom reproduktore, ktorému chýbajú basy a ponúka viac menej len plechový zvuk.

Honor 7 Lite je vybavený aj niekoľkými multimediálnymi aplikáciami. Ponúkajú pekné používateľské prostredie a niekoľko štandardných funkcií. Nechýba Huawei galéria vybavená rôznymi nástrojmi pre úpravu fotografií, či možnosťou ich zoradenia podľa viacerých kritérií. Vo výbave nájdete tiež videoprehrávač a aplikáciu Hudba, ktorá ponúka základnú funkcionalitu hudobných prehrávačov. Navyše je tu k dispozícii jedine efekt SWS, ktorý pri prehrávaní cez slúchadlá zvýrazní niektoré frekvenčné pásma.

Operačný systém: Kópia z P9 Lite

Operačný systém a nadstavba sú vo svojich základoch totožné. Aj tu, rovnako ako na Huawei P9 Lite, nájdete Android vo verzii 6.0 a nadstavbu EMUI 4.1. Obidva smartfóny zdieľajú tie isté funkcie, ako aj dizajn jednotlivých prvkov a sekcií systému. Aj preto sú riadky

Launcher nedisponuje množstvom nastavení ani funkcií, nastaviť môžete akurát animáciu prechodu, tapetu, či veľkosť mriežky obrazovky. K dispozícii je aj podpora motívov, ktoré je možné sťahovať a nastavovať v aplikácií Motívy. Na výber máte niekoľko desiatok tém, z ktorých si vyberie skutočne každý. Ak nie, tak stále máte na výber alternatívne aplikácie, pomocou ktorých si prostredie Honor 7 Lite upravíte presne podľa seba.

Notifikačný panel s odkazmi na rýchle nastavenia vyzerá rovnako ako v predchádzajúcej generácii. Honor pri stiahnutí panelu umožňuje tiež možnosť inteligentnej voľby, ktorá pri prijatí upozornení a potiahnutí nadol zobrazí notifikačný panel a pri žiadnych nových upozorneniach len panel s odkazmi na rýchle nastavenia funkcií telefónu. Na výber tu nájdete ale aj sťahovanie lišty podľa polohy potiahnutia. Pri jej aktivácii zobrazíte panel s upozorneniami potiahnutím lišty na ľavej strane, naopak, potiahnutím na pravej strane sa zobrazí panel s rýchlymi nastaveniami.

Pomerne podrobne sa dajú nastaviť aj notifikácie, ktoré sa majú v paneli upozornení zobrazovať, prípadne to, či chcete nechať zobraziť aj ikony upozornení, zostávajúcu kapacitu batérie alebo názov operátora. Nevýhodou je, že sa nedá meniť usporiadanie ani typ rýchlych ovládacích prvkov. No a na škodu je podľa nás aj chýbajúca možnosť na prepínanie zobrazenia posledných spustených aplikácií. Tie sú totižto po stlačení multitaskingového tlačidla usporiadané vedľa seba a nie nad sebou tak, ako to je v čistom Androide. Prepínanie aplikácií je, aspoň z našich osobných skúseností, pomalšie a menej prehľadné, keďže za vybranou aplikáciou musíte viac rolovať.

Honor poteší aj pokročilými nastaveniami módu Nerušiť, kde si môžete detailne naplánovať obdobia, kedy nechcete byť rušení upozorneniami. Aj tie si môžete dodatočne nastaviť, či zvoliť prioritné upozornenia, pre ktoré režim Nerušiť nebude platiť. V nastaveniach nechýbajú ani také vychytávky, ako napríklad konfigurovateľný panel s navigačnými tlačidlami, či špeciálne plávajúce tlačidlo s extra funkciami. Nastaviť si môžete aj inteligentné gestá a k dispozícii je aj rozhranie pre ovládanie jednou rukou, čo využijú používatelia s menšími dlaňami. Nechýba ani ovládanie hlasom, ktoré reaguje aj v stand-by režime zariadenia, avšak len na hlasové príkazy v angličtine. V prípade Honor 7 lite je však podporovaný len príkaz pre rýchle vytočenie kontaktov. Funkcie ako nájdenie telefónu alebo zodvihnutie prichádzajúceho hovoru pomocou hlasu tu chýbajú.

Honor do zariadenia predinštaloval aj niekoľko zaujímavých aplikácií. Asi tou najužitočnejšou je Správca telefónu, ktorý spája funkcie viacerých nástrojov, menovite optimalizáciu systému, správcu prenosu dát, filter hovorov a SMS správ, zámok aplikácií, či správcu batérie, ktorý ponúka niekoľko rôznych šetriacich režimov. K dispozícii sú aj ďalšie doplnky, ako fitness tracker, baterka, zrkadlo, nahrávanie zvuku, kompas, správca súborov, poznámky a predpoveď počasia.

Celkovo hodnotíme operačný systém a nadstavbu ako vydarenú. Osobne sa nám nepáči ukladanie aplikácií priamo na plochu a do priečinkov, ako ani vzhľad ikon, ktoré podľa nás už nezodpovedajú dnešným štandardom. Tie od Honoru sa nám jednoducho nepáčili. Aj to bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo sme neskôr začali používať Nova Launcher. Trochu otravné sú tiež hlásenia správcu telefónu, ktorý nás zo začiatku informoval o aplikáciách, ktoré na pozadí spotrebovávajú najviac energie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát

Bez prekvapení ostáva aj fotoaparát, ktorý ponúka rozlíšenie 13 Mpix. Asi vás neprekvapí, že patrí do rovnakej kvalitatívnej kategórie ako Huawei P9 Lite. Cez deň sa teda odvďačí peknými a detailnými zábermi. Samozrejme ale len za vhodných svetelných podmienok. S klesajúcou intenzitou osvetlenia sa totižto začínajú prejavovať isté nedostatky, vrátane narastajúceho šumu a pomalšieho zaostrovania. Navyše chýba aj optická stabilizácia, čoho dôsledkom rastie pravdepodobnosť, že za šera alebo v noci zhotovíte rozmazanú snímku. Video v rozlíšení Full HD je skôr podpriemerné a jeho kvalita nás neoslovila.

Na druhej strane softvérová výbava fotoaparátu Honoru 7 Lite patrí k nadpriemeru triedy. Je bohatý na efekty, vrátane špeciálnych nočných režimov (zachytenie koncových svetiel, pohybujúcej sa vody, nočnej oblohy a nechýba ani kreslenie svetlom), či profesionálneho režimu, ktorý umožňuje zmeniť nielen citlivosť ISO, ale aj čas uzávierky, vyváženie bielej a kompenzáciu expozície.

Výdrž batérie

3000 mAh batéria v kombinácii s úspornými komponentami poskytuje nadpriemerne dobrú výdrž. S Honor 7 Lite sa tak určite nemusíte báť, že by ste museli pri bežnom používaní nabíjať každý deň. Bez akýchkoľvek problémov vám totižto vydrží dva alebo aj viac dní, podľa toho, ako ho využívate. Bežne sme dosahovali výdrž na úrovni 3 dní, počas ktorých sme ostávali pripojení na WiFi, sledovali e-maily, prehliadali webové stránky, čítali RSS správy, či fotili a natáčali video. Displej bez problémov dokáže byť aktívny po dobu 3 a viac hodín. S Honor 7 Lite sme aj vďaka rovnakej hardvérovej výbave dosiahli podobnú výdrž. V tomto smere môžeme teda testovaný smartfón len pochváliť.

Výdrž je možné predĺžiť aj vďaka dvom šetriacim režimom – Ultra a Inteligentný. Režim Ultra ponechá aktívne iba základné funkcie hovorov a správ, Inteligentný režim automaticky upraví využívanie procesoru a siete pre vyvážený výkon. Výdrž môže ovplyvniť aj počet aplikácií v tzv. chránenom režime, ktoré majú povolené fungovať aj v pohotovostnom režime. Sú to napríklad aplikácie ako Facebook Messenger, Hangouts a podobne, pri ktorých je dôležité, aby upozornenia chodili aj pri vypnutej obrazovke.

Záverečné hodnotenie

Honor 7 Lite je podobne ako Huawei P9 Lite skvelým príkladom vyváženého pomeru ceny a výkonu. Za približne 220 eur získate dobre fungujúce zariadenie s funkciami, ktoré v tejto cenovej kategórii uspokoja väčšinu zákazníkov. Ako to už ale býva zvykom, aj tu je veľká konkurencia, ktorá ponúka podobné funkcie a výbavu. Honor 7 Lite sa od nej odlišuje najmä excelentnou výdržou, zaujímavými režimami fotoaparátu, či špecifickou nadstavbou, ktorú zdieľa spolu so zariadeniami Huawei.

Plusy:

  • Konštrukčné spracovanie
  • Rýchle reakcie
  • Výborná výdrž batérie
  • Dual SIM smartfón

Mínusy:

  • Povrch smartfónu je pomerne šmykľavý
  • Chýba podpora USB OTG

[taq_review]

Disqus Comments Loading...