MojAndroid

Rok 2017 bude pre svet mobilných technológií prelomovým. Operátori po celom svete totižto vypnú svoje GSM vysielače a navždy sa tak rozlúčime so starým mobilným štandardom. Niektorí z operátorov dokonca tvrdia, že pre GSM frekvencie majú už dnes alternatívne využitie pre “iné” zariadenia. Sieť druhej generácie je na svete už od roku 1982 a ešte dnes ju aktívne používa väčšina dumb (jednoduchých) telefónov. Ich majitelia ale budú v roku 2017 nútení svoje mobily vymeniť za novšie, také, ktoré podporujú siete tretej a štvrtej generácie.

stare mobily

GSM sieť vypnú ako prví operátori v Austrálii, a to na prelome rokov 2016 a 2017. Nasledovať bude USA s dátumom 1.1. 2017 a neskôr sa pridajú aj ďalší operátori z Ázie. Vypnutie GSM siete má finančné a technické dôvody – prevádzka siete bude lacnejšia a siete 3. a 4. generácie budú mať k dispozícii väčšie frekvenčné spektrum s menším rušením staršími sieťami. Počet používateľov, ktorí budú musieť prejsť na novšie siete, pritom celosvetovo predstavuje len niekoľko percent.

Zmenou prejde najmä M2M prostredie

Hoci väčšina mobilných zariadení už dnes pracuje s 3G či 4G sieťami, vďaka rozšíreniu a nízkym nákladom sa GSM stále používa na tzv. machine-to-machine komunikáciu. Jej príkladom je napríklad komunikácia s automobilmi, automatmi, alarmami či ďalšími prístrojmi, ktoré bežne používame, no neuvedomujeme si, že aj ony komunikujú cez bezdrôtové siete. Po celom svete je takýchto zariadení viac ako 160 miliónov a ich sieťové čipy budú musieť nahradiť novšie LTE modemy. Výmena týchto súčiastok ale bude mať pozitívne následky. Komunikácia s týmito zariadeniami bude jednoduchšia a rýchlejšia, čo umožní používať napríklad bezpečnostné kamery s prenosom videa v reálnom čase.

Ako sa k vypnutiu GSM postaví Európa?

Zahraničné zdroje uvádzajú, že vypnutie GSM siete v Európe bude mať pomalší spád a niektorí operátori dokonca GSM sieť neplánujú vypnúť, pretože by prišli o množstvo zákazníkov a služieb. Jedným z nich je napríklad francúzsky Orange. Nóri vypnú GSM siete napríklad až v roku 2025, a to po tom, ako v roku 2020 vypnú novšiu 3G sieť. O vyjadrenie k tejto veci sme požiadali aj slovenských operátorov a ich vyjadrenia k tejto téme neskôr doplníme.

Aktualizácia, 17.6.2015 

Slovenské zastúpenie spoločnosti Orange tvrdí, že v roku 2017 neplánuje vypnúť žiadnu zo svojich sietí. Ostatní operátori svoje vyjadrenie zatiaľ nezaslali.

Zdroj: PCWorld

17.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+