Umelá inteligencia od Google si zrejme sama od seba vytvorila vlastný interný jazyk

Zdroj: Pexels

Zdá sa, že umelá inteligencia sa v Google učí veľmi rýchlo. Pred niekoľkými týždňami si umelá inteligencia vytvorila vlastnú šifru, pomocou ktorej zabezpečila svoju komunikáciu. Dokáže sa tiež naučiť hrať videohry a množstvo ďalšieho. Už nejaký čas využíva Google neurónové siete na lepší preklad textu z jedného jazyka do druhého. Teraz sa ukázalo, že umelá inteligencia si k tomu vytvorila akýsi vlastný pomocný jazyk, vďaka ktorému vie lepšie prekladať výrazy medzi viacerými ako dvomi jazykmi.

Inžinieri totiž naučili umelú inteligenciu prekladať text iba medzi dvomi jazykmi (A a B) a potom medzi ďalšími dvomi (B a C). Boli ale zvedavý, či pri preklade z jazyku A do jazyku C použije umelá inteligencia medzikrok spojený s prekladom do jazyka B. Ukázalo sa, že umelá inteligencia tento krok nepotrebuje a aplikuje tak tzv. zero-shot translation. Preto sa objavila ďalšia otázka – ak umelá inteligencia nepotrebuje tento krok na preklad medzi tromi jazykmi, rozumie daným vetám na vyššej úrovni, resp. vytvorila si vlastný jazyk, ktorým interpretuje slová a výrazy, ktoré sa učí?

Vedci sa domnievajú, že je to presne tak. Je ale ťažké povedať, ako presne to funguje a či majú vedci pravdu. Ako je známe, nie je vôbec jednoduché presne interpretovať, čo sa deje vo vnútri neurónovej siete. Je preto možné, že celý proces je komplikovaný a sofistikovaný, no zároveň môže ísť o niečo veľmi jednoduché. V každom prípade, už iba fakt, že umelá inteligencia si sama vytvorila krok na jednoduchšie interpretovanie textu vo viacerých jazykoch, je obdivuhodný. Viac o celom objave si môžete prečítať na tomto odkaze.

Zdroj: Arxiv via TechCrunch

Disqus Comments Loading...