MojAndroid

Google patrí medzi spoločnosti, ktoré majú najširšie pokrytie rôznych odvetví. Spoločnosť sa zaoberá mnohými svetovými problémami, pričom už neraz dokázala uspieť tam, kde iní stroskotali. Vlani kúpil internetový gigant maličkú spoločnosť s názvom DeepMind. Tá sa zaoberá výskumom umelej inteligencie a snaží sa ju posunúť na novú úroveň. Významným krokom v tomto procese sú určite doterajšie výsledky, keď sa tamojším inžinierom podarilo vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá sa sama naučí porážať niektoré počítačové hry.

Konkrétne sa jedná o 49 videohier Atari, medzi ktorými nájdeme napríklad populárny titul Space Invaders. Program s umelou inteligenciou má pritom naozaj minimum indícií, s ktorými začne hru hrať. Je mu iba povedané, že jeho hlavnou úlohou je dosiahnuť maximálne skóre a všetko ďalšie je už na ňom. Algoritmus pritom funguje na princípe stláčania náhodných kláves a sledovania odozvy v hre. Postupom času sa tak program dokáže naučiť, ktoré klávesy s kombináciou s danou situáciou priniesli dobré výsledky, zapamätá si to a postupne sa takto zdokonaľuje.

Proces učenia sa pritom môže trvať aj niekoľko dní, keďže program musí preskúmať obrovské množstvo možností. Inžinieri ho ale zdokonalili na takú úroveň, že sa naozaj dokáže naučiť porážať niektoré videohry. Väčšinou však ide o tituly, kde je veľmi jednoduché prepojenie ovládania a dosiahnutých bodov. Takémuto programu vyhovujú hry, kde sa napríklad stláčajú dve šípky, no problémy má napríklad s hrou Ms. Pacman, kde je potrebné preskúmať celé herné pole. Program totiž nemá dlhodobú pamäť a kým sa naučí, ktoré pohyby boli výhodné, zabudne to, čo sa naučil pred tým. Problém ale nie je v kapacite pamäte, ale v náročnosti výberu vhodných krokov.

Je teda jasné, že ide o kompletný algoritmus, ktorý si bude ešte vyžadovať dlhé roky zdokonaľovania. Napriek tomu je ale úspech spoločnosti DeepMind veľmi dôležitý pre ďalšie napredovanie celého projektu. Je tak možné, že už čoskoro nahradíme Google Now a Siri v našich telefónoch oveľa inteligentnejšími pomocníkmi, ktorí sa naučia oveľa viac, ako to, kde máme zaparkované auto.

Zdroj: Nature via The Verge

26.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+