MojAndroid

Mnohí fanúšikovia Android zariadení sa počas posledného obdobia nedočkavo tešili na predstavenie nových smartfónov zo série Google Pixel. Reč je o novinkách Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Azda najzaujímavejšou vlastnosťou nedávno predstavených noviniek je implementácia procesorov vlastnej výroby. Reč je o čipsetoch Tensor. Web GSMArena teraz prezradil niečo o hrubom výkone nového procesora domovskej výroby od Google.

Google Tensor pozostáva zo zaujímavej kombinácie jednotlivých jadier

Aj napriek tomu, že nasadenie vlastných čipsetov do nových Pixelov mnohým naznačovalo lepšiu optimalizáciu a veľmi vysoký výkon, zdá sa, že procesory Tensor nie sú na tom tak dobre, ako napríklad čipy v iPhonoch. Tensor sa celkom nezvyčajne skladá z dvojice Cortex-X1 jadier, dvoch Cortex-A76 jadier z roku 2018 a štvorice Cortex-A55.

Prvé spomínané jadrá sa v tomto roku stali veľmi populárnymi. Cortex-X1 predstavuje primárne výkonné jadro ako v čipsete Snapdragon 888, tak aj v Exynos 2100. Tým pádom máme akúsi predstavu, aký výkon by mohol ponúkať. Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro sú na tom v single-core výkone pochopiteľne veľmi porovnateľne s konkurenčnými čipmi.

V multi-core teste vedie konkurencia. Google má však príležitosť na zlepšenie

Pokiaľ však príde na multi-core test, rozdiel je veľmi badateľný. Kvôli zvláštnej kombinácii jednotlivých jadier je celkový výkon s použitím viacerých jadier pomerne nízky, čo je nemilým prekvapením. Aj Snapdragon 888 a i Exynos 2100 sú v teste hrubého výkonu lepšími procesormi. Výkon čipov, použitých v zariadeniach amerického giganta Apple, je podstatne vyšší.

Google Tensor benchmark 3D grafika
Test grafického výkonu konkurenčných čipsetov | Zdroj: GSMArena.com

Na druhú stranu je grafický výkon údajne na úrovni s ostatnými vlajkovými loďami. Grafickým akcelerátorom sa v prípade procesora Tensor stal Mali-G78 MP20. Ako však asi viete, hrubý výkon je jedná vec. Tá druhá je optimalizácia, ktorú má Google bez pochýb skvelú. Čip disponuje i ďalším hardvérom na strojové učenie. Poteší aj obrazový procesor, ktorý robí z noviniek dobré fotomobily. Uvidíme, ako na tom budú Pixely v praxi. Veríme, že Tensor je na tom o čosi lepšie, ako sa môže na prvý pohľad z benchmarkov zdať. Softvérové aktualizácie občas predsa dokážu urobiť zázraky.

Náš tip
Na čo slúži funkcia Magic Eraser v nových smartfónoch Google Pixel 6?
26.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+