MojAndroid

Jedným z pretrvávajúcich problémov platformy Android je okrem stále vysokej fragmentácie jeho verzií aj veľký počet malvéru. Bohužiaľ sa to netýka len aplikácií z neznámych zdrojov, ale aj aplikácií v oficiálnom obchode Google Play. Server TheNextWeb teraz informuje, že z neho boli odstránené dve aplikácie na fotografovanie, ktoré obsahovali malvér. Ešte predtým si ich ale stiahlo viac ako 1,5 milióna ľudí.

Malvér Google Play

Malvér umožňoval nahrávať zvuk a zobrazovať reklamy mimo aplikácie

Konkrétne išlo o aplikácie Sun Pro Beauty Camera a Funny Sweet Beauty Selfie Camera. Tie sa profilovali ako aplikácie na fotografovanie a mali poskytovať dodatočné úpravy fotografií. Po nainštalovaní si vyžiadali viac povolení, ako je pre tento typ aplikácií obvyklé. To im umožnilo nahrávať zvuk bez vedomia používateľa a zobrazovať reklamy mimo aplikácie. Takéto reklamy je problematické zavrieť, spotrebúvajú energiu a hlavne umožnia infikovať zariadenie škodlivým kódom.

Kontrola aplikácií v Google Play stále nie je dostatočná

Pred odstránením aplikácií z obchodu si ich ale nainštalovalo viac ako 1,5 milióna majiteľov Android zariadení. Pokiaľ k nim patríte aj vy, tak si menované aplikácie okamžite odinštalujte. Obchod Google Play čelí už dlhšiu dobu kritike za nedostatočnú kontrolu publikovaných aplikácií. Schvaľovací proces Google Play Protect prešiel pred mesiacmi viacerými zlepšeniami. Vďaka ním sa mu podarilo odhaliť tisíce škodlivých aplikácií. Napriek tomu sa zdá, že sa stále nájdu cesty ako ho obísť.

Náš tip
Známy tvorca web prehliadača Brave obvinil Google z porušenia pravidiel GDPR
23.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+