MojAndroid

Spoločnosť Google uviedla na tohtoročnej konferencii Google I/O 2017 množstvo noviniek. Jednou z nich je aj projekt Kotlin. Ide o špičkový programovací jazyk pre tvorbu Android aplikácií určený pre platformu Java Virtual Machine. Hlavným sponzorom a tvorcom projektu je spoločnosť JetBrains, tvorca nástrojov ako IntelliJ. Nový Kotlin je schopný plne spolupracovať s jazykom Java, ktorý bol doteraz (okrem jazyka C++) hlavným programovacím jazykov pre tvorbu Android aplikácií.

Náš tip
Google Play Protect vás ochráni od škodlivých aplikácií či nájde váš smartfón | Google I/O 2017

“Open-source” projekt Kotlin odštartovala spoločnosť JetBrains už v roku 2012 a verzia 1.0 bola spustená približne pred rokom. Android Studio pre tvorbu aplikácií od Googlu je prostredie založené práve na technológii IntelliJ Java IDE od JetBrains. Jeho nastávajúca verzia 3.0 bude novú technológiu podporovať automaticky od prvého spustenia.

Vďaka tomu, že Kotlin je plne kompatibilný s jazykom Java, vývojári mohli teoreticky tvoriť aplikácie v tomto jazyku už aj doteraz. Teraz prichádza podpora zo strany spoločnosti Google a navyše projekt Kotlin prináša podporu pre množstvo nových funkcií či vylepšení, ktoré samotná Java aktuálne nepodporuje. Spoločnosť Google takisto uviedla, že ide o ďalší programovací jazyk, nie o náhradu za existujúce jazyky Java či C++.

Náš tip
Android Device Manager bude aktualizovaný na aplikáciu “Find My Device” │Google I/O 2017

Zaujímavosťou je tiež informácia, že samotná prezentácia nového špičkového programovacieho Kotlin pre tvorbu Android aplikácií spustila u divákov konferencie Google I/O 2017 rozhodne najsilnejší potlesk spomedzi včerajších prezentácií.

Zdroj: techcrunch

18.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+