MojAndroid

Google dnes na domovskej stránke svojho vyhľadávača google.sk oslavuje 85. výročie narodenia slovenského básnika Milana Rúfusa, ktorý sa narodil 10. decembra 1928 v Závažnej Porube na Liptove a patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej poézie. Google Doodle, teda grafická premena loga, na počesť Milana Rúfusa je ďalšou z iniciatív celoročného programu slovenského Googlu „Google na slovenskú nôtu“ naslovenskunotu.sk, ktorého cieľom je oživiť krásy, kultúru a tradície Slovenska pomocou online technológií.

 Rufus-2013-hires_2

Google v ojedinelých prípadoch na príprave Doodlov spolupracuje aj s lokálnymi umelcami, čo je aj prípad Doodlu Rúfusa. Ten umelecky stvárnil Peter Uchnár, autor ilustrácií azda najznámejších Rúfusových zbierok básní Modlitbičky či Studničky. Základným motívom bola kniha, v rámci ktorej vyrástol fantazijný svet Rúfusovej poézie. Občas temnejší, ktorý znázorňuje nepriestupný hustý les, občas odľahčenejší, ktorý reprezentujú stromy napravo. Tým svetom prestupuje anjel, charakteristický pre dielo Modlitbičky, ktorý preletí lesom.

„Ide o úplne prvý Doodle v rámci Čiech i Slovenska, na ktorom sme spolupracovali s lokálnym umelcom. Podľa nás sa veľmi vydaril a tento rok zároveň symbolicky uzatvára kampaň Google na slovenskú nôtu,“  hovorí Janka Zichová, manažérka PR a komunikácie pre český a slovenský Google.

Graficky upravené logo Google oslavujúce výročie narodenia Milana Rúfusa bude možné vidieť na slovenskej doméne Vyhľadávača Google www.google.sk po celý deň (10. decembra 2013). Viac informácií o celoročnom programe Google na slovenskú nôtu je k dispozícií na stránke naslovenskunotu.sk.

Dodatočné informácie o Milanovi Rúfusovi:

Milan Rúfus sa narodil 10. decembra 1928 v Závažnej Porube na Liptove v rodine murára. Vyštudoval slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde v rokoch 1952-1989 prednášal dejiny slovenskej a českej literatúry. Od svojho vstupu do literatúry má zásadný podiel na formovaní modernej slovenskej poézie druhej polovice 20. storočia. Prvé básne publikoval v časopisoch Prameň, Nový rod, Mladá tvorba a Borba. Debutoval básnickou zbierkou Až dozrieme, odvtedy Rúfus vydal ďalších vyše 20 zbierok, z ktorých čitateľsky asi najpopulárnejšou je zbierka Modlitbičky.

Google si originálnym Doodlom v minulosti pripomenul aj ďalšie významné slovenské osobnosti:

Výročie narodenia Adama Františka Kollára

google doodle kolar

 

Výročie narodenia Juraja Jánošíka

1531984_google-doodle-juraj-janosik

Výročie narodenia Ľudovíta Štúra

ludovit_sturs_birthday_slovakia_google_doodle-p248544221118165688uh07t_400

Výročie narodenia Martina Kukučína

kukucin10-hp

Zdroj: Google

 

10.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+