MojAndroid

Možno si ešte spomínate na Google TV, pokus internetového giganta o vytvorenie vlastnej „internetovej televízie“. Spoločnosť s ňou mala veľké plány a nešetrila sebavedomými vyhláseniami o tom, ako ako zmenia „hlúpy terminál“, teda televízor, na chytrú digitálnu platformu, ktorá okrem pasívneho sledovania programov umožní na veľkej obrazovke riešiť pracovné záležitosti, alebo sa hrať či zabávať. Bohužiaľ, platforme sa vôbec nepodarilo presadiť a slová Erica Schmidta o tom, že v roku 2012 bude na väčšine nových televízorov, sa ukázali ako mimoriadne zlý odhad.

Náš tip
Google TV prejde rebrandingom. Stane sa z neho Android TV

Google to však nevzdáva a chystá vynovenú službu s názvom Android TV. Tvrdí to portál theverge.com, odvolávajúci sa na interný dokument, ktorý majú v redakcii k dispozícii. Hoci na prvé počutie by medzi oboma službami nemusel byť veľký rozdiel (aj Google TV bola založená na Androide), v skutočnosti pôjde podľa theverge.com o úplne inú službu s odlišnou filozofiou. Zatiaľ čo Google TV bola spoločnosťou prezentovaná ako samostatná platforma, ktorej cieľom bolo z televízora vytvoriť akýsi obrí a veľmi výkonný smartfón, Android TV je už prezentovaná inak. Podľa dokumentu ide o set top box s rozhraním slúžiacim na sprostredkovanie zábavy, cez ktoré bude možné vyhľadávať a užívať rôzny obsah jednoduchým spôsobom a bez zbytočných komplikácií. To znamená, že Android TV sa prispôsobí aktuálnemu trendu a prinesie obdobné možnosti ako iné set top boxy na trhu, napríklad Apple TV, Fire TV od Amazonu či Roku. Podobným spôsobom sa bude aj používať.

Android TV d

Android TV je teda menej ambiciózny projekt ako Google TV a pre používateľov zároveň ľahšie pochopiteľný a prístupnejší. Jeho základom bude samozrejme Android, ale používateľské prostredie má pozostávať zo sady rolovacích „kariet“, ktoré budú reprezentovať jednotlivé druhy obsahu – filmy, relácie, aplikácie a hry. K dispozícii bude diaľkový ovládač so štyrmi smerovými tlačidlami, ktoré budú slúžiť na pohyb medzi jednotlivými položkami. Tie budú vyzerať podobne ako na iných set top boxoch, teda každá položka bude zobrazená ako miniatúra filmového plagátu, obal albumu a pod. Ako voliteľné príslušenstvo k Android TV budú dostupné aj herné ovládače. Podporované by tiež malo byť hlasové ovládanie a notifikácie, hoci Google údajne od vývojárov požaduje, aby ich používali v minimálnom množstve.

Android TV b

Dôležitou súčasťou Android TV by mali byť odporúčania, ktoré bude služba navrhovať na základe používateľových preferencií a obsahu, ktorý si v minulosti prezrel. Pôjde teda o podobný princíp ako v prípade služieb YouTube alebo Google Hudba. Chýbať by nemala ani možnosť pokračovať v sledovaní programu na smartfóne či tablete a dôraz by mal byť kladený na rýchly, jednoduchý a pohodlný prístup k multimediálnemu obsahu. V Google sú v tomto smere konkrétni, cesta z domovskej obrazovky ku spusteniu konkrétneho diela by nemala zabrať viac než tri kliknutia, alebo gestá. Jednoduché a prehľadné by malo byť tiež vyhľadávanie, ktorému bude na diaľkovom ovládači vyhradené samostatné tlačidlo. Celý projekt má byť zatiaľ vo fáze prípravy, Google údajne rokuje s vývojármi, ktorí majú pre Android TV pripraviť hry a aplikácie s konzistentným rozhraním. Na screenshotoch je vidieť aplikácie Google ako Play Movies, YouTube a Hangouts, ale tiež aplikácie tretích strán ako Vevo, Netflix, Hulu, Pandora a viaceré hry.

„Android TV je Android, ale optimalizovaný pre využívanie obsahu na televíznej obrazovke v obývačke,“ charakterizuje službu samotná spoločnosť Google v internom dokumente. Keďže je dôraz kladený na jednoduchosť, spoločnosť z Android TV odstránila všetky „nepotrebné“ súčasti ako telefonovanie, podporu kamier, dotykových zariadení aj NFC. Namiesto interaktívnej platformy teda vytvorila naozaj len rozhranie pre „konzumáciu“ zábavy, do ktorého môžu vývojári a partneri pridávať filmy, relácie, hudbu, fotografie a filmy. Priestor pre neskoršie rozvíjanie služby tam je, ale základom je zatiaľ skutočne len snaha usadiť ľudí na gauč a nechať ich pasívne sledovať obsah. Teda, paradoxne, úplný protiklad toho, čo bolo zámerom pri Google TV.

Android TV c

Netreba však zabúdať na už existujúci kus hardvéru od Google, ktorý takisto umožňuje streamovanie rôzneho obsahu do televízora – Chromecast. Ten sa stal hlavne v zámorí skutočným predajným hitom a je viac než pravdepodobné, že Google sa ho nevzdá ani do budúcnosti a obe platformy budú existovať vedľa seba. Pre vývojárom to znamená nutnosť optimalizovať svoje aplikácie pre obe „televízne“ rozhrania – Chromecast i Android TV.

Na konkrétnejšie informácie o Android TV si zatiaľ musíme počkať, keďže Google odmietol informácie theverge.com akokoľvek komentovať. Isté však je, že internetový gigant má evidentný záujem o obývačky používateľov, ktorých dvere mu pootvoril úspešný Chromecast. Ak sa Android TV na rozdiel od svojho predchodcu presadí, Googlu sa tieto dvere môžu otvoriť dokorán.

Zdroj: theverge.com

8.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+