MojAndroid

Rok 2022 nepatrí k tým najúspešnejším z pohľadu výrobcov smartfónov. Medziročne poklesli dodávky týchto zariadení, a to hneď o niekoľko percent. O tom ako si viedli jednotlivý výrobcovia a aké výrazné poklesy nastali informuje portál Gizmochina.

Podľa najnovšieho reportu od analytickej spoločnosti Canalys, sa v štvrtom štvrťroku(Q4) 2022 znížili predaje najviac za poslednú dekádu. Analýza hovorí o 17 % prepade v porovnaní s Q4 v roku 2021. Celkový ročný prepad sa zastavil na 11 %. Celosvetovo bolo dodaných menej ako 1,2 miliardy smartfónov do domácností.

Vývoj celosvetového trhu so smartfónmi
Vývoj celosvetového trhu so smartfónmi | Zdroj: Canalys

Aj pri výrazných zmenách sa nezmenilo celkové poradie trhového podielu spoločností. Celkovo bol víťazom predajov v roku 2022 Samsung, aj keď spoločnosť Apple sa stala víťazom predajov v Q4. Celkové poradie tak bolo: Samsung (22 %), Apple (19 %), Xiaomi (13 %), Oppo a Vivo (obaja 9 %).

Najväčším problémom bol pre výrobcov makroekonomický vývoj vo svete. Vojny, nedostatky čipov ale aj výrazné zdražovanie komodít, to všetko ovplyvňovalo spotrebiteľov pri rozhodovaní o kúpe nového smartfónu. Dopyt po strednej a nižšej triede mobilných zariadení klesol výraznejšie už začiatkom roka. Naopak pri vlajkových lodiach a najdrahších zariadeniach klesol dopyt až koncom roka 2022.

Predaje smartfónov v období Q1 2020 - Q4 2022
Percentuálny pomer na celkovom predaji smartfónov v období Q1 2020 – Q4 2022 | Zdroj: Canalys

V roku 2023 sa očakáva, že značky budú opatrnejšie a nebudú mať zbytočne prestrelené očakávania. Uprednostňovať budú najmä ziskovosť a posilnenie trhového podielu. Niektoré spoločnosti už teraz výrazne znižujú náklady, aby sa správne prispôsobili trhovej realite.

Spoločnosť Canalys predpovedá plochýmarginálny rast trhu so smartfónmi v roku 2023. Očakáva sa tiež spomalenie predaja na trhoch západnej Európy a Severnej Ameriky. Naopak niektoré regióny juhovýchodnej Ázie môžu zaznamenať konštantný trhový nárast.

Prepad zaznamenali aj počítače

Pre zaujímavosť, rovnako ako smartfóny, aj počítače zaznamenali medziročné prepady v predajoch. Celkový globálny prepad predstavoval 16 % oproti roku 2021. V štvrtom štvrťroku sa predaje medziročne prepadli celkovo až o viac ako 28 %. Najviac to zasiahlo spoločnosti Lenovo, HP a Dell, ktoré predali o 29 – 37 % menej.

Náš tip
Recenzia HUAWEI FreeBuds 5i: Najlepšie bluetooth slúchadlá pod 100 eur?
19.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+