MojAndroid

Včera, 26. apríla sa uskutočnil ďalší Deň žien v IT, alebo Girl’s Day 2018. U nás túto iniciatívu zastrešuje organizácia Aj Ty v IT, ktorá sa snaží ukázať ženám, dámam a dievčatám, prečo by mali vyskúšať kariéru v IT priemysle. Aj vďaka Aj Ty v IT sa o dostupnosti práci v IT sektore dozvedá čoraz viac žien a jednou zo spoločností, ktoré túto iniciatívu podporujú, je aj Siemens.

Práve v priestoroch spoločnosti Siemens v Bratislave sa konala tlačová konferencia pri príležitosti Dňa žien v IT. V Siemense absolvovalo špeciálny program pre dievčatá už viac ako 350 študentiek stredných škôl, pričom len tento rok pobočky v Bratislave, Žiline a Košiciach privítali 100 nových dievčat.

Slovensko v rámci EÚ zaostáva

Ženy si môžu nájsť uplatnenie aj v spoločnosti, ktorá má kľúčové postavenie vo svete technológií a inovácií, o čom svedčí aj fakt, že v Siemense pracuje takmer tretina žien. Od roku 2014 v nej pribudlo 166 zamestnankýň.

Napriek tomu, že v bežnom živote sme stále viac konfrontovaní s technológiami, u žien sa vývoj za sledovaných desať rokov uberal opačným smerom. Aktuálne v IT divíziách Siemens zamestnávame 10 % žien, čo je mierne nad priemerom Slovenska. Ešte v roku 2006 bol IT sektor na Slovensku z jednej tretiny ženský biznis. V tej dobe to bolo v Nemecku len 20,3 %. Dnes nás prebehli Češky (11,2%), Maďarky (13,1%), ale aj Poľky (14,5%) či Rakúšanky (17,2%). Pritom celoeurópsky podiel žien, ktoré sa venujú IT po desaťročí sa blíži k hranici len 17%,“ hovorí Luboš Iro, šéf vývojových centier Siemens Healthineers Slovensko.

O tom, že v oblasti technológií a IT je dominancia mužov, niet žiadnych pochýb. Na základe údajov Európskej únie len od roku 2006 na Slovensku narástol počet mužov v IT sfére zo 66,7% na takmer 91%. Slováci tak kopírovali celoeurópsky trend nárastu, keďže v rámci Únie sa počet mužov v IT za desať rokov zvýšil o takmer 6%. U našich žien bol trend úplne opačný, ich počet v oblasti IT klesol na nelichotivých 9,2%.

„Vývoj medicínskeho softvéru, ktorým sa zaoberáme, je zaujímavá a kreatívna práca. Naše kompetenčné centrá obstáli v medzinárodnej konkurencii, vďaka čomu sa neustále rozrastáme a prijímame nových ľudí. Oblasť, v ktorej pracujeme nie je výsostnou doménou mužov. V našom tíme máme viacero šikovných kolegýň, ktoré verím, že budú inšpiráciou pre ďalšie ženy,“ hodnotí Iro.

Prečo sa ženy vyhýbajú IT a ako to zmeniť?

„Zamestnanosť žien je celkovým problémom, riešiť ho môže ich vstup do sektorov, kde majú prevahu muži. V Aj Ty v IT sa snažíme o rúcanie bariér práve v oblasti informačných technológií, kde majú ženy obrovské možnosti uplatnenia. Skvelou štartovacou pozíciou pre dievčatá môže byť aj program Girl’s Day, kedy môžu spoznať prácu jednotlivých IT spoločností,“ uviedla Petra Kotuliaková, zakladateľka organizácie Aj Ty v IT, vďaka ktorej sa počet dievčat na IT fakultách na Slovensku zvýšil z 3-5% na 10-12%. Ako dodala, informačné technológie sú oblasťou, v ktorej sa ženám otvára široké spektrum možností.

Ženy v IT si svoju pozíciu pochvaľujú

O svojich skúsenostiach v IT sektore nám porozprávalo hneď niekoľko zamestnankýň spoločnosti Siemens, a to hneď z rozličných pozícií. Alexandra Cisárová zastáva pozíciu programátor/analytik a v tíme má iba samých chlapov. Napriek tomu uvádza, že je schopná vniesť do tímu iný pohľad na vec a často posunúť riešenie problému ďalej, čo oceňujú jej spolupracovníci aj nadriadení.

Trojica IT zamestnankýň v spoločnosti Siemens.

O svojich skúsenostiach hovorili aj Martina Ivaničová a Michaela Adamcová. Obe sú so svojim rozhodnutím venovať sa IT spokojné a sú rady, že ich spolupracovníci uznávajú a rešpektujú. Luboš Iro tiež dodáva, že mať v tíme viac žien je prospešné z hľadiska organizačnej kultúry, ale aj z čisto ekonomického hľadiska. Ženy dokážu byť často veľmi efektívne a svojou snahou popohnať dopredu aj zvyšok tímu, ktorý v IT sektore tvoria často z veľkej miery práve páni.

Organizácia Aj Ty v IT sa snaží všetky tieto výhody odkryť a ukázať aj mladým dievčatám a študentkám, ktoré sa o svojej budúcnosti ešte iba rozhodujú. Okrem študentiek na stredných školách pracujú aj s dievčatami na základnej škole, ale aj s absolventkami, ktoré by sa chceli lepšie zorientovať vo svete IT.

27.4.2018
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+