MojAndroid

Fotoaparát je dnes bez debaty jedna z kľúčových vlastností smartfónov. Dvojnásobne to platí v kategórii vlajkových lodí, kde dnes nájdeme skutočne kvalitné fotoaparáty, ktoré často plnia úlohu primárneho (či dokonca jediného) fotoaparátu, ktorý používame. Rozhodli sme sa preto, že sa pozrieme na aktuálnu špičku na trhu, ktorá je dostupná aj u nás. Dvojicu vynikajúcich fotomobilov s Androidom sme doplnili o „cudzinca“ a postavili sme ich zoči-voči novému iPhone X. Kto vyšiel podľa nás zo súboja ako víťaz?

Pozn.: Fotografie neprešli žiadnou kvalitatívnou kompresiou, boli iba upravené do rovnakej veľkosti 2000 x 1500 px. Fotografie sme sa snažili hodnotiť čo najobjektívnejšie, aj preto sme zaviedli bodovací systém v jednotlivých porovnaniach. 

Celá galéria s fotografiami v Google Fotkách

Auto

V prípade prvej série fotografií je vidieť značné rozdiely v interpretácii farieb. V čase fotenia bolo zamračené a iPhone X a Mate 10 Pro zvolili kontrastnejšie nastavenie, čo síce vyústilo do vyváženej fotografie plnej detailov, no zároveň je farba auta odlišná od reality. Najlepšie obstál Note 8 – fotografia je síce o trošku mäkšia, no stále ponúka dostatok detailov a navyše aj verné podanie farieb. iPhone X ponúka zasa sýte a kontrastné farby a najviac vzdialený od reality je v tomto prípade Huawei Mate 10 Pro.

 1. miesto – Samsung Galaxy note 8 (3 body)
 2. miesto – iPhone X (2 body)
 3. miesto – Huawei Mate 10 Pro (1 bod)

Budova

Z druhej trojice fotografií sa nám už víťaz vyberá ťažšie. Znovu platí, že podanie farieb je veľmi rozdielne a Samsung zvolil jemnejší kontrast. Huawei Mate 10 Pro tu ale ukázal veľmi pekný dynamický rozsah, pekne vykreslil oblohu a zvolil rozumnú strednú cestu medzi mäkšími farbami a extrémnym kontrastom v prípade iPhone X.

 1. miesto – Huawei Mate 10 Pro (3 body)
 2. miesto – Samsung Galaxy Note 8 (2 body)
 3. miesto – iPhone X (1 bod)

Kamenná stena

Zdá sa, že sme našli určité vzorce, podľa ktorých telefóny fotografujú. iPhone X použil aj v tomto prípade na náš vkus extrémny kontrast. Na druhej strane má však najlepší dynamický rozsah a obloha v pozadí je najlepšie viditeľná spolu so stromom. Obloha tu však tvorí minimum obrázku a objekt, v tomto prípade stenu s listami, najvernejšie zobrazil Samsung Galaxy Note 8. Huawei Mate 10 Pro zvolil jasnejšie prevedenie s menej sýtymi farbami, no tento výsledok sa nám páči stále viac ako v prípade iPhone X.

 1. miesto – Samsung Galaxy Note 8 (3 body)
 2. miesto – Huawei Mate 10 Pro (2 body)
 3. miesto – iPhone X (1 bod)

Energy drink a stena v interiéri

Aj v tomto prípade sa opakujú vzorce, ktoré sme spozorovali skôr. Samsung zvolí mäkší prístup, Huawei má trošku vyšší kontrast a ostrejšie hrany a iPhone X tlačí situáciu do extrémov. Dôležité je ale je uvedomiť si, že aj fotografia z iPhone X je skutočne kvalitná a jej nedokonalá interpretácia skutočnosti je viditeľná iba v takomto porovnaní. Najlepšie podanie farieb má znovu Samsung Galaxy Note 8. Táto stena v našej kancelárii jednoducho nemá také sýte farby ako znázorňuje iPhone. Huawei Mate 10 Pro je znovu niekde v strede, no oveľa bližšie k Note 8.

 1. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (3 body)
 2. miesto: Huawei Mate 10 Pro (2 body)
 3. miesto: iPhone X (1 bod)

Príroda

Pri fotografií krajiny pozorujeme prvé suverénne víťazstvo iPhone X. Ten dokonale zobrazil farby, fotka je dostatočne jasná a zároveň detailná, keď je vidieť jednotlivé listy a vynikajúco je čitateľný aj text na značkách v pozadí. Na druhej strane, horší výsledok podal Samsung. Ten znovu zvolil mäkšie nastavenie, čo ale vyústilo do splývajúcich listov a nevýraznej oblohy. Najtmavšiu fotografiu vytvoril Huawei Mate 10 Pro. Je síce o čosi detailnejšia ako pri Note8, no chýba jej jas a zobrazenie oblohy je iba o kúsok lepšie. Úroveň jasu je však výrazne nižšia a na prvý pohľad pôsobí táto fotografia najmenej atraktívne.

 1. miesto: iPhone X (3 body)
 2. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (2 body)
 3. miesto: Huawei Mate 10 Pro (1 bod)

Pomník

Ďalšia scéna znovu ukazuje kvality fotoaparátu na iPhone X. Ten správne zvládol zobrazenie slnečného dňa pri zachovaní reálneho podania oblohy. Fotografií tiež nechýbajú farby, no tie sú jasné a prirodzené. Keďže šlo o skutočne jasný deň, čo sa odrazilo aj na prepálenej žltej budove. Ostatné črty fotografie sa nám však zdajú prirodzenejšie. Note 8 zvolil tmavšie zobrazenie s nereálne sýtymi farbami a Huawei Mate 10 Pro sa teraz ocitol v roli toho, kto ponúka najtmavší výsledok. Aj ten je ale dostatočne kvalitný, plný detailov a ak by sme nemali k dispozícii porovnanie s dvomi ďalšími TOP fotomobilmi, určite by sme povedali, že ide o vynikajúcu fotografiu. Najmä v úrovni detailov patrí Mate 10 Pro k tým najlepším.

 1. miesto: iPhone X (3 body)
 2. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (2 body)
 3. miesto: Huawei Mate 10 Pro (1 bod)

Ozdoba s tekvicou

Pri tejto scéne zvolil iPhone X veľmi sýte a kontrastné zobrazenie farieb, čo je vidieť najmä na porovnaní bielej a modrej farbe nádoby. Note 8 tu ide na istotu – mäkšie zobrazenie, sýte farby a dobré detaily. Nám sa ale najviac páči výsledok z Huawei Mate 10 Pro – farby pôsobia prirodzene a zároveň dostatočne atraktívne a úroveň detailov je vynikajúca aj bez toho, aby fotografia pôsobila neprirodzene ostrá.

 1. miesto: Huawei Mate 10 Pro (3 body)
 2. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (2 body)
 3. miesto: iPhone X (1 bod)

Makro

Ak by sme vám ukázali iba fotografiu z iPhone X, ani by ste netušili, že lupeň v spodnej pravej časti má peknú dvojfarebnú kresbu. iPhone tu zvolil extrémne sýte farby a hoci rozmazanie pozadia je pekné, to isté môžeme povedať aj o ostatných dvoch fotografiách. Farby na fotografií zo Samsung Galaxy Note 8 sa nám páčia najviac – nie úplne prirodzené, ale iba o trošku sýtejšie ako v realite. Do očí nám ale udreli neprirodzené artefakty na hrane lupeňov, ktoré je vidieť aj bez priblíženia. Z tohto dôvodu a aj vďaka reálnemu podaniu farieb sa nám znovu najviac páči fotografia z Huawei Mate 10 Pro.

 1. miesto: Huawei Mate 10 Pro (3 body)
 2. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (2 body)
 3. miesto: iPhone X (1 bod)

Šero v meste

Prvý test v horšom osvetlení ukazuje, že všetky tri smartfóny sú v tomto smere na vynikajúcej úrovni. Stále však vidieť rozdiely v reprezentácii danej situácie. Samsung Galaxy Note 8 odfotil scénu najjasnejšie a zároveň s najteplejšími farbami. Zároveň je tu však najmenej detailov v porovnaní s ostatnými fotografiami, aj keď úroveň detailov je stále na dostatočnej úrovni. iPhone spravil peknú fotografiu v miestach, kde je viac svetla, no tiene sú viditeľne zašumené. Farby ale interpretoval presnejšie ako Samsung. Najpresnejšie podanie farieb pri oblohe a krajine má Huawei, aj keď svietiace nápisy či svetlá áut sú extrémne saturované. Úroveň šumu je však priateľná vo všetkých častiach fotografie, aj keď celkovo je fotografia najtmavšia. Všetko je na nej ale dostatočne viditeľné a kvôli menšiemu šumu sa nám páči fotografia viac ako v prípade iPhone X.

 1. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (3 body)
 2. miesto: Huawei Mate 10 Pro (2 body)
 3. miesto: iPhone X (1 bod)

Osvetlená miestnosť v tme

Táto trojica fotografií sa nám hodnotí veľmi jednoducho. Najviac svetla a zároveň prirodzené farby a dostatok detailov (vzhľadom na náročnosť situácie) ponúka Samsung. iPhone X je v tesnom závese s dobrými detailami a prirodzenými farbami, no tmavšou fotografiou. V tomto teste je na treťom mieste Huawei, ktorý ukazuje veľmi veľa šumu s cieľom dostať do fotografie viac svetla.

 1. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (3 body)
 2. miesto: iPhone X (2 body)
 3. miesto: Huawei Mate 10 Pro (1 bod)

Tmavá scéna

V extrémne náročných podmienkach je vidieť obmedzenia fotoaparátov na smartfónoch. Pre zachytenie čo najväčšieho množstva svetla Huawei úplne zjemnil hrany objektov a vidíme tu aj množstvo šumu. Ešte horšie je na tom iPhone X – ten síce zobrazuje viac svetla, no na úkor úplnej deformácie objektov. Slušne si ale znovu vedie Samsung Galaxy Note 8 s najmenším množstvom šumu a najmenej skreslenými farbami.

 1. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (3 body)
 2. miesto: Huawei Mate 10 Pro (2 body)
 3. miesto: iPhone X (1 bod)

Svietiaca reštaurácia pod neónkou

Posledná séria fotografií znovu kladie extrémne nároky na fotoaparáty smartfónov v tomto teste. Fotíme reštauráciu z vonku, pričom vnútri sa svieti a na celý objekt ešte dopadá externé svetlo z ulice. Najsvetlejšiu fotku tu spravil Huawei Mate 10 Pro, no vidíme tu aj množstvo šumu a veľmi mäkké hrany. iPhone X ukazuje pekný kontrast medzi čiernou a ostatnými farbami, no šumu je tu ešte o čosi viac. Svetlá sú tiež najprepálenejšie zo všetkých troch fotografií, no úroveň detailov je vyšši ako v prípade Mate 10. Nám sa znovu páči najviac fotka z Note 8. Tá ponúka dobrý pomer svetelnosti, šumu, zachovania detailov a zároveň svetlá nie sú veľmi prepálené.

 1. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (3 body)
 2. miesto: iPhone X (2 body)
 3. miesto: Huawei Mate 10 Pro (1 bod)

Celkové hodnotenie

 1. miesto: Samsung Galaxy Note 8 (31/36 bodov)
 2. miesto: Huawei Mate 10 Pro (22/36 bodov)
 3. miesto: iPhone X (19/36 bodov)

Ešte pred tým, ako sa obrátite na sekciu s komentármi a podelíte sa o svoj názor, by sme chceli upozorniť na to, že telefóny sme porovnali čo najobjektívnejšie. Vždy sme fotili v automatickom režime a okamžite za sebou, aby sa nezmenili svetelné podmienky. Pri hodnotení sme brali do úvahy viaceré faktory, no najviac sme sa pozerali na to, ako pôsobí fotografia na prvý pohľad a po priblížení.

Tiež je veľmi dôležité si uvedomiť, že nebyť priameho porovnania a vzoriek z iných zariadení, takmer každá jedna z testovacích fotografií by obstála aj pri pohľade náročného používateľa. Všetky tri smartfóny disponujú skvelými fotoaparátmi, ktoré vás podržia v každej situácii. Objavili sa ale také momenty, kedy jeden smartfón vytŕčal nad druhým, no v ďalšom teste sa všetko otočilo o 180°.

V tomto teste sme sa tiež sústredili na tie najklasickejšie scény, pri ktorých používame fotoaparát na telefóne. Nebrali sme do úvahy portrétové režimy, ktorými tieto smartfóny disponujú, či selfie kameru. Ak by ste mali záujem o porovnanie týchto funkcií, dajte nám vedieť v diskusii pod článkom. Tiež nezabudnite hlasovať za vášho favorita – hoci sme sa snažili byť objektívni, nie každý používateľ bude prikladať tým istým vlastnostiam fotografie takú váhu, ako my. Dajte nám preto vedieť, fotografie ktorého smartfónu sa vám páčili najviac a prečo.

Ktorý telefón podľa vás fotí najlepšie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

9.11.2017
 • Soty007

  Zaujímalo by ma či ste dbali rovnako aj na čistotu odolného zadného skla chrániaceho fotaparát…Aby bol výsledok objektívny. Častokrát to rozhoduje o kvalite snímku…

  • Jasne, na to sme davali pozor :)

   • Soty007

    A čo fotenie zo statívu, niektorým telefónom ste mohli v danú snímku kývnuť mobilom viac ako pri inom zariadení….

    • TiTo

     Pokial su vybavene OIS, tak je to testovanie aj tej funkcie

     • Presne tak. Keby robime jednu fotografiu tak OK, ale ked sme ich spravili tolkoto, tak sme sa spoliehali na to, ze nejake nedokonalosti v OIS by sa prejavili :)

 • KalichVydra

  Hrozne fotia tie mobily.

 • Martin

  Vy čo neviete fotiť idete robiť testy???OMG to je už v piči.Kolko Vám samsung zaplatil za reklamu?

  • mar bartian

   fotoaparat v telefone nie je profesiaonalna zrkadlovka a fotit by snim mal vediet bezny konzument. ak je potrebne fotoaparat (aplikaciu) celu nastavit aby z toho isli pekne zabery tak to 95% vobec nezaujima. cize je jedno ci robi foto test skulavy so seroslepotou alebo profi fotograf, ak maju fotoaparaty stock nastavenie a rovnake podmienky tak to ma vypovednu hodnotu a da sa vyhlasit vitaz

 • Mr. Clones

  Pobavili ste ma týmto testom….výpovedná hodnota nula :-)

 • FILO

  Podla mňa má Note8 dobrý fotoaparát CELKOVO.
  Ostatní dvaja majú svoje fotoaparáty dobré iba v NIEČOM.

 • mp

  Nabudúce urobte fotky a priraďte im čísla bez označenia výrobcu mobilu. Potom sa môžu priraďovať body k fotkám a výsledok bude objektívnejší.
  Ja som s Note8 veľmi spokojný a nemyslím tým pretože je to Samsung, jednoducho ho využívam na max a po Note4 to bola super zmena i posun vpred.

 • FvgDjHsz

  Priemerny,tuctovy Note 8 chce byt TOP ako iphone X ale zial bohu nedari sa.
  Esteze som ho predal na Bazosi za 650 e a kupil jabko X.To je ine kaficko.

  • Larsen

   Tebe to dobre j#be kido…

   • TiTo

    don’t feed the troll

 • Larsen

  iPhone X je Andersenov cisar, holy bosy rozj#bany, nema nic co by tu uz nebolo len sa o nom hodne hovori a tak nejako sa to akceptuje… Je skaredy /ak bezel, ok, Mi Mix od Starcka ma aspon charizmu/ , nachylny na vsetky mozne druhy poskodenia a MA TOTALNE MIZERNY FOTAK, ze este aj 200€ Xiaomi A1 ho zlomi napoly… iPhony su tak celkovo 2 svetelne roky za Android vlajkami /pacia sa mi vystupy z Pixelov, 5X a 6P, ale aj Huawei P10, LG G6 alebo prastara Xperia X, ktora ich vsetkych potapa v detaile – aktualne na Alze za 299€/….. UZ PRESTANTE S TOU MASTURBACIOU NAD iPhonom X, je to precenena mrdka ktoru by sam Jobbs hodil o stenu….

 • Kristian

  Chyba mi tu dosť, zväčšené kúsky fotografie, aby sa zistilo, ktorý z nich najostrejšie fotí

 • De Valak

  Nic v zlom ale radsej sa priklanam na stranu vysledkov z DxOMark kde je poradie:
  1. IPhone X /2. Mate 10 pro / 3. Note 8
  Na tejto stranke da kazdy redaktor body pre Note8 aj keby odfotil machulu, pretoze ho sam vlastni.

Používateľské recenzie
Fotománia

+