MojAndroid

Falošné súťaže sú momentálne v kurze a na populárnych sociálnych sieťach útočia aj na Slovákov. Na najnovší podvod, ktorý sa šíri prostredníctvom Instagramu, upozornila prostredníctvom svojho profilu Polícia SR. V týchto dňoch je poriadne rozšírený a stretli sme sa s ním aj v rámci členov redakcie.

Podvodná súťaž na Instagrame sa v potenciálnej obeti snaží vyvolať dojem, že sa stala výhercom nového iPhone 13. Prebieha to tak, že váš profil niekto označí pod pochybným príspevkom, v ktorom sa uvádza, že ste sa stali výhercom. To, že ste sa do žiadnej súťaže nezapájali pritom vôbec nevadí, proste ste náhodne vyhrali lebo ste zo Slovenska.

V spomínanom príspevku, pod ktorým ste označený, je pridaný odkaz na ďalší profil, kde sa dozviete ako si máte výhru vyzdvihnúť. Ide o presmerovanie na podvodnú webovú stránku, kde je uvedené, že ak ste občanom Slovenskej republiky, tak ste vyhrali, pretože spoločnosť Apple sa veľkoryso rozhodla celému štátu darovať 70 kusov smartfónov iPhone 13.

Foto: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Ďalší variant známeho podvodu

Potom už je to klasický priebeh podvodu v niektorej zo známych verzií. Na webovej stránke máte vyplniť kontaktné údaje, vrátane svojej platobnej karty. To nikdy nerobte, inak prídete o peniaze a dostanete sa zbytočne do problémov.

Prípadne máte vyplniť súťažné otázky a následne, ako potvrdený výherca, zavolať na špeciálnu zákaznícku linku, inak vám odmena prepadne. Dochádza pri tom aj k čiastočnému nátlaku, pretože je to “limitovaná ponuka s obmedzeným počtom výhier” a na zavolanie máte len pár minút či hodín. K tomu sa pridáva aj pekný odpočet priamo na webe.

Ak by ste na priložené číslo zavolali, tak voláte na prémiový audiotext, kde sa za minútu volania účtujú poriadne mastné cifry. Podobne to platí aj v prípade, že by ste mali cez SMS zaslať alebo získať akýsi autorizačný kód.

Nedávajte im kreditku, nikam nevolajte

Podvodné súťaže tohto typu sa na sociálnych sieťach objavujú často v rôznych verziách. Autenticitu sa snažia navodiť tým, že prostredníctvom profilov zverejňujú množstvo rozličných fotiek, vrátane údajných záberov výhercov.

V tomto konkrétnom prípade sa to dá veľmi ľahko prekuknúť aj vďaka tomu, že zverejňované sú donekonečna tie isté tri fotky. Inokedy sú zase využívané všeobecné produktové fotky alebo obrázky, ktoré sa dajú za pár sekúnd nájsť cez Google.

Stránky s podvodom častou imitujú rozhranie sociálnej siete Facebook a pridávajú aj kopu “autentických” komentárov, ktoré vás podporujú v tom, aby ste sa zapojili.

Podobným veciam sa vyvarujte a nikomu nedávajte číslo platobnej karty ani si na telefónne číslo nedávajte preposielať žiadne “výherné kódy”.

Foto: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Aby som to zhrnul: Slovensko nedostalo žiadnych 70 iPhonov, ktoré teraz rozdávajú náhodné profily na Instagrame. Nič také sa proste nedeje, a ak sa nedajbože zapojíte, tak prinajmenšom prídete o peniaze.

Náš tip
Podvody na Bazoši a cez Whatsapp: Ako sa nenechať oklamať?
13.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+