MojAndroid

Jednotlivé prípady porušovania ochrany súkromia, ktoré má Facebook už dnes v hojnom počte za sebou privodili tlak, ktorý vyústi v rekordnú pokutu a väčšiu mieru kontroly. Tak sa aspoň črtá budúcnosť tohto gigantu kvôli jeho doterajším prešľapom.

Prípad Cambridge Analytica ako posledná kvapka v už plnom pohári

Facebook mal dlho bezstarostný život a jeho incidenty, ktoré mali súvisieť s ochranou osobných údajov sa prehliadali. Po tlaku zo strany Európskej komisie sa nakoniec aj americký úrad na prešetrovanie takýchto incidentov s názvom FTC (Federal Trade Commission- Federálna obchodná komisia) rozhýbal a po vlne kritiky, že je slabý a bez záujmu sleduje, čo Facebook pácha. A nie len to, dnes diskutuje o najvyššej pokute, aká by za porušenie ochrany osobných údajov a súkromia udelená. Mala by dosiahnuť niekoľko miliárd amerických dolárov. Celý proces je momentálne aktívny, tak FTC ako aj Facebook potvrdili, že rokujú o výške pokuty, na ktorej by sa mohli zhodnúť. Toto je netradičný model, oproti tým, na ktoré sme zvyknutí u nás. Dohoda na pokute s tým, ktorý ju má dať, by sa zrejme páčila a ujala aj v našich končinách. Každopádne, potom ako viacerí americkí aktéri (napríklad zväz spotrebiteľských právnikov) vyvíjali na FTC tlak, aby proti Facebooku zakročil, stala sa ich požiadavka realitou.

Okrem samotnej slabej ochrany osobných údajov je Facebook vinný podľa zástupcov FTC aj z toho, že nedokáže aktívne mazať nenávistné komentáre a je priestorom na cudziu propagandu, ktorá ovplyvňuje voľby a verejné rozhodovanie. Iste, toto je už politické vyjadrenie, každopádne celkovú výšku pokuty to navyšuje do astronomickej výšky. Doterajší rekord na pôde USA drží Google, ktorý za svoje prešľapy pri ochrane údajov klientov zaplatil po dohode s FTC v roku 2012 pokutu vo výške 22,5 milióna USD. Pri niekoľkých miliardách USD pre Facebook je to rapídny skok.

Celý model kontroly a vlastne aj jej nasadenie na strane Facebooku spustila FTC na margo kauzy Cambridge Analytica, kedy práve Facebook mal umožniť únik údajov o 87 miliónov používateľov pre politické účely. Okrem toho, že Facebook zrejme vo výsledku vyfasuje najvyššiu pokutu v histórii, musí sa podrobiť aj vecným záväzkom, čiže plniť povinnosti stanovené FTC v oblasti bezpečnosti. O aké presné zásahy by malo ísť sa zatiaľ nevie a tiež nie je jasné, aký by mali mať globálny význam. Teda či by napríklad nasadenie nových prvkov ochrany platilo aj pre náš región.

Ako uvádza americký denník The Washington Post, pokuta pre Facebook sa mala uzavrieť rýchlo, boli tlaky, aby sa tak stalo do jedného roka od kedy FTC začal konať. To sa však do marca tohto roku nestihne a tak na výsledok stále čakáme.

Reálny dopad alebo iba ďalší pokus?

Otázka však znie, či to má na Facebook aj nejaký dopad? Alebo proste zaplatením pokuty a popísaním niekoľkých článkov sa proste ide ďalej. Ak nie je otrasená dôvera na strane zadávateľov reklamy a neklesajú tržby, nie je zrejme dôvod sa obávať o budúcnosť. Aj keď pokuty vo výške niekoľkých miliárd USD by to mohli časom zmeniť.

17.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+