MojAndroid

Facebook je stále najväčšou sociálnou sieťou a iba ťažko by to niekto mohol spochybniť. V poslednom období sú ale populárnejšie mnohé iné služby a sociálne siete, ktoré ukrajujú z koláča giganta. Najzaujímavejšou skupinou užívateľov sú pre Facebook tínedžeri a mladiství vo veku od 13 do 17 rokov. Práve v tejto skupine užívateľov však záujem o Facebook stále klesá, čo potvrdili aj najnovšie prieskumy.

Tie isté prieskumy zistili, že v roku 2012 používalo Facebook až 95% všetkých opýtaných v tejto vekovej kategórii. O rok neskôr to bolo 94% a tento rok je to už iba 88%. Počas toho istého obdobia stúpla popularita sociálnej siete Twitter o 2%, čo síce nie je veľa, no rastúca tendencia je niečo, čo môže Facebook svojmu konkurentovi iba závidieť. Jedným z hlavných dôvodov, prečo tínedžeri prestávajú používať sieť, sú zvýšené obavy o svoje súkromie. Facebook síce ponúka rozsiahle nastavenia, pomocou ktorých je možné zabezpečiť si súkromie do posledných detailov, no tieto nastavenia sú veľmi komplexné a často neprehľadné.

Mark Zuckerberg

Tomuto trendu určite pomáha aj osveta šíriaca sa naprieč internetom, ktorá upozorňuje na potenciálne hrozby krádeže identít či iných nelegálnych aktivít. V aktuálnom prieskume iba 9% opýtaných označilo Facebook za bezpečný, pričom sieť Pinterest takto označilo až 30% užívateľov. Tieto informácie nie sú úplne nové a v poslednom období sa objavili ďalšie štúdie, ktoré naznačujú rovnaký trend. Podobná štúdia prednedávnom ukázala, že Facebook medzi tínedžermi už nie je viac cool. Iný prieskum medzi užívateľmi od 13 do 19 rokov zasa ukázal oveľa väčší pokles popularity, konkrétne zo 72% na 45% v období od jari do jesene 2014.

Ťažko povedať, čo je dôvodom tohto trendu. Môže ísť aj o to, že Facebook je na trhu už pomerne dlho a opadol začiatočný enormný záujem užívateľov. Klesajúcemu záujmu užívateľov určite pomáha aj množstvo zaujímavých alternatív. Facebook síce je stále najrozšírenejšou sociálnou sieťou na svete, no iné služby ako Twitter, Instagram, Google+ či Pinterest ponúkajú mnohé iné funkcie a spôsoby prezentovania sa. Niektoré štúdie pritom naznačujú, že mnohí užívatelia, ktorí prestávajú používať Facebook, si obľúbili práve sieť Instagram či komunikačný nástroj WhatsApp. Obe tieto služby však patria spoločnosti Facebook, takže pokles užívateľov na hlavnej sociálnej sieti nemusí Marka Zuckerberga a spol. až tak veľmi mrzieť.

Zdroj: Bloomberg Businessweek via The Verge

19.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+