MojAndroid

Najväčšou sociálnou sieťou sa šíri nový podvod. Nejde o žiaden revolučný nápad, skôr oživenie možno už zabudnutého trendu, ktorý sa šíril pred mnohými rokmi. Útočník k tomu využíva verejné informácie v profile obete, ako aj jej naivitu.

Vždy si preverte, s kým si píšete

Najhoršie na tom je, že podvod pôsobí skutočne dôveryhodne. Zrazu vám napíše váš priateľ zo zdanlivo nového účtu. Niečo podobné ste už určite mnohí zažili – starý účet priateľa bol hacknutý, alebo si ho v minulosti zrušil a teraz si ho zakladá znovu. Tento účet má správne meno a aj fotku, možno aj mnohé ďalšie informácie na svojom profile, a tak to nevzbudzuje pozornosť.

POZOR NA NOVÝ PODVOD: SPRÁVY VÁM POSIELA AKOŽE VÁŠ PRIATEĽ, MÔŽETE PRÍSŤ O PENIAZEZnovu ste nás upozornili na prvý…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Středa 5. června 2019

Od obete si potom vypýta kód, ktorý jej bol doručený prostredníctvom SMS. Toto je najpodozrivejšia časť celého podvodu a mnohé potenciálne obete určite spozornejú – nie však všetci. Predsa len, píše mi to kamarát, tak prečo by ma chcel oklamať?

Útočník tu môže využiť aj to, že máte na svojom profile verejne zobrazené telefónne číslo, prípadne ho máte zobrazené iba pre priateľov, no možno ste si do zoznamu pridali práve vášho kamaráta s novým profilom, a ten to číslo vidí. Alebo ak ho nemá odkiaľ poznať, tak si ho od vás vypýta.

Spoplatnené SMS kódy na nákup internetových služieb

Ako už iste tušíte, SMS je spoplatnená a kód z nej je možné využiť na nákup rôznych internetových služieb. Tento trik je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a hoci zaručene nebude fungovať 100 % času, svoje obete si určite nájde.

Preto buďte vždy ostražití, ak vám píše nejaký váš známy z nového profilu. Vždy sa ubezpečte, že tento priateľ nemá aj svoj pôvodný profil a ak ho má, skúste zistiť, či je stále aktívny a či skutočne nejde o podvod. Zároveň môžete podvodný profil nahlásiť Facebooku s podozrením z krádeže identity. No a v neposlednom rade, určite neposielajte nikomu kódy z SMS, o ktorú ste nepožiadali vy.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+