MojAndroid

Na internet o sebe zverejňujeme extrémne veľa dát, pričom viaceré z nich dokážu byť aj citlivé údaje, o ktoré by mali byť zdieľané len s vami alebo s vašimi najbližšími. Čo sa však stane s informáciami používateľa, ktorý umrie? Ako je možné nastaviť, aby sa dostali do rúk najbližších, prípadne sa kompletne odstránili? Tejto téme sa venoval portál Android Authority.

Pozostalí možno budú potrebovať niektoré dôležité dáta

Keď zomrie niektorý člen rodiny, tak ako sa dostanete k dôležitým dátam, ku ktorým mohla pristupovať len už nebohá osoba? Sú všetky informácie na cloudovom úložisku, spomienky v internetovej fotogalérii a ďalšie dôležité dáta navždy stratené?

Samsung Galaxy S21 Ultra displej
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Viacero technologických spoločností myslí aj na tento problém. My sa v tomto článku zameriame na amerických gigantov Facebook, Google a Apple. Očakáva sa, že s týmito spoločnosťami počas svojho života budeme zdieľať najviac osobných informácií.

Ako rieši smrť používateľa Facebook?

Facebook, respektíve Meta, má svoju vlastnú stratégiu, ktorú využíva už roky. Počas svojho života si dokáže používateľ vybrať jednu osobu, ktorá sa postará o facebookový profil po jeho smrti. Vybraný kontakt dokáže vyhlásiť majiteľa profilu za mŕtveho a následne preberá kontrolu nad jeho účtom. Do profilu sa však neprihlasuje priamo, ale dokáže cez svoj účet meniť nastavenia súkromia nebohého alebo pozerať jeho príspevky.

nastavenie povereneho kontaktu facebook 1
Nastavenie povereného kontaktu – Facebook | Zdroj: Tomáš Kanálik

Dôverná osoba má možnosť požiadať o vytvorenie spomienky alebo o kompletné zmazanie profilu zo sociálnej siete. Ak by ste si neželali, aby váš Facebook existoval aj po vašej smrti, viete si v nastaveniach predvoliť možnosť kompletného odstránenia profilu po vyhlásení dôveryhodnou osobou za nebohého. Druhou možnosťou je vytvorenie spomienkového účtu. Ide vlastne o facebookový profil, ktorý “zamrzne v čase”.

nastavenie povereneho kontaktu facebook 1
Nastavenie povereného kontaktu – Facebook | Zdroj: Tomáš Kanálik

Priatelia nebudú dostávať notifikácie o narodeninách dotyčného jedinca. Dôverná osoba však stále bude môcť prijímať žiadosti o priateľstvo, meniť profilové fotky či meniť nastavenia súkromia pre príspevky na časovej osi. Vytváranie príspevkov môže byť taktiež pekným spôsobom, ako napríklad priateľom nebohej osoby pripomenúť, že by nastal významný deň (napr. akého veku by sa v daný dátum dožila.)

meta
Meta | Zdroj: Facebook.com

Ak to majiteľ účtu povolí, tak bude dôvernému kontaktu umožnené stiahnuť všetok obsah z Facebooku do počítača, vrátane publikovaných fotografií, videí, príspevkov, udalostí, kontaktných informácií či zoznamu priateľov. Súkromné správy je však možné považovať za navždy stratené, keďže ide o priveľmi citlivé informácie.

V prípade, ak nebude zvolená dôveryhodná osoba, priateľ alebo rodina môže kontaktovať Facebook so žiadosťou na vytvorenie pripomienky pre mŕtveho alebo je možné aj požiadať o odstránenie profilu zo sociálnej siete. Bude však potrebné poslať potvrdenie, respektíve certifikát o smrti. Nastavenie poverenej osoby na Facebooku môžete nájsť na tomto odkaze.

Ako rieši smrť používateľa Google?

Metóda riešenia tohto problému v podaní Google je nasledovná. Všetko sa točí okolo takzvaného “Inactive Account Manager”. V slovenčine sa to volá jednoducho “Správa neaktívnych účtov”. Pomocou tohto nástroja si môžete nastaviť, s kým chcete zdieľať svoje dáta po uplynutí vami určenej doby bez akejkoľvek aktivity.

nastavenie povereneho kontaktu google
Nastavenie povereného kontaktu – Google | Zdroj: Tomáš Kanálik

Myslí sa tým používanie Gmailu alebo používanie niektorej služby, ktorú Google ponúka. Toto obdobie je možné nastaviť na tri, šesť, dvanásť až osemnásť mesiacov. Predtým, akoby sa mali vaše údaje dostať do iných rúk, sa vás bude Google snažiť kontaktovať emailom a aj na telefónnom čísle. Ak nedostane žiadnu odpoveď, majiteľa účtu bude prakticky možné považovať za zosnulého. Dokážete si vybrať, ktorým kontaktom majú byť zdieľané vaše dáta.

Recenzia Google Pixel 6
Google Pixel 6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nastaviť je možné aj automatické zrušenie Google účtu. Vaše vybrané kontakty však budú mať stále tri mesiace na stiahnutie vami povolených dát. Ak sa používateľovi nepodarí nastaviť správu neaktívnych účtov, jeho najbližší môžu odoslať spoločnosti Google žiadosť o sprístupnenie potrebných dát. Na tieto úkony bude potrebný certifikát o úmrtí. Spomenieme, že uložené heslá v službe Google zdieľané nebudú a ani to nie je možné povoliť. Určenie poverenej osoby pre Google účet sa nachádza na tomto odkaze.

Ako rieši smrť používateľa Apple?

Apple je spoločnosť, ktorá je známa najmä zabezpečovaním maximálneho súkromia a zabezpečenia pre svojich používateľov. Používatelia iPhonov, iPhonov a počítačov Mac si teraz môže zvoliť svoj dôverný kontakt. Táto možnosť bola však sprístupnená iba nedávno, a to v iOS 15.2, iPadOS 15.2 a macOS 12.1. Všetky spomenuté verzie operačných systémov boli predstavené len v decembri 2021.

Týmto dôveryhodným osobám je možné povoliť k dátam, spojeným s vašim Apple ID. Ide teda o fotky, správy, poznámky, súbory, aplikácie a zálohy zariadení. Nebude však možné odhaliť uložené heslá v aplikácii Kľúčenka. Taktiež bude zamietnutý prístup k hudobným skladbám, filmom, knihám a ďalším odberom, ktoré si daný používateľ zakúpil. Svoj dôveryhodný kontakt si môžete pridať prejdením do sekcie “Heslá a zabezpečenie” na iPhone a iPade. Na počítači Mac sa toto nastavenie nachádza v Systémových preferenciách.

Apple iPhone 13 Pro fotoaparat
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Dáta sa k zvolenej osobe nedostanú len tak po určitom období neaktivity. Daný človek musí o sprístupnenie dát najprv požiadať a predložiť certifikát o smrti. Taktiež nesmie zabudnúť skopírovať si špeciálny prístupový kľúč, skladajúci sa z QR kódu, respektíve desiatok jednotiek, núl a písmen X a Y. Pre odstránenie účtu budete potrebovať email k Apple ID (bez hesla) a v závislosti od konkrétneho regiónu aj ďalšie dokumenty.

Je očividné, že Apple berie súkromie svojich používateľov skutočne seriózne. Bez nastavených kontaktov bude zisk osobných údajov nebohého prakticky nemožný, respektíve extrémne náročný.

Ktorá spoločnosť teda najlepšie narába s údajmi nebohého?

Myslíme si, že Google má svoj systém skutočne skvelo prepracovaný a možno aj najlepší. Daný používateľ si nastaví, čo chce presne s kým zdieľať a po uplynutí ako dlhého obdobia jeho neaktivity. Poteší aj možnosť pridania až desiatich dôveryhodných kontaktov.

Google Pixel 6 Pro iPhone 13 Pro - 4
Google Pixel 6 Pro a Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pre porovnanie spomenie, že Facebook povoľuje pridať iba jednu jedinú osobu. Apple to má najzložitejšie a dostať sa k údajom nebohého, ktorý si nezvolil žiadnu dôveryhodnú osobu, bude hotovým umením. Problém spôsobí napríklad aj strata špeciálneho prístupového kľúča. Ktorý spôsob sa najviac pozdáva vám?

18.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+