MojAndroid

Najväčšia sociálna sieť Facebook bola cez víkend spomínaná častejšie než inokedy. Na verejnosť totižto doľahlo, že v roku 2012 robili psychologický experiment na 0,04% používateľoch, čo v skutočnosti ale predstavuje desiatky tisíc ľudí. Cieľom bolo skúmanie nástenky (angl. “News Feed”) a jej dopad na náladu používateľov. Facebook sa pritom držal hesla, že “nikoho nechce urobiť smutným”. K celej veci sa oficiálne vyjadril Adam Kramer, Facebook špecialista na dáta a spoluautor štúdie.

 

Dôvodom našej štúdie je to, že sme sa zaujímali o emociálny dopad Facebooku na používateľov a na ľudí používajúcich náš produkt. Cítili sme istú dôležitosť v otázke vyšetrenia tézy, že vídanie pozitívnych príspevkov priateľov môže u istých jednotlivcov viesť k negatívnej či pochmúrnej nálade. V tom čase sme tiež vyšetrovali, či negativita priateľov na Facebooku môže viesť až k tomu, že Facebook prestanete navštevovať.

Výsledkom experimentu bol fakt, že vídanie pozitívnych príspevkov vyvolávalo v používateľoch taktiež pozitívny dojem a náladu, a ako v ďalšom vyjadrení pre zahraničné médiá padlo: “…pomohlo nám to s vytvorením obsahu na Facebooku, ktorý je tak zábavný a relevantný, ako to len je možné.

Celý experiment som navrhol a napísal sám, takže vám môžem povedať, že našim cieľom nikdy nebolo urobiť niekoho smutným. Rozumiem, prečo sú niektorí ľudia nedôverčiví a spolu s ďalšími autormi tohto projektu sa ospravedlňujeme za štýl, akým bol experiment opisovaný na dokumentoch a za úzkosť, ktorú to vyvolalo v používateľoch. Keď sa na to spätne pozrieme, benefity tohto výskumu možno neboli tak uspokojivé, aby stáli za všetku tu úzkosť. – dodal Kramer.

Na záver sa výskumný pracovník Facebooku nechal počuť, že od roku 2012 zmenil svoje praktiky a podobných experimentov sa nebude zúčastňovať ani ich podporovať.

Zdroj: TheVerge

30.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+