MojAndroid

Aktualizované 18.7.2019, 08:12:

Ku situácii ohľadom aplikácie FaceApp sa stihol vyjadriť aj jej autor, Yaroslav Goncharov. Podľa neho aplikácia fungujúca pomocou umelej inteligencie používa na proces zmeny fotiek americký cloudový systém. Všetky fotky sú spracované na amerických serveroch a nemajú sa ako dostať do Ruska.

“FaceApp vykonáva väčšinu spracovania fotografií v cloude. Nahráme iba fotografiu vybratú používateľom na úpravy. Nikdy neprenášame žiadne iné obrázky z telefónu do cloudu. Nahraný obrázok môžeme uložiť do cloudu. Hlavným dôvodom je výkonnosť a návštevnosť: chceme sa uistiť, že používateľ opakovane neprenáša fotografiu pre každú operáciu úprav. Väčšina obrázkov sa z našich serverov odstráni do 48 hodín od dátumu odovzdania,” povedal Goncharov.

Tip: FaceApp je aktuálne najpopulárnejšou aplikáciou na svete

Pôvodný článok: 

Nedávno sa na internete stala mimoriadne obľúbenou aplikácia FaceApp. Jej princíp je veľmi jednoduchý a napriek tomu, že v minulosti sa už podobné aplikácie objavili, táto zožala najväčší úspech. Teraz sa však zistilo, že jej používanie vôbec nemusí byť bezpečné pre vaše súkromie.

Ruská vláda má prístup ku vyzbieraným dátam

Autor populárnej aplikácie FaceApp, Yaroslav Goncharov, pochádza z Ruskej federácie. Tam má dokonca zaregistrovanú aj svoju spoločnosť, Wireless Lab. Na tom by nebolo nič zlé, keby nebolo v podmienkach používania aplikácie povolenie na zbieranie osobných údajov.

faceapp data pre rusko
Je možné, aby ruská tajná služba pristupovala ku dátam v aplikácii FaceApp

Konkrétne súhlasíte s tým, aby aplikácia zbierala dáta o tom, čo na webe sledujete. Ďalej aj cez aké zariadenia, v akých prehliadačoch a podobne. Ak vám ani to nestačí, potom už len stačí dodať, že ruská vláda (hlavne tajná služba) má zo zákona dovolené pristupovať ku dátam firiem ako Wireless Lab.

Nič nie je potvrdené, ale hrozba tu je

Aj napriek tomu všetkému, čo sme spomenuli vyššie, nikde nie je napísané, že ruská tajná služba naozaj zbiera a pristupuje ku dátam získaným cez aplikáciu FaceApp. Napriek tomu je ale používanie takejto aplikácie nie úplne bezpečné pre vaše súkromie. Viacerí odborníci dokonca radia okamžite si ju odinštalovať.

„Ak si myslíte, že nemôžete úmyselne špehovať ruské spravodajské služby, alebo v podstate nechcete posielať ruské údaje, mali by ste sa takýmto službám a aplikáciám vyhnúť,“ povedala šéfka mimovládnej organizácie„ Laboratórium digitálnej bezpečnosti “Andrina Chulivskaya.

„Ak sa prihlasujete cez Facebook profil – vyžaduje prístup k všeobecným informáciám o Vašom profile, e-mailovej adrese a všetkým fotografiám na Vašom Facebooku (vrátane zdieľaných len pre priateľov alebo len pre seba).

Ak ste nastavili aplikáciu FaceApp ako aplikáciu na smartfóne – bude mať tiež prístup ku všetkým fotografiám vo vašom smartfóne, vrátane tých, ktoré ste nikdy nezverejnili na internete,“ hovorí Chulivskaya.

Používali ste aplikácie FaceApp aj vy? Prestanete ju používať na základe takéhoto varovania? Napíšte nám o tom do diskusie pod článkom.

Náš tip
Facebook poskytuje údaje našim úradom. Koľkokrát to bolo?

17.7.2019
Zdroj: galpost.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Juraj

  ani som nepouzil a ani nepouzijem. sukromie si treba strazit a nie zdielat vsetko a este aj povolit pristup ku vsetkemu

  • mojnazor

   A urcite mas ucet na FB :)

 • Peter Steinecker

  ani som ju nemal nainštalovanú a ani ju inštalovať neplánujem. Po tomto článku už vôbec nie… Stačí, že ma sleduje google :-D

 • tomas

  Nie neprestanem používať. Strasenie ludi tohoto tipu ,,nic sa nepotvrdilo, ale hrozba tu je,, si strcte. Hrozba ktora sa potvrdila reálne bola zo strany usa a aj tak všetci pouzivame americké výrobky, softwer… Tak prečo pri tejto by ludia mali prestať používať. Napadá mi len jeden dôvod a to ked potiahnem zákon a niečo skrývam napr drogy, pedofilia, atentaty… Pokial človek nerobí trestnu činnosť neni dôvod sa bat

  • michal

   čiže tvoje súkromie je pre teba nepozerám ….v tom prípade sa presťahuj do akvárka a svoj telefón spáruj s obrovskou TV ktorá bude každému ukazovať čo práve robíš

 • PeNe

  Obávam sa, že tento portál prestanem navštevovať. Minule ste strašili s Huawei, teraz strašíte s ruskou tajnou službou a akosi Vám uniklo, že rovnaké informácie o každom zbiera Google, Facebook,…
  Ste veľmi neobjektívni

 • Tomas

  Mas recht. Ked to zbieraju amici ci UK tak to je v pohode. Ale nasi nasi bratia nemozu. Ako keby americke tajne, federalne a ostatne nemali pristup k databazam. Ked Trump prdne tak sa google posere a amici si budu onanovat nad vasim cloudom…
  Nemam cas na take aplikacie a kedze nepracujem s citlivymi udajmi, tak mi je uplne u predele kto a co o mne zbiera. Tolko k otazke.

 • Tomas

  Ake sukromie? Operator vie o vas vsetko, to vas neserie? Riesite tu nejake web stranky. Kazda lepsia je sifrovana a aplikacie tiez. Takze ak zacne google zbierat udaje o stlacenych klavesach. Tak potom sa zacnite bat.

 • 🥳

  Akokeby o nás už všetko, všetci aj tak nevedeli. Stačí 1 smart zariadenie prip. k netu.
  Apk som síce nepoužil, ale rád ju použijem. Vedieť že budem ešte krajší je super.

+