MojAndroid

Ak by ste mali vymenovať najväčšieho inovátora na poli elektromobilov, tak vám určite ako prvá napadne americká automobilka Tesla. Jej sedan Model S bol nejakú dobu jedinečným vo svojej kategórií a konkurencii (zvlášť motorovej) trvalo dlho, kým prišli s rovnocennou alternatívou. Neskôr Tesla predstavila elektrický SUV Model X a znovu sa stala jedinečnou na trhu s elektromobilmi. Zdá sa však, že v najbližšej dobe ju znovu dobehne konkurencia. Jaguar totižto predstavil predstavil elektrické SUV Jaguar I-Pace, ktoré je síce zatiaľ len konceptom, ale rozhodne zaujme každého milovníka elektromobilov.

Náš tip
Tesla postaví v Európe Gigafactory 2 na výrobu batérií a elektromobilov!

Jaguar I-Pace ponúkne 90 kWh batériu a súčiniteľ odporu s hodnotou 0,29. To by malo zaručiť odhadovaný dojazd 350 kilometrov. Na tlačovke spoločnosť niekoľkokrát spomenula “cab-forward” dizajn, ktorý je posunutý viac vpred z dôvodu chýbajúceho motora pod kapotou. Auto využíva dvojicu elektromotorov, ktoré spolu vytvárajú výkon až 394 koní a točivý moment 700 Nm vďaka systému pohonu všetkých kolies. Podľa slov výrobcu dokáže Jaguar I-Pace zrýchliť z 0 na 100 km/h len za približne 4 sekundy.

jaguar_i-pace_concept_location_16sm-0

Interiér elektromobilu pripomína ten od Tesly, aj vďaka väčšiemu priestoru pre pasažierov. V strede sa nachádza veľký, až 12-palcový displej a môžete využiť aj služby sekundárneho, 5,5-palcového displeja, ktorý je obkľúčený dvoma hliníkovými rotačnými číselníkmi. Palubná doska obsahuje ďalší 12-palcový displej a dá sa z volantu ovládať kapacitnými tlačidlami. Rovnako ako v prípade home buttonu na iPhone 7, aj tu pocítime vibračnú odozvu.

jaguar_i-pace_concept_location_interior_02sm-0

Zaujíma vás, ako dlho sa bude I-Pace nabíjať? Výrobca tvrdí, že z 0 na 80% sa dostanete len za 90 minút a 100% nabitie vám zaberie 2 hodiny. Vďaka tomu, že Jaguar sa angažuje aj vo Formule E (závody elektrických formúl), má v pláne použiť svoje znalosti o batériach aj v modeli I-Pace. Nezabúdajme ale, že Jaguar I-Pace je zatiaľ len konceptom, ktorý by mal prísť do predajní až v druhej polovici roka 2018. Ak by sa im to podarilo stihnúť, môžu sa stať prvým serióznym konkurentom Tesly Model X. Odhadovaná cena tohto elektrického SUV nebola zatiaľ zverejnená. Zaujala vás Tesla Model X alebo skôr konkurenčný Jaguar I-Pace?

Zdroj: The Verge

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
16.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+