MojAndroid

Bezpilotné lietadlá menších rozmerov, alebo skrátka drony, sa nemusia využívať len na nakrúcanie záberov z vtáčej perspektívy či na doručovanie tovaru. Niektorí vývojári im dávajú aj trochu ušľachtilejšie úlohy. Používajú sa na prieskum terénov, navigáciu či najnovšie i na záchranu ľudských životov. Lietajúca novinka z dielne ArchAerial by mohl byť nasadená v oblastiach vojenských konflikov. V niektorých sa totiž nachádzajú hrozby v podobe nevybuchnutých bômb. Práve tie by mohli lietajúce drony z ovzdušia identifikovať.

Šéf spoločnosti ArchAerial Ryan Baker ohlásil, že chystá nasadenie prototypu dronu, ktorý bude hľadať nevybuchnuté bomby skúmaním zamínovaných polí. Má ísť o oktokoptery, teda drony s ôsmimi vrtuľami vybavené LIDAROM – je to technológia diaľkového prieskumu, skenu, kedy sa meria vzdialenosť pomocou rýchlosti návratu vyslaného laserového lúča.

laos_bomba

Prvým miestom, kde sa drony vyskúšajú v praxi bude Laos, presnejšie jeho mínové polia. Ide o krajinu poznačenú Vietnamskou vojnou, ktorá patrí k najzbombardovanejším oblastiam sveta. USA tu počas 9 rokov bojov údajne zhodilo okolo dvoch miliónov ton výbušnín. Životy civilistov stále ohrozuje niekoľko miliónov bômb, ktoré sa tu doteraz nachádzajú. Ak sa projekt spustí a všetko pôjde podľa plánov, drony by samé vykonávali túto nebezpečnú prácu a nahradili by tak staršie metódy, teda i prítomnosť ľudského faktora.

Zdroj: engadget.com, foto: thestack.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+