O lietajúcich dronoch sme toho v poslednej dobe počuli pomerne dosť. Tieto malé zariadenia s niekoľkými vrtuľami majú schopnosť úplne pretvoriť svet. Ich zavádzanie do reálneho života je zatiaľ pomalé, keďže vo väčšine krajín sa na drony vzťahujú letecké zákony či iné bezpečnostné opatrenia. Dôležitosť lietajúcich dronov si tak zatiaľ ešte neuvedomujeme, no v priebehu niekoľkých rokov sa môže stať, že tieto nenápadné stroje nám budú lietať nad hlavami každú chvíľu a my to ani nebudeme považovať za čosi neobyčajné. Dnes vám preto prinášame 7 spôsobov, ktorými môžu drony zmeniť náš svet.
Doprava
Jednou z najväčších výhod lietajúcich dronov je, že sa dokážu dostať tam, kde by to ľuďom na autách či iných dopravných prostriedkoch trvalo oveľa dlhšie, prípadne by to bolo úplne nemožné. Platí to najmä o tých miestach na svete, kde je infraštruktúra na nízkej úrovni a ľudia bývajú v oblastiach, do ktorých nevedú asfaltové cesty či železnice. Priekopníkom dopravy pomocou dronov je spoločnosť Matternet, ktorá plánuje pomocou lietajúcich kvadrikoptér doručovať lieky a iné nevyhnutné produkty do oblastí, kde by sa auto či iný dopravný prostriedok jednoducho nedostal. Tento projekt tak môže v budúcnosti dokonca zachraňovať ľudské životy, čo ho radí na popredné miesto medzi spôsobmi, ktorými môžeme využiť lietajúcich dronov.
[vimeo 28247681 w=640 h=335]
Fotografovanie
Skvelou ukážkou toho, ako môžu drony pretransformovať klasické fotografovanie, je zariadenie s názvom Bepop. Ide o unikátneho lietajúceho drona s integrovanou 14-megapixelovu kamerou, pomocou ktorej je možné zachytiť výnimočné snímky z vtáčej perspektívy. Dron obsahuje zabudovaný GPS modul, pomocou ktorého je možné naplánovať presné trasy letu. Použitá kamera je schopná otáčať sa v 180-stupňovom horizonte, takže k zachyteniu väčšej plochy nie je potrebné otáčanie celého drona. Funkcie tohto špeciálneho drona vylepšuje aj možnosť pripojenia zariadenia Oculus Rift, pomocou ktorého je možné naživo navigovať lietajúceho drona a vidieť na vlastné oči to, čo zachytáva Bepop svojou kamerou.
Navigácia
Pohľad z vtáčej perspektívy býva často jedinou východiskovou situáciou v prípadoch, keď neviete presne určiť svoju polohu a potrebujete sa dostač z husto zastavaných oblastí či iných neprístupných miest. GPS navigácia v smartfóne môže do značnej miery pomôcť, no navigácia pomocou drona má určite niečo do seba. Týmto heslom sa riadi aj projekt SkyCall, ktorý vytvoril unikátneho navádzacieho drona. Ten vás bude navigovať z bodu A do bodu B pomocou vašej polohy, ktorú čerpá zo smartfónu. Okrem navigácie môže nový dron slúžiť aj ako sprievodca veľkými komplexmi, ako sú napríklad múzeá, galérie či iné kultúrne pamiatky. Vývojári otestovali SkyCall na univerzite MIT, kde sa nachádza obrovský komplex budov, no SkyCall si tu poradil bez väčších problémov.
Umenie
Ťažko povedať, či lietajúce drony zmenia aj umelecký svet okolo nás, no jednému umelcovi vnukli nové lietajúce stroje jeden veľmi netradičný umelecký nápad. Umelec Bart Jansen totiž vlastnil mačku, ktorú nešťastnou náhodou prešlo auto. Jansen sa rozhodol uctiť si mačku veľmi zaujímavým spôsobom, keď jej telo nechal vypchať a pripevnil ho na lietajúceho drona. Ťažko povedať, či toto umelecké dielo vzbudí niekde reálne uznanie, no tento morbídny nápad jednoznačne stojí za zmienku.
Už o čosi zaujímavejšie pôsobí nápad umelca s prezývkou KATSU z New Yorku, ktorý patrí medzi známych umelcov graffiti. KATSU vytvoril graffiti drona, ktorý je schopný dostať sa na také miesta, kde by sa to sprayerom nikdy nepodarilo. Pomocou tohto drona je tak možné vytvárať väčšie a pôsobivejšie umelecké diela. Aj tento projekt je zatiaľ iba v štádiu zárodku, no dá sa očakávať, že v budúcnosti budú dotiahnuté detaily, vďaka čomu budú lietajúcich dronov využívať aj viacerí sprayeri vo svete.
Donáška jedla
Lenivosť a zaneprázdnenosť ľudí spôsobila, že reštaurácie s donáškou jedla sú čoraz viac vyťažené. V čase okolo obeda je preto veľmi časté, že donáška pizze trvá niekedy aj hodinu, čo určite nie je pre hladného človeka príjemná vyhliadka. Malé reštaurácie a pizzerie si však nemôžu dovoliť zaplatiť viacerých roznášačov a práve pre nich sa tak naskytá príležitosť využiť lietajúcich dronov. Zatiaľ je táto technológia iba vo vývoji a jej cena zrejme nebude nižšia, ako cena pracovnej sily, no v budúcnosti by mohlo ísť o úplne bežnú praktiku, keď vám pred dverami zastaví lietajúci dron s pizzou či iným jedlom. V Mexiku sa objavil aj nápad fast foodovej siete s burritom Burrito Bomber, ktorá by fungovala na princípe aplikácie pre smartfóny. Pomocou nej by ste si objednali jedlo, čím by ste na server odoslali svoju polohu a lietajúci dron by vám tak automaticky vedel v krátkom čase doručiť vami objednané jedlo.
Stavebníctvo
Obývateľného územia na svete stále ubúda, čo je aj jeden z dôvodov, prečo sa stavajú stále vyššie budovy. Stavba mrakodrapov a vysokých veží je však pomerne náročná a aj nebezpečná. Tieto problémy by teoreticky mohli vyriešiť práve lietajúce drony, ktoré dokážu s nákladom vyletieť veľmi vysoko bez potreby stavby lešenia okolo budovy. Švajčiarski architekti Gramazio & Kohler vyskúšali lietajúcich dronov v experimente, v ktorom takýto dron poskladal 6-metrovú vežu z 1 500 penových tehál. Išlo iba o názornú ukážku toho, aké potenciálne využitie môže mať táto technológia v skutočnom stavebníctve.
[vimeo 33713231 w=700 h=350]
Hľadanie nezvestných osôb a ich záchrana
Jedným z najužitočnejších spôsobov pre využitie lietajúcich dronov je aj ich použitie pri pátracích akciách po nezvestných oosbách. Aj v tomto prípade je pohľad z vtáčej perspektívy veľmi užitočný. Spoločnosť Fly-n-Sense používa v súčasnosti drona s označením X4 SECuR, ktorý vo dne aj v noci poskytuje údaje z niekoľkometrovej výšky a pomáha s bezpečnosťou obyvateľstva. Rovnako môže takýto dron pomôcť aj v prípade lesných požiarov, keď z výšky nájde ľahšie priechodnú cestu z horiaceho lesa alebo iného nebezpečného územia.
Lietajúce drony majú naozaj veľký potenciál zmeniť našu budúcnosť na nepoznanie. Využitie týchto strojov je naozaj nekonečné a mnohé spôsoby, ktorými by nám mohli v budúcnosti pomôcť, ešte neboli ani objavené. Čo si myslíte vy? Aké výhody by nám mohli drony v budúcnosti priniesť a na aké aktivity ich budeme používať? Podeľte sa s nami o svoje názory v diskusii a dajte nám vedieť, ako si predstavujete využitie dronov v budúcnosti vy.
Zdroj: goexplore.net
Chyba vam tam spehovanie!
Chyba vam tam vrazdenie!
kazda technologia sa da zneuzit.
Lenze tu je tomu naopak. Tato technologia bola vynajdena na to co som vyssie napisal, ale ako aj tento clanok dokazuje sa da vyuzit aj v pozitivnom zmysle.
Internet bol tiež povodne armádny projekt. Prečo ho používaš?
GPS je napr. tiež navigačná sieť americkej armády s časťou funkcionality uvoľnenou na verejné účely. Ono drvivá väčšina vecí čo ľudia používajú vznikla vďaka armádnemu výskumu, ktorý je najväčším hnacím motorom vedeckého pokroku a to je na tom to smutné.
tebe je snad luto tych moslimskych teroristov, chod medzi nich zit, potom mozno dostanes rozum..
Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia…Takže najväčším teroristom sveta sú USA , ktoré si účelovo vyrobili moslimských teroristov pre takých debilov ako …..mimochodom,rád by som videl humánne metódy zastrašovania hrubou silou….
no napriklad vo filme punisher zastrasoval jedneho vo nanukom a imitoval ze mu pecie telo horakom ….dost humany sposob pouzitia hrubej sily :-D neublizil mu a donutil ho :D ale jasne zijeme mimo filmu a clovek sam o sebe je idiot ktory mysli len na svoje potreby
presne tak, za kazde nestastie tohto sveta je zodpovedne len a len USA. Len USA je jedina zla svetova sila. Neexistuju ini ludia a ine krajiny, ktore by boli zle a zodpovedne za zle veci vo svete….. Islam ako nabozenstvo vlastne nikdy neexistovalo. To vymysleli zidia, ktori potom ovladli USA aby mohli cely svet totalne ovladnut v celosvetovej totalite
Jasne, tak pravil aj barack hussein obama ;-)
nechap ma zle, ja netvrdim, ze USA nerobi veci, ktore nie su v poriadku a nezmyselne utoky su od nich na beznom poriadku. Ale ISIS si ucelovo nevyrobili, ISIS je skupina uplnych sialencov a je znepokojive, ze tolko sialencov na tejto planete zije a co je horsie, ze ziju medzi normalnymi ludmi nielen na uzemi Iraku a Syrie, ale dokonca aj v Europe a USA a ked sa vratia domov totalne zradikalizovani s bojovymi skusenostami a treningom, nevyzera to velmi ruzovo s nasou buducnostou.
Nie, naopak. Je to ucelovo vytvorene, tak ako al kajda. IS bol zalozeny americkou CIA. Bol zalozeny na boj proti Asadovi a inym v regione. Vymklo sa im to ale spod kontroly. Aj to len mozno. Ako zamienka dostat sa do Syrie po tom co im nevysiel ten nedavny ofajc s chemickymi zbranami tiez dobra moznost.
Ale zabijat naletmi civilistov, hlavne deti. Naoko bojovat proti IS a europa od nich kupuje lacnu ropu. A mohol by som pisat este dlho. Aj o arabskej jari, kde na jednej strane vraj USA bojuje proti terorizmu, ale v tomto pripade al kajda bola ich spojenec.
Nechap ma zle, nevinim ameriku zo vsetkeho zleho na svete, dementov je dost aj v inych krajinach. Doslova v kazdej. Kurt Voneghut to povedal jasne. “Co politik, to psychopat.” Ja osobne si s nim nemozem dovolit nesuhlasit.
Ale ved o tom, ze boli pouzite chemicke zbrane robili vysetrovanie strany uplne nezavisle od USA. Keby to bola Bushovska administrativa, tak Syria je uz plna americkych pozemnych jednotiek, Obama sa priamej vojenskej intervencie zdrahal. Obcianska vojna v Syrii zacala predtym, nez rebelom medzinarodne spolocenstvo(nielen USA) zacalo dodavat zbrane.
Co sa tyka arabskej jari, tak v Tunisko to prebehlo relativne nekonfliktne. V Egypte to bolo PROTI zaujmom USA, kedze s Mubarakom mali dobre vztahy, obchody, vsetko. V Libii to tiez nejako nikto nemal zaujem riesit, ropa od nich bola, za rozumne ceny, Kadafi mal proste smolu, ze v okoli sa zacali robit revolty. A potom mu dali Libijci!!! vyzrat a jeho mrtvolu vystavovali v obchodnom centre(nie americania). So Syriou malo volakedy USA dobre vztahy takisto, dokonca Syria pomahala USA odhalovat teroristov. Nieco sa stalo, tak uz sa moc radi nemali, ale tam zacala obcianska vojna bez prvotnej podpory USA. V skutocnosti najvacsiu podporu rebelom robila od zaciatku Al Kaida (co je potom vtipne, ze USA rebelom dodavala zbrane) a prave z podpory Al kaidy sa odstiepili ISIS.
Al Kaida mala vsetky dovody podporovat rozvrat v Syrii, pretoze Al Kaida sice nikdy nedosiahla to co ISIS, ale viacmenej smerovali k tomu istemu, k autoritarskym moslimskym statom, co je v rozpore s relativne sekularnym Basarom Asadom a jeho vladou.
este chcem povedat, ja to poznam, mas nakukane rozne videa na youtube, kde to rozne vysvetluju a ono to dava zmysel, zapada to do seba. Ale problem je, ze oni ti prezentuju v tych videach vybrane fakty, ktore naukladaju tak aby davali zmysel, ignorujuc fakty, ktore odporuju ich tvrdeniu. Oni proste prisli s tvrdenim a potom hladaju evidenciu aby to tvrdenie podporili, nie aby si overili, ci je to tvrdenie pravdive. A bohuzial, tie videa maju potom castokrat taky vplyv, ze ked sa aj dozvies nieco co je v rozpore s faktami prezentovanymi v tych videach, uz si presvedceny o pravde toho co bolo v tych videach, tak tie fakty obkrutis podvedome tak, aby ti sedeli do uz znameho modelu. Len bohuzial to tak nefunguje. Ale tazko sa s tym nieco robi, tieto veci sa deju podvedome, ja to chapem, ale treba byt skepticky voci vsetkemu a voci videam na youtube 3x tolko
Na tuto temu chod debatovat medzi svojich na SME! Nemas paru o tom, ze co pises.
Chlapce ty mas dost… nepozeraj tolko akcne filmy… aj ty ked si prdnes, tak to moze niekoho ohrozit na zivote.
“…Tieto malé zariadenia s niekoľkými vrtuľami…”
To o com vy v clanku pisete je len jedna pod-skupina dronov, tzv. quad-koptery (alebo hexa-, tri-, atd.). Ale dron ako taky nemusi mat “niekolko” vrtuli, kludne mu staci aj jedna…
No jedna by nestačila…dron by sa točil nekontrolovateľne okolo svoje osi
Videl si uz niekedy lietadlo s jednou vrtulou? Toci sa nekontrolovatelne okolo svojej osi?
Lietadlo s vrtulou navrchu rotujúcou horizontálne?
nie, vertikalne… existuju aj take lietadla, to si predstav, ktore nie su na prudovy pohon, ale maju vpredu (alebo aj vzadu) pohanaciu vrtulu. Neviem ako sa tomu hovori slovensky, anglicky sa tomu zvykne hovorit piston engine; Existuju vseobecne zname drony, ktore maju iba jednu vrtulu, a funguju viacmenej ako lietadlo -> Raptory, ktorymi bombarduje USA pozicie militantov v Iraku a Syrii.
fuuu tažká debata…lietadlo má krídla…dron?…vieš prečo má klasický vrtulník vzadu druhu vertikálnu vrtulu?
takze chces povedat, ze tie americke bombardovacie drony Raptor maju dve vrtule? Alebo chces povedat, ze to nie su drony?
Dron > (quadcopter + helikoptery)
Este stale si nepochopil, ze “dron” moze byt typu “vrtulnik”, ale aj “lietadlo”?
Tak potom ti odporucam prestudovat si stranku icao org (medzinarodna organizacia pre civilnu letecku dopravu) a pohladat si tam definiciu toho co je “drone”. FYI, definuje ho ako “remotely piloted aircraft”. V podstate aj kazde modelarske RC-lietadielko je “dron”…
Na videu je Bebop a vy napisete Bepop… Tak co je spravne?
Zabudli ste ešte uviesť humanitárne bombardovanie civilistov (aj keď pravda, že trochu väčšími dronmi, ale v princípe je to jedno).
Ještě jste zapomněli, že Google zavádí rozvoz pošty pomocí Dronů…
A myslím, že výše dali využít i v tvorbě leteckých her, kam na mysli krajinu…
daju sa stiahnut hry na drony kde akoze bojuju proti sebe a koho zasiahne tak pomaly klesne na par sekund no a tak :D
to moze byt ppci… nemas nejaky link?
vyhladaj na google play store slovo “ar drone” mne tam naslo aj kopec hier na ne
jj diky… http://ardrone2.parrot-ardrone.cz/ a k tomu ta aplikacia, to musi byt zabavicka jak lusk :D
drony iba berú ľuďom ďalšiu prácu… viac nezamestnanosti a chudoby
Presne tak. Všetka automatizácia je úžasná z pohľadu technologického vývoja, ale ľuďom berie prácu.
Ešte ste zabudli jedno využitie: drony budú slúžiť na absolútnu kontrolu a špehovanie obyvateľstva.
Ale ja drony musí niekto vymyslieť, inovovať, vyrobiť a opravovať. Práca pre ľudí sa nájde vždy, len treba hľadať.
Lenže nie každý má kapacitu inovovať drony.
jasne, to beru aj automaty na zuvacky..
riesenie nie je hateovat technologiu a zastavit pokrok. A ked uz o to ide, tie drony skor dali viacerym ludom pracu, napriklad je omnoho lahsie vdaka nim robit reklamy s leteckymi zabermi a kedze su lacnejsie ako lietadlo, mnoho ludi zacalo podnikat prave v tomto biznise. Drony nevzali ludom pracu, prave naopak.
Vola sa to kreativna destrukcia. Tu znicila pracovne miesta, tam vytvorila. Ak clovek obhajuje iba jednu stranu mince, tak sa zvacsa myli, resp. povie len polovicu pravdy.
drony sa dajú využiť aj na pokrytie internetom na ťažko prístupných miestach. http://www.itnews.sk/spravy/technologie/2014-09-25/c165189-drony-sa-udrzia-vo-vzduchu-az-5-rokov-a-umoznia-pristup-k-internetu-kdekolvek
Pozrite si Oblivion http://youtu.be/w0qQkSuWOS8