MojAndroid

O lietajúcich dronoch sme toho v poslednej dobe počuli pomerne dosť. Tieto malé zariadenia s niekoľkými vrtuľami majú schopnosť úplne pretvoriť svet. Ich zavádzanie do reálneho života je zatiaľ pomalé, keďže vo väčšine krajín sa na drony vzťahujú letecké zákony či iné bezpečnostné opatrenia. Dôležitosť lietajúcich dronov si tak zatiaľ ešte neuvedomujeme, no v priebehu niekoľkých rokov sa môže stať, že tieto nenápadné stroje nám budú lietať nad hlavami každú chvíľu a my to ani nebudeme považovať za čosi neobyčajné. Dnes vám preto prinášame 7 spôsobov, ktorými môžu drony zmeniť náš svet.

Doprava

Jednou z najväčších výhod lietajúcich dronov je, že sa dokážu dostať tam, kde by to ľuďom na autách či iných dopravných prostriedkoch trvalo oveľa dlhšie, prípadne by to bolo úplne nemožné. Platí to najmä o tých miestach na svete, kde je infraštruktúra na nízkej úrovni a ľudia bývajú v oblastiach, do ktorých nevedú asfaltové cesty či železnice. Priekopníkom dopravy pomocou dronov je spoločnosť Matternet, ktorá plánuje pomocou lietajúcich kvadrikoptér doručovať lieky a iné nevyhnutné produkty do oblastí, kde by sa auto či iný dopravný prostriedok jednoducho nedostal. Tento projekt tak môže v budúcnosti dokonca zachraňovať ľudské životy, čo ho radí na popredné miesto medzi spôsobmi, ktorými môžeme využiť lietajúcich dronov.

[vimeo 28247681 w=640 h=335]

Fotografovanie

Skvelou ukážkou toho, ako môžu drony pretransformovať klasické fotografovanie, je zariadenie s názvom Bepop. Ide o unikátneho lietajúceho drona s integrovanou 14-megapixelovu kamerou, pomocou ktorej je možné zachytiť výnimočné snímky z vtáčej perspektívy. Dron obsahuje zabudovaný GPS modul, pomocou ktorého je možné naplánovať presné trasy letu. Použitá kamera je schopná otáčať sa v 180-stupňovom horizonte, takže k zachyteniu väčšej plochy nie je potrebné otáčanie celého drona. Funkcie tohto špeciálneho drona vylepšuje aj možnosť pripojenia zariadenia Oculus Rift, pomocou ktorého je možné naživo navigovať lietajúceho drona a vidieť na vlastné oči to, čo zachytáva Bepop svojou kamerou.

Navigácia

Pohľad z vtáčej perspektívy býva často jedinou východiskovou situáciou v prípadoch, keď neviete presne určiť svoju polohu a potrebujete sa dostač z husto zastavaných oblastí či iných neprístupných miest. GPS navigácia v smartfóne môže do značnej miery pomôcť, no navigácia pomocou drona má určite niečo do seba. Týmto heslom sa riadi aj projekt SkyCall, ktorý vytvoril unikátneho navádzacieho drona. Ten vás bude navigovať z bodu A do bodu B pomocou vašej polohy, ktorú čerpá zo smartfónu. Okrem navigácie môže nový dron slúžiť aj ako sprievodca veľkými komplexmi, ako sú napríklad múzeá, galérie či iné kultúrne pamiatky. Vývojári otestovali SkyCall na univerzite MIT, kde sa nachádza obrovský komplex budov, no SkyCall si tu poradil bez väčších problémov.

Umenie

Ťažko povedať, či lietajúce drony zmenia aj umelecký svet okolo nás, no jednému umelcovi vnukli nové lietajúce stroje jeden veľmi netradičný umelecký nápad. Umelec Bart Jansen totiž vlastnil mačku, ktorú nešťastnou náhodou prešlo auto. Jansen sa rozhodol uctiť si mačku veľmi zaujímavým spôsobom, keď jej telo nechal vypchať a pripevnil ho na lietajúceho drona. Ťažko povedať, či toto umelecké dielo vzbudí niekde reálne uznanie, no tento morbídny nápad jednoznačne stojí za zmienku.

Už o čosi zaujímavejšie pôsobí nápad umelca s prezývkou KATSU z New Yorku, ktorý patrí medzi známych umelcov graffiti. KATSU vytvoril graffiti drona, ktorý je schopný dostať sa na také miesta, kde by sa to sprayerom nikdy nepodarilo. Pomocou tohto drona je tak možné vytvárať väčšie a pôsobivejšie umelecké diela. Aj tento projekt je zatiaľ iba v štádiu zárodku, no dá sa očakávať, že v budúcnosti budú dotiahnuté detaily, vďaka čomu budú lietajúcich dronov využívať aj viacerí sprayeri vo svete.

Donáška jedla

Lenivosť a zaneprázdnenosť ľudí spôsobila, že reštaurácie s donáškou jedla sú čoraz viac vyťažené. V čase okolo obeda je preto veľmi časté, že donáška pizze trvá niekedy aj hodinu, čo určite nie je pre hladného človeka príjemná vyhliadka. Malé reštaurácie a pizzerie si však nemôžu dovoliť zaplatiť viacerých roznášačov a práve pre nich sa tak naskytá príležitosť využiť lietajúcich dronov. Zatiaľ je táto technológia iba vo vývoji a jej cena zrejme nebude nižšia, ako cena pracovnej sily, no v budúcnosti by mohlo ísť o úplne bežnú praktiku, keď vám pred dverami zastaví lietajúci dron s pizzou či iným jedlom. V Mexiku sa objavil aj nápad fast foodovej siete s burritom Burrito Bomber, ktorá by fungovala na princípe aplikácie pre smartfóny. Pomocou nej by ste si objednali jedlo, čím by ste na server odoslali svoju polohu a lietajúci dron by vám tak automaticky vedel v krátkom čase doručiť vami objednané jedlo.

Stavebníctvo

Obývateľného územia na svete stále ubúda, čo je aj jeden z dôvodov, prečo sa stavajú stále vyššie budovy. Stavba mrakodrapov a vysokých veží je však pomerne náročná a aj nebezpečná. Tieto problémy by teoreticky mohli vyriešiť práve lietajúce drony, ktoré dokážu s nákladom vyletieť veľmi vysoko bez potreby stavby lešenia okolo budovy. Švajčiarski architekti Gramazio & Kohler vyskúšali lietajúcich dronov v experimente, v ktorom takýto dron poskladal 6-metrovú vežu z 1 500 penových tehál. Išlo iba o názornú ukážku toho, aké potenciálne využitie môže mať táto technológia v skutočnom stavebníctve.

[vimeo 33713231 w=700 h=350]

Hľadanie nezvestných osôb a ich záchrana

Jedným z najužitočnejších spôsobov pre využitie lietajúcich dronov je aj ich použitie pri pátracích akciách po nezvestných oosbách. Aj v tomto prípade je pohľad z vtáčej perspektívy veľmi užitočný. Spoločnosť Fly-n-Sense používa v súčasnosti drona s označením X4 SECuR, ktorý vo dne aj v noci poskytuje údaje z niekoľkometrovej výšky a pomáha s bezpečnosťou obyvateľstva. Rovnako môže takýto dron pomôcť aj v prípade lesných požiarov, keď z výšky nájde ľahšie priechodnú cestu z horiaceho lesa alebo iného nebezpečného územia.

Lietajúce drony majú naozaj veľký potenciál zmeniť našu budúcnosť na nepoznanie. Využitie týchto strojov je naozaj nekonečné a mnohé spôsoby, ktorými by nám mohli v budúcnosti pomôcť, ešte neboli ani objavené. Čo si myslíte vy? Aké výhody by nám mohli drony v budúcnosti priniesť a na aké aktivity ich budeme používať? Podeľte sa s nami o svoje názory v diskusii a dajte nám vedieť, ako si predstavujete využitie dronov v budúcnosti vy.

Zdroj: goexplore.net

28.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+