MojAndroid

Jedným zo zariadení, ktoré v redakcii používame dlhšie, je aj Samsung Galaxy S5. Ten sa stal na viac ako pol roka mojim spoločníkom, a tak som sa rozhodol napísať dlhodobé skúsenosti s týmto smartfónom. Hoci ide o prvotriedne zariadenie, má aj svoje nedostatky. V tomto článku sa ale budem snažiť poukázať nielen na jeho negatíva, ale aj pozitívne stránky, ktorých má rozhodne viac než dosť. Samsung Galaxy S5 používam denne a dovolím si tvrdiť, že som náročným používateľom, takže budem opisovať najmä moje reálne skúsenosti a pocity z tohto zariadenia. Viac vám ale nebudem dopredu prezrádzať…

Náš tip
Recenzia | Samsung Galaxy S5 – nekorunovaný kráľ galaxií

 

KONŠTRUKCIA (-)

Samsung je známy tým, že svoje zariadenia vyrába z plastu. Všetky generácie “S” smartfónov prišli na trh v plastovom kryte, ktorý síce nepatrí medzi najodolnejšie, no má svoje výhody. Tými sú napríklad možnosť rýchlo a jednoducho vymeniť (napr. poškodený) zadný kryt, či hmotnosť, ktorá aj napriek všetkým parametrom zastala na hranici 145 gramov, čo nie je vôbec veľa. Na druhú stranu je tu spomínaná náchylnosť na poškodenie.

samsung-galaxy-s5-dlhodobe-skusenosti-1

Tú sa mi podarilo nechtiac otestovať pri vystupovaní z auta, kedy mi Samsung Galaxy S5 spadol na asfalt z výšky asi 50 centimetrov. Dôsledkom boli 2 odreniny v rohoch krytu z prednej strany. Displej tento pád našťastie prežil, za čo môžem vďačiť vyvýšenému rámiku okolo displeja, ktorý si odniesol celé poškodenie. Okrem tohto incidentu som ale s konštrukciou tohto zariadenia nerobil žiadne nechcené testy a počas celej doby používania mi slúžila veľmi dobre.

Čo sa dizajnu týka, Samsung opäť zvolil veľmi podobnú dizajnovú predlohu. Tá nadväzuje na predošlé vlajkové lode spoločnosti, pričom ponúka niekoľko noviniek ako perforovaný zadný kryt vyrobený z pogumovaného plastu, či odlišené softvérové tlačidlá pod displejom. Na škodu je ale fakt, že podobný (v mnohých veciach rovnaký) dizajn spoločnosť okopírovala a použila na viacerých zariadeniach strednej a nižšej triedy. Aj preto nemáte po uchopení Samsungu Galaxy S5 do ruky pocit jedinečnosti. Skôr sa opýtate: “Toto je ten Samsung Galaxy S5? Však vyzerá ako väčšia S4-ka…”

samsung-galaxy-s5-dlhodobe-skusenosti-5

Dizajn a konštrukciu tohto zariadenia by som označil za jeho najväčšiu slabinu. Zariadenie totižto ponúka naozaj výborné špecifikácie, batériu aj operačný systém, no chýba mu punc individuality, ktorý nájdete napríklad pri HTC One. Aj napriek tomu nemožno konštrukciu tohto zariadenia označiť za zlú alebo nekvalitnú. Jednoducho je iba plastová a neprekvapí vás niečím, z čoho by vám spadla sánka. To našťastie nahrádzajú senzory a merače.

Za nevýhodu konštrukcie považujem aj zaslepenie microUSB slotu v spodnej časti zariadenia. Plastová krytka je pri každodennom nabíjaní naozaj otravou a každý majiteľ tohto zariadenia mi to určite potvrdí. Treba však uznať, že bez nej by zariadenie nebolo vodeodolné, čo je jedna z jeho najdôležitejších vlastností. Vďaka certifikácii IP67 sa nemusíte báť silného dažďa, fotiek z dovolenky ani používania vo vani.

MERAČE A SENZORY (+)

Veľmi silným marketingovým ťahom spoločnosti pri propagovaní smartfónu Samsung Galaxy S5 bol merač tepu. Ten je určený najmä pre aktívne žijúcich ľudí, ktorí si vďaka nemu môžu merať tep počas behu alebo iného tréningu. Treba však povedať, že merač tepu nemá najšťastnejšie umiestnenie a veľmi ľahko počas merania ušpiníte šošovku fotoaparátu. Nezabudnite ju preto pravidelne utierať, aby vaše fotografie neboli náhodou rozmazané. Osobne som merač tepu využil dokopy asi 15-krát, z toho 10-krát pri ukazovaní tejto funkcie priateľom či známym. Viem si však predstaviť jeho denné používanie pri profesionálnych športovcoch alebo náruživých športových amatéroch.

samsung-galaxy-s5-dlhodobe-skusenosti-7

Veľmi často sa v spojení so Samsungom Galaxy S5 skloňuje snímač odtlačkov, pričom sa v týchto rozhovoroch často spomína aj porovnanie so zariadením iPhone 5S. Na začiatok musím hneď uviesť, že nejde vôbec o rovnaké snímače a oba majú úplne inú konštrukiu aj princíp fungovania. Zatiaľ čo pri iPhone 5S stačí prst na snímač priložiť, pri Samsungu Galaxy S5 je potrebné prstom prejsť po snímači zvrchu nadol. Pri dennom používaní si na túto skutočnosť treba zvyknúť a uvedomiť si, že na odomknutie pomocou odtlačku budete potrebovať dve ruky. V jednej zariadenie budete držať a druhou (prstom) ho odomknete. Kto je zvyknutý na ovládanie zariadenia jednou rukou, túto funkciu zrejme nebude používať (rovnako ako ja). Určite ale ide o zaujímavú súčasť systému, ktorú využijete najmä ak vo svojom mobilnom zariadení ukladáte citlivé (firemné) dáta.

DISPLEJ (+)

Hoci je aj v smartfóne Samsung Galaxy S5 displej typu Super AMOLED, vidno, že si Samsung na jeho spracovaní dal záležať. Oproti svojim predchodcom má Galaxy S5 lepšiu čitateľnosť na priamom slnku aj krajšie farby. Jeho kvality ocenili aj zahraniční odborníci a ja sa k ich názoru prikláňam. Okrem krásnych farieb a naozaj dobrým odozvám mám k displeju niekoľko výhrad. Prvou z nich je reakcia na dotyky vo vrecku. Spočiatku som nemal nastavené na displeji žiadne zabezpečenie, čo sa mi vypomstilo tým štýlom, že sa telefón vo vrecku sám odblokoval a volal na posledné volané kontakty, posielal SMS a podobne. Stávalo sa mi to aj pri iných zariadeniach, kde sa problém vyriešil nastavením odomykacieho vzoru. Ten som teda nastavil aj na Samsung Galaxy S5. Výsledkom bolo, že namiesto vytáčania kontaktov otvára okno pre tiesňové hovory a v ňom zadáva čísla na zobrazenej klávesnici. Riešením tohto problému by bolo určite obmedzenie reakcií displeja pri nulovom svetle v exteriéri (sledovaného pomocou proximity senzoru), prípadne možnosť upraviť si prvky na zamknutej obrazovke. Ani jedno z toho ale nie je v tomto smartfóne dostupné, a tak mi niekoľkokrát za týždeň začne vo vrecku sám vibrovať a vytáčať čísla.

samsung-galaxy-s5-dlhodobe-skusenosti-2

Zaujímavosťou pri Samsungu Galaxy S5 je aj niekoľko režimov displeja. Nájdete ich v Nastavenia > Zobrazenie > Režim obrazovky. Každý z režimov zmení tón farieb, pričom režim Adapt displej je akýmsi automatickým nastavením pre rôzne externé podmienky. Osobne sa mi najviac osvedčil Dynamický mód, kedy sú farby najviac sýte. Hoci niekomu môžu presaturované farby vadiť, pre mňa bol displej v tomto režime najlepšie čitateľným.

VÝKON (+)

S výkonom Samsungu Galaxy S5 som bol po celú dobu naozaj spokojný. Hoci som ani pri používaní Samsungu Galaxy S4 nepociťoval žiadne spomalenia či dlhšie čakanie na spustenie aplikácií, Samsung Galaxy S5 sa mi zdal ešte o niečo rýchlejší a plynulejší. Rovnako to bolo aj pri prehrievaní, ktoré som pocítil len pri hraní naozaj náročných hier (napr. Modern Combat 5: Blackout). Počas dňa som si ale nikdy neuvedomil, že by ma Samsung Galaxy S5 v niečom spomaloval. Nižšie nájdete výsledky benchmarkov, ktoré som urobil pri zhruba 100 nainštalovaných aplikáciách a po polročnom mesačnom intenzívnom používaní.

OPERAČNÝ SYSTÉM (+)

Smartfón Samsung Galaxy S5 získal pred niekoľkými týždňami aktualizáciu na novší Android 5.0 Lollipop, ktorý je v tomto prípade doplnený aj o najnovšiu verziu nadstavby TouchWiz. Tá okrem grafických zmien prináša aj niekoľko zaujímavých predinštalovaných aplikácií, no len niektoré z nich stoja naozaj za to. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že som pravidelnejšie využíval iba Plánovač S, Moje súbory, Hlasový záznamník, Hudba, či S Health. Celkovo je systém v tomto zariadení plynulý a naozaj iba sporadicky zažijete ten povestný “lag”. Ak patríte medzi náročných používateľov a radi si nastavujete veľa aspektov vzhľadu vášho zariadenia, zrejme siahnete po alternatívnej “nadstavbe”, napríklad po titule Nova Launcher. V globále ale možno o systéme v Galaxy S5 povedať, že je bezproblémový a rýchly.

samsung-galaxy-s5-OS

Android 5.0 priniesol tomuto telefónu úplne iný vzhľad prostredia, pričom pribudlo (alebo sa stratilo) niekoľko funkcií v systéme. Niekoľko používateľov sa sťažuje na to, že Samsung Galaxy S5 s Androidom 5.0 Lollipop nemá tichý režim, iným vadí biele pozadie v menu s aplikáciami, ďalším zas často padajú aplikácie. Ja s týmto systémom ale nemám problém a som zástancom toho, že na všetko si treba iba zvyknúť. Android 5.0 Lollipop mi na tomto zariadení vyhovuje.

FOTOAPARÁT (+)

Jednou zo silných stránok Galaxy S5-ky je jej fotoaparát. Ten má rozlíšenie 16 Mpix a dokáže nahrávať video až v UltraHD rozlíšení. Praktickými sú jeho rozličné režimy, ktoré môžete využiť pri rôznych príležitostiach, pričom oceníte aj HDR, ktorým spravíte krásne fotografie najmä v prírode. Jediným mínusom fotoaparátu v tomto zariadení je jeho spomalenie pri snímaní nočných fotografií. Vtedy od vás zariadenie žiada pevnú ruku aj na 10-15 sekúnd, čo sa nie vždy podarí. Výsledkom sú potom rozmazané fotografie, prípadne snímky nižšej kvality. Po ostatných stránkach som ale s fotoaparátom nemal žiadne problémy a jeho kvalitu označujem za nadpriemernú. Veľmi sa mi páči aj mód spomaleného videa, ktorý môžete zapnúť priamo v aplikácii videokamery. Zo spomalených záberov môžete nastrihať zábavný klip, alebo ich využiť pre zachytenie nejakého rýchleho momentu.

SGS5-foto-1

BATÉRIA (+)

Samsung Galaxy S5 je rozhodne smartfónom s výbornou výdržou batérie. Hoci má displej s veľkou uhlopriečkou a vysoký výkon, na jedno nabitie vydrží celý deň naozaj aktívneho používania. Môj bežný deň vyzerá asi takto – 15 minút hovorov, 10 SMS správ, hodina a pol až dve hodiny práce s aplikáciami a neustále zapnuté mobilné dáta aj Wi-Fi. Displej pritom svieti denne aj viac ako 3 hodiny. Večer, keď smartfón dávam na nabíjačku, mám zvyčajne ešte 20 – 35% batérie, čo sa mi zatiaľ podarilo dosiahnuť len pri smartfóne LG G2. Stretol som sa ale s používateľmi, ktorí toto zariadenie vybijú za 3/4 dňa. Tí však pri zapnutom displeji strávia dvakrát toľko času.

samsung-galaxy-s5-dlhodobe-skusenosti-10

V prípade núdze je výbornou funkciou extrémne šetrenie batérie. To displej zmení na monochromatický a výdrž batérie predĺži o niekoľko dalších hodín. Len pre porovnanie, na ďalších 24 hodín používania je potrebných zhruba iba 10% batérie. Ak potrebujete výdrž predĺžiť len o niekoľko hodín a nechce sa moc obmedzovať, zapnite si Režim šetrenia batérie. Výbornou správou je aj čas nabíjania. Zatiaľ čo na nabitie (z 0 na 100%) Sony Xperia Z2 alebo HTC One M8 budete potrebovať 210 minút, Samsung Galaxy S5 nabijete doplna už za 120 minút. Počas dňa preto nie je problémom doplniť niekoľko % batérie počas jazdy autom či cez PC.

ZÁVER

Ak ste sa na internete stretli s názorom, že Samsung Galaxy S5 laguje alebo sa po čase spomalí, problém bude v používateľovi, nie v zariadení. Samsung Galaxy S5 využívam naozaj aktívne a zatiaľ som s ním nemal absolútne žiadny problém. Konštrukčné spracovanie z plastu je síce náchylnejšie na odreniny a iné mechanické poškodenie, no v jeho prospech hrá vodeodolnosť, či vymeniteľné zadné kryty, ktorými si môžete svoje zariadenie vzhľadovo prispôsobiť.

samsung-galaxy-s5-dlhodobe-skusenosti-11

V otázke výkonu je Samsung Galaxy S5 opäť bezproblémovým a zvládne všetko, čo mu zadáte. Absolútne žiadnym problémom nie sú ani náročné Android hry, pričom bez problémov zvládnete aj spustenie viacerých náročnejších aplikácií na pozadí. S výkonom je úzko spätá aj rýchlosť systému, ktorá je aj po niekoľkých mesiacoch dostatočná a len tak ľahko systém nespomalíte.

Medzi ďalšie pozitíva tohto zariadenia možno zaradiť batériu a displej, ktoré nájdu vážnu konkurenciu len v niekoľkých top modeloch iných výrobcov. Naopak, za nevýhodu pokladám už spomínanú krytku microUSB konektora. Celkovo ale v mojom pohľade na toto zariadenie prevyšujú kladné dojmy, takže sa dá povedať, že Samsung Galaxy S5 splnil moje očakávania. Stále však je čo vylepšovať a už teraz sa teším na nástupcu tohto šikovného smartfónu.

12.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+