MojAndroid

Technologický priemysel v súčasnosti ponúka veľké množstvo noviniek každý mesiac. Väčšinou sú ale tieto novinky iba mierne vylepšené súčasné modely zariadení, ktoré neponúkajú žiadne prevratné funkcie a ich úlohou je priniesť iba toľko inovácií, aby si užívatelia našli dôvod opustiť svoje staré zariadenia a zadovážiť si nové. Hoci popri týchto novinkách vznikajú aj iné prevratné technológie, tie sa medzi užívateľov nedostávajú hneď, ale až postupne. To je aj príbeh inteligentných hodiniek.

Koncept zariadenia ako taký existuje už pomerne dlho. Mnohí z vás si určite pamätajú inteligentné hodinky od Sony, ktoré síce mali obmedzenú funkcionalitu, no v podstate spadali do tej istej kategórie, ako moderné inteligentné hodinky. Prevratom v tomto odvetví priemyslu boli najskôr riešenia od spoločnosti Sasmsung z línie Gear. Hodinky ale fungovali najskôr iba so zariadeniami od toho istého výrobcu a hoci ponúkali veľmi zaujímavé funkcie, väčšina užívateľov ich nemohla používať. Práve tieto hodinky a náramky ale vzbudili u verejnosti záujem, na čo trochu neskôr zareagoval aj Google a pripravil nový operačný systém, ktorý odštartoval boom inteligentných hodiniek.

LG-G-Watch-25

Android Wear bol systém pripravený práve pre nositeľné zariadenia s malým displejom. Primárna funkcionalita spočívala v prepojení so smartfónom a zobrazovaním notifikácií či iných základných informácií. Postupne ale vývojári pripravovali ďalšie aplikácie, ktoré boli dokonale optimalizované práve pre systém Android Wear a ktoré postupne tento systém vylepšovali. Väčšina známych výrobcov mobilných zariadení do svojho portfólia pridala aj inteligentné hodinky, pričom niektorí ponúkajú v súčasnosti aj niekoľko generácií týchto zariadení. Od pôvodného hranatého tvaru sa prešlo k okrúhlym, ktoré viac pripomínajú klasické náramkové hodinky.

Motorola Moto 360 recenzia-7

Funkcionalita sa za posledný rok ale veľmi nezmenila a okrem niekoľkých fitness funkcií a možnosti zobrazenia upozornení sa zo štandardu vymykajú iba niektoré modely, ktoré umožňujú prácu so samostatnou SIM kartou a následne telefonovanie či pripojenie na internet. Hoci ide o zaujímavé funkcie, stále to nie je dosť na to, aby inteligentné hodinky zaujali širšiu verejnosť. Drvivá väčšina ich funkcií je totiž totožná s tým, čo ponúkajú naše smartfóny. Samozrejme, v niektorých situáciách je pohodlnejšie skontrolovať si upozornenia na zápästí a posúdiť, či si zaslúžia našu pozornosť alebo nie. Mnohí z nás ale majú svoje smartfóny stále po ruke a takéto posunuté notifikácie nie sú obrovskou výhodou.

Čo sa týka fitness funkcií, tak tie využijú iba niektorí užívatelia. Navyše, existuje celý rad inteligentných náramkov, ktoré ponúkajú rovnaké funkcie a často aj ešte o čosi naviac. Ich výhodou je tiež priemerne nižšia cena a najmä dlhšia výdrž batérie. Tu sa dostávame k ďalšiemu problému. Hoci pojem „inteligentné hodinky“ je odvodený od klasických hodiniek, rozdiel vo výdrže batérie je diametrálny. Zatiaľ čo pri bežných náramkových hodinkách je výdrž batérie jedným z posledných faktorov, na ktoré sa pri kúpe pozeráte, vo svete inteligentných hodiniek ide o skutočný problém. Väčšina z nich totiž vydrží na jedno nabitie deň či dva, v niektorých výnimočných prípadoch je možné dostať sa na niekoľkodňovú výdrž. Stále je to ale neporovnateľne menej, ako sme naučení pri používaní klasických hodiniek a neustále nabíjanie môže byť pre mnohých užívateľov naozaj otravné.

Apple watch

Situáciu na poli inteligentných hodiniek sa snažila vyriešiť aj spoločnosť Apple, ktorá priniesla vlastné riešenie v podobe Apple Watch. Hodinky ponúkajú zaujímavé prostredie a všetky štandardné funkcie a aj napriek vysokej cene poľahky prekonávajú predaje všetkých hodiniek so systémom Android Wear, a to aj napriek tomu, že v predaji sú iba niekoľko dní.

Vzhľadom na všetky tieto faktory sa naskytá otázka, či sú v súčasnej podobe inteligentné hodinky naozaj užitočným, alebo skôr prebytočným doplnkom. Mnohé funkcie súčasných modelov sú bez debaty zaujímavé a mnohí užívatelia z nich môžu profitovať. Na druhej strane, oproti smartfónom majú často iba málo výhod, pričom neustále prepojenie cez bluetooth môže ešte aj znížiť výdrž batérie na samotnom smartfóne, aj keď nový mód Bluetooth LE je v tomto smere oveľa efektívnejší, ako v minulosti.

Preto sa pýtame vás, milí čitatelia – myslíte si, že inteligentné hodinky majú v súčasnosti svoje využitie, alebo sú zbytočné? Vlastníte, resp. chceli by ste vlastniť takéto zariadenie? Ak áno, prečo? Rovnako tak nám môžete dať vedieť, aké sú vaše dôvody, prečo takéto hodinky ešte nevlastniť. Napriek tomu, že technologické spoločnosti vidia v inteligentných nositeľných zariadeniach veľký potenciál, až doteraz toto odvetvie nenaplnilo očakávania. Čo myslíte, ako by sa dali inteligentné hodinky zlepšiť tak, aby si získali viac záujmu? Svoje názory môžete s nami aj ostatnými čitateľmi zdieľať v diskusii pod článkom.

30.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+