MojAndroid

Nové bezdrôtové slúchadlá cez hlavu s mikrofónom, ktoré k zariadeniu pripojíte aj prostredníctvom 3,5 mm audio jacku, takže nie ste odkázaní len na bluetooth pripojenie. Slúchadlá sú zaujímavé tým, že ponúkajú vlastný slot na microSD kartu a špeciálnu funkciu priestorovej simulácie holografického zvuku. Tú využijete pri pozeraní filmov. Slúchadlá Creative SXFI ste mohli vidieť aj naživo na Smart Roadshow v Košiciach.

ParameterHodnota
Hmotnosť338 gramov
Citlivosť105 dB/mW
Frekvencie20 Hz - 20 kHz
Priestorový zvuk7.1
Impedancia32 ohmov
PripojenieBluetooth 4.2, USB-C
Farbybiela, čierna
OvládanieDotyková plocha na ľavom tlačidle
AplikáciaÁno
Výdrž batériedo 10 hodín
Cena150 eur

Balenie: Nutný základ a veľa plastu

Creative SXFI Air prichádzajú v klasickej veľkej krabici. Okrem slúchadiel sa v nej nachádza nabíjací kábel (USB – USB-C) a kábel s 3,5 mm audio jack koncovkami z oboch strán (samec-samec). Chýbať samozrejme nesmie potrebná dokumentácia. Trochu ma zarazilo, že všetko je zabalené v plastových sáčkoch a obaloch – v čase, kedy sa snažíme používanie plastov čo najviac obmedziť.

Okrem spomínaného príslušenstva v podobe dvoch káblov sa v predajnom balení nenachádza nič navyše. Možno by potešil aspoň nejaký látkový obal.

Konštrukcia a dizajn: Veľké a atraktívne

Musím uznať, že biela farba slúchadlám pristane. Vyzerajú jednoducho dobre. Jedinú výhradu mám k ich veľkosti – sú jednoducho veľké. Na hlave ich síce cítite, no nie je to nič hrozné. Horšie je to vtedy, keď sa pozriete do zrkadla. Pripadal som si trochu ako mimozemšťan. Vráťme sa ale späť ku konštrukcii.

 • K dispozícii sú v bielej a čiernej farbe

Tá je plastová a nepôsobí vôbec lacno. Bielej farby som sa trochu obával, pretože je najnáchylnejšia na zachytávanie nečistôt. Po niekoľkých dňoch so slúchadlami musím povedať, že v tomto prípade to nie je pravda. Slúchadlá sú v rovnakom stave a rovnako čisté, ako keď som ich prvýkrát rozbalil.

Ľavé slúchadlo obsahuje všetky dôležité tlačidlá a špeciálny dotykový povrch, pomocou ktorého môžete ovládať hudbu. Tu sa nachádza aj vstup na microSD kartu a 3,5 mm audio jack. Tá zaujímavá vystupujúca vec, ktorá sa mimochodom dá vybrať, je mikrofón. Toto riešenie je veľmi zaujímavé, dovoľuje vám pripojiť si k slúchadlám hocijaký iný mikrofón (s 3,5 mm jackom).

Na hlave sú slúchadlá vcelku pohodlné. Ani pri dlhšom počúvaní na ušiach netlačia a v tomto smere je všetko v poriadku.

V tlačidlách je spočiatku chaos

Na slúchadlách sa nachádzajú tri tlačidlá. Zapínacie, bluetooth a špeciálne SUPER X-FI (to zapína funkciu priestorového zvuku). Práve toto tlačidlo je presne oproti tomu zapínaciemu, bluetooth je vzadu na spodku. rozloženie je to zaujímavé a musíte si naň zvyknúť. Mnohokrát sa mi stávalo, že som chcel slúchadlá zapnúť a stláčal som tlačidlo SUPER X-FI. Zvyknúť sa na to dá, hlavne keď si zapamätáte veľkosť a tvar jednotlivých tlačidiel. Sú odlíšené veľmi dobre.

 • Tlačidlom Bluetooth prepínate medzi vstupmi (Bluetooth, 3,5 mm jack, USB, microSD)

Ak slúchadlá používate s 3,5 mm jackom, nemusíte ich vôbec zapínať. Fungujú presne tak ako klasické káblové. Avšak budete ochudobnení o funkciu priestorového zvuku. Tá funguje až po zapnutí slúchadiel. Pri počúvaní hudby by som ju aj tak neodporúčal.

Spárovanie s telefónom a kvalita zvuku

Pripojenie slúchadiel k smartfónu je veľmi jednoduché. Stačí ich zapnúť a na dve sekundy podržať tlačidlo Bluetooth. Slúchadlá sa prepnú do párovacieho režimu (o čom ste informovaní zvukovo). Teraz už len stačí vytiahnuť smartfón, vyhľadať ich a pripojiť. Všetko bez problémov. Keď už sú slúchadlá spárované, po zapnutí sa automaticky k zariadeniu pripoja.

Zvukový prejav je veľmi príjemný. Na klasické počúvanie hudby sú slúchadlá vybavené veľmi dobre. Zvuku nechýba dynamika, dostatok basov a aj výšky a stredy sú príjemné. Ku kvalite zvuku nemám absolútne žiadne výhrady.

 • Počas testovania sa mi párkrát stalo, že sa slúchadlá na chvíľu odpojili od smartfónu

Samostatnou kapitolou je prepnutie do režimu priestorového zvuku. A ono to naozaj funguje. Na počúvanie hudby to nie je ani zďaleka, výhody tohto oceníte pri sledovaní filmov. Po prepnutí mám pocit, že zvuk ide zo všetkých strán – veľmi podobne ako v kine. Zvuk je dostatočne hlasný a pocit z pozerania filmu výborný. Vyskúšal som si takto prehrať niekoľko filmových trailerov a bolo to naozaj skvelé. Len by som možno pridal ešte o trochu viac basov.

Ovládanie: Takto sa to má robiť

Ovládanie pomocou dotykovej plochy na ľavom náušníku je kapitola sama o sebe. Dnes je už bežné, že pomocou slúchadiel môžete prehrávané skladby pozastaviť, preskočiť či zvýšiť alebo znížiť hlasitosť. Všetky tieto funkcie ponúkajú aj Creative SXFI Air.

Avšak pohodlie, s akým ovládanie hudby pri týchto slúchadlách pociťujem, je perfektné. Nie vždy je tento druh ovládania dotiahnutý k mojej absolútnej spokojnosti – tu áno. Jediné, čo potrebujete, aby to fungovalo, je mať slúchadlá zapnuté.

A ako to celé funguje?

 • Posunutím prsta zdola nahor alebo zhora nadol zvýši alebo zníži hlasitosť o jeden stupeň
 • Posunom prsta zľava doprava alebo naopak preskakujete medzi skladbami
 • Ťuknutie dvomi prstami aktivuje náhodné prehrávanie skladieb
 • Dvojité poklepanie zastaví/spustí prehrávanú skladbu

Samotná dotyková plocha je dostatočne veľká a jej používanie je veľmi pohodlné. Reaguje okamžite a počas testovania som sa nepomýlil ani raz. Vždy bolo moje gesto vyhodnotené správne. Toto sa naozaj podarilo.

Aplikácia a jej možnosti

Čo by to boli za slúchadlá, keby neponúkali svoju vlastnú aplikáciu. V nej sa musíte v prvom rade prihlásiť (zaregistrovať). V aplikácii následne vyhľadáte slúchadlá prostredníctvom bluetooth a hotovo, pripojené. Aplikácia vás vyzve na naskenovanie ucha priamo fotoaparátom vášho smartfónu. Keď už vaše ucho pozná, zvuk by sa mu mal automaticky prispôsobiť a ponúknuť čo najlepší zážitok.

 

Nastaviť si môžete vlastný ekvalizér, ktorý je mimochodom veľmi pekne graficky spracovaný. Avšak možností v ňom veľa nehľadajte. Upraviť je možné len úroveň výšok a basov. To je všetko. Aplikácia tiež obsahuje vlastný hudobný prehrávač.

Verzia: 1.30.21
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.30.21
Aktuálna cena: Zdarma

Batéria a nabíjanie

Slúchadlá Creative SXFI Air môžete používať ako klasické káblové slúchadlá (bez funkcie SUPER S-FI). V tomto prípade sa o výdrž obávať nemusíte. Ak sa rozhodnete pre používanie prostredníctvom bluetooth, spoľahnúť sa môžete až na 8 – 10 hodín výdrže na jedno nabitie. Výsledná výdrž závisí najmä od hlasitosti.

10 hodín síce nepatrí k rekordérom, no na bežné pohodlné počúvanie to určite postačí. Navyše, slúchadlá veľmi jednoducho nabijete prostredníctvom USB-C konektora. Nepotrebujete žiadne špeciálne príslušenstvo – stačí kábel a zdroj energie.

Záverečné hodnotenie

Creative SXFI Air sa naozaj vydarili. Za cenu približne 150 eur ponúknu veľmi kvalitný zvuk, možnosť pripojenia prostredníctvom bluetooth, káblom, ale aj podporu pamäťových kariet (čo beriem ako veľkú konkurenčnú výhodu). Dizajnovo sú atraktívne, jediné čo mi trochu prekáža, je ich veľkosť. Nosia sa pohodlne, ovládanie prostredníctvom dotykovej plochy je výborné a 10-hodinová výdrž je viac než dostatočná.

Plusy

 • Atraktívny dizajn
 • Veľmi slušná kvalita zvuku
 • Podpora microUSB
 • Pohodlné nosenie
 • 10-hodinová výdrž
 • Priestorový zvuk funguje výborne
 • Adekvátna cena
 • Výborné ovládanie pomocou dotykovej plochy

Mínusy

 • Trochu veľké
 • Bluetooth vo verzii len 4.2
 • Na bežné nosenie nemotorné
 • V balení nie je žiadny obal
12.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+