MojAndroid

Pár dní sme sa v redakcii cítili skutočne bezpečne. Na test sme totiž dostali Creative IP SmartHD LiveCam, čo je malá skladná kamerka určená na monitorovanie priestorov. Spoločnosť Creative ju predstavila ešte v Nemecku na výstave IFA a zhruba v septembri ju priniesla aj na náš trh. Prečítajte si, ako sa nám s ňou fungovalo.

creative_ip_smarthd_livecam_-8-of-17

Balenie a konštrukcia

Creative prináša v balení všetko, čo budete potrebovať na používanie Creative IP SmartHD LiveCam. Na vrchu krabičky je uložená samotná kamera a pod ňou nájdeme dostatočne dlhý kábel USB/microUSB, sieťový adaptér, kovový pliešok, obojstrannú nálepku, šróbiky a hmoždinky. Čo by sme chceli na kamere poriadne vyzdvihnúť je fakt, že jej stojan, teda miesto, ktorým sa stretáva so stenou či podložkou, je magnetické. A je to poriadny magnet. Ak máte teda k dispozícii kovový povrch, ušetríte si vŕtanie či inú starosť s pripevňovaním kamery. Ak však potrebujete dať kameru na stenu, potom vám pomôže kovový pliešok a šróby. Magnet sa potom prichytí na pliešok.

creative_ip_smarthd_livecam_-3-of-3

Ďalšou výhodou ohľadom konštrukcie kamery je otočný kĺb, ktorý spája stojan s telom kamery. Môžete ho točiť prakticky do akéhokoľvek smeru. Vďaka kombinácii 110-stupňového zobrazovacieho uhlu a otočného kĺbu teda dokážete monitorovať akúkoľvek časť priestoru.

creative_ip_smarthd_livecam_-2-of-3

Kamera ďalej obsahuje na zadnej strane microUSB port, otvor na resetovanie zariadenia a reproduktor. Na pravej strane je slot na microSD kartu, nuž a vpredu je samotná šošovka kamery s popiskom HD F/2.5 a f=2,3mm.  Nechýba tu ani notifikačná dióda, ktorá informuje o internetovom pripojení a o pripojení k elektrickej sieti.

Spustenie

Creative zvolil veľmi jednoduchú cestu, čo sa týka počiatočného nastavenia. Po pripojení k sieti sa automaticky spustí hlasový sprievodca (v angličtine) a ten vás vyzve k tomu, aby ste zariadenie zresetovali a pripojili k WiFi sieti. Spravíte tak prostredníctvom svojho smartfónu so sprievodnou aplikáciou.

Verzia: 5.3.5
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.3.5
Aktuálna cena: Zdarma

Aplikáciu spustíte a vyžiadate si vyhľadávanie kamery. Môžete tak spraviť pomocou vyhľadávania Airlink, prípadne oskenovaním QR kódu na spodnej strane kamery. Fungovali nám obe možnosti. Po vyhľadaní kamery ju jednoducho pridáte (Add) a zadáte heslo WiFi, ktorá bude pre kameru domovskou. Mimochodom, nastavenie je naozaj jednoduché a po pár minútach sa už môžete tešiť z výhľadu, ktorý vám kamera ponúka prostredníctvom aplikácie. Vyskúšali sme aj pripojenie ďalšieho telefónu a všetko fungovalo bez problémov. Stačilo sa pripojiť pomocou rovnakého emailu a hesla. Po resetovaní kamery ste ju síce museli nanovo pripojiť do siete WiFi, no aplikácia si pamätala, že išlo o zariadenie, ktoré už do aplikácie bolo prihlásené. Nezobrazila staré udalosti, no pripojila nám ju pod starým názvom “Redakcia” (obr.3.).

Nastavenia

Monitorovacia IP kamera Creative IP SmartHD LiveCam ponúka pomerne dosť nastavení na to, aby ste s ňou dokázali pokryť svoje očakávania od tohto typu kamery. Po prvé, máte živý prístup (s oneskorením prenosu asi 2 sekundy) do monitorovaných priestorov. Ak ste so smartfónom pripojení k internetu, môžete tak z akéhokoľvek miesta sledovať sklad, kanceláriu, chodbu, byt a podobne. Po druhé, zariadenie zaznamená akúkoľvek podozrivú aktivitu súvisiacu s pohybom a zvukom. Úroveň detekcie zvuku a pohybu si pritom môžete zvoliť. Na smartfón vám potom už príde notifikácia v podobe “Motion Alert” či “Sound Alert” spolu s dátumom a časom.

V nastaveniach si je potrebné zadefinovať, kam poputuje záznam z upozornení. Na výber máte cloudovú službu priamo cez aplikáciu (ktorá je po prvých 30 dní zdarma, neskôr spoplatnená), alebo do zariadenia vložíte microSD kartu (do 32 GB). My sme fungovali na microSD karte. Tu sme si zvolili dni a čas automatického nahrávania. V prípade, že si nezvolíte žiadne úložisko, môžete cez kameru sledovať live stream a dokonca dostávate aj notifikácie o podozrivom pohybe či hluku, no nezobrazia sa vám k prehratiu. Naopak, ak máte zvolené úložisko, v Histórii si môžete prezrieť 30-sekundové ukážky podozrivých akcií.

Ako stojí v názve zariadenia, kvalita nahrávaného videa je v HD kvalite. Záznam je naozaj celkom obstojný a detaily rozoznateľné. Dobrou správou je to, že aplikácia vás upozorní na prehrávanie videa v prípade, že sa nachádzate mimo WiFi. Stream vám totiž, samozrejme, spotrebúva dáta.

Odporúčame si tiež nastaviť časové pásmo, ktoré má kamera využívať. V prípadnom stave potreby to určite zjednoduší situáciu a nebudete musieť vysvetľovať, prečo je v zázname o hodinu (či osem hodín) menší čas.

Zvuk – reproduktor aj mikrofón

Jednoznačnou výhodou pri Creative IP SmartHD LiveCam je fakt, že sa nahráva i zvuk. Takže viete prípadne odpočúvať, čo sa vo vašom priestore deje. Zvukový prenos, popravde, nebol úplne najkvalitnejší, najmä v prípade, že sme boli ďalej od kamery. Napriek tomu sa však dalo veľa rozumieť. Na druhej strane, kameru môžete využívať nie len na monitorovanie priestorov, ale aj ako “kontrolku” v izbe vášho malého dieťaťa. S určitosťou tak viete, či dieťa v postieľke plače, alebo si len tak mrmle. Mikrofón môže byť vtedy naozaj dobrým partnerom. Rovnako je to aj v prípade domáceho zvieraťa.

Vďaka nahrávaniu zvuku ste si istí, či váš pes v čase vašej neprítomnosti poriadne breše, zavíja, alebo na vás poslušne čaká. Využívanie mikrofónu závisí od vašich potrieb. Dá sa totiž vypnúť aj zapnúť. Ak však uznáte za vhodné zakričať na páchateľov, alebo skúšať utíšiť dieťa, vtedy môžete cez aplikáciu zvuk odoslať aj opačným smerom – teda priamo do kamery.

Monitorovanie – vo dne, v noci

Ako sme spomínali, kamera streamuje 24 hodín denne 7 dní v týždni. Vo Všeobecných nastaveniach kamery si však môžete prispôsobiť, v ktorých hodinách má kamera nahrávať. Ako vidíte na obrázku s časovou osou sú vyznačené časy s upozornením červenou a modrou farbou. Po presunutí kurzora na daný čas sa vám spustí 30-sekundový záznam, ktorý kamera automaticky zachytila – či už ide o zvuk alebo pohyb. Záznam si pri pozeraní môžete aj dodatočne nahrať a rovno zdieľať s vybratými osobami. Nahrať do aplikácie si môžete zvlásť aj screenshoty, či už z live-streamu alebo zo záznamu. Tieto videá a screenshoty sa nachádzajú v aplikácii pod názvom Local Files. Navyše, bez problémov ich viete zdieľať aj klasickou formou z natívnej Galérie fotografií. V smartfóne sa nám totiž (na zariadení Samsung Galaxy S6 edge+) vytvorili automatické albumy LiveCam (Video, Snapshot, Portrait…) a tu už s nimi pracujete ako s každým multimediálnym obsahom. Na microSD kartu sa totiž ukladá záznam v podobe formátu .v264, ktorý nám nešlo dodatočne prehrávať v počítači, no kompenzovali sme to  práve takýmto nahrávaním do Local Files v smartfóne. Tu bola zároveň práca s nimi jednoduchšia.

Z aplikácie si môžete vložiť pozrieť záznamy naraz až štyroch kamier. Navyše si ich vietie po jednom aj priblížiť. Je to maximálne pohodlné. Notifikácie o podozrivej činnosti sa nám so železnou presnoťou zaznamenávali a do smartfónu prichádzali notifikácie. V sekcii “Message”, kde sa tieto upozornenia zaznemnávali, sa však nedali prehrať. Museli me vždy navštíviť “Históriu”, kde sme krátke 30-sekundové ukážky našli a prehrali.

Kamera Creative IP SmartHD LiveCam vie vďaka štyrom infračerveným snímačom nahrávať video, teta zaznamenávať pohyb aj počas noci, respektíve v absolútnej tme. Musíme povedať, že kvalita nočných snímkov je veľmi dobrá. Po zhasnutí svetla trval prechod do nočného režimu zhruba 5 sekúnd. Potom kamera opäť zaznemenávala všetko, čo sa vymykalo normálu.

creative_ip_smarthd_livecam_-13-of-17

Dobrou správou je aj to, že kamera funguje aj pomocou zdroja energie z externej batérie. Ak potrebujete na nejaký čas nastražiť kameru do miest, kde nie je elektrina, môže to byť s dostatočne veľkou power bankou celkom schodné riešenie.

Záverečné hodnotenie Creative IP SmartHD LiveCam

Praktická a spoľahlivá. Takto by sa v krátkosti dala charakterizovať IP monitorovacia kamera od Creativu. Má malé rozmery, dobre riešené uchytenie v podobe magnetickej základne a plne nastaviteľný stojan. Hoci niektoré podobné kamery obsahujú až 180-stupňové zobrazovacie pole, vystačíte si aj so 110 stupňami v podobe tejto Creative IP kamery. Kamera sa dá zohnať za zhruba 70 eur, čo nie je najmenej, no rozhodne to nie je ani závratná suma. V súvislosti s funkcionalitami, ktoré ponúka, je to celkom dobrý pomer medzi cenou a výkonom. Trochu nás mrzí fakt, že sme si nevedeli prezrieť v zozname správ nahraté upozornenia, no tie sa dali aspoň prehrať v Histórii. Kladne hodnotíme aplikáciu, vďaka ktorej nadobudnete 24-hodinový monitor priestorov, a to bez komplikovaných inštalácií kamerového systému. Ak si chcete sami zabezpečiť priestor a nepotrebujete zrovna strážnu službu, potom by mohla byť táto kamerka celkom dobrým riešením.

creative_ip_smarthd_livecam_-12-of-17

creative_ip_smarthd_livecam_-14-of-17

Špecifikácie Creative IP SmartHD LiveCam

 • Hmotnosť: 94 g
 • Farba: biela alebo čierna
 • Rozmery: (V x Š x H): 121 x 70 x 70 mm
 • Kamera: Snímač obrazu CMOS 1280 x 720 HD
 • Nočné videnie: áno
 • Štyři infračervené LED s filtrom IR
 • Širokouhlé 110° zobrazenie
 • Pevné ostrenie
 • Digitálny zoom
 • Detekcia pohybu a zvuku
 • Video: 1280 x 720/až 25 snímků za sekundu
 • Pamäť: Karta microSDHC, až 32 GB (Záznam videa Až 43 h súvislého záznamu, až 50 h stimulovaného záznamu)
 • Formát súborov: Video MP4 (H.264)
 • Fotografie: JPEG
 • Zvuk: Obojsmerný
 • Mikrofon s tlačidlom hovoru
 • Reproduktor
 • Možnosti pripojenia: Štandard Wi-Fi: IEEE 802.11b/g/n
 • Frekvencie Wi-Fi: 2,4 GHz
 • Zabezpečenie Wi-Fi: WPA2-PSK, WPA-PSK
 • Pripojenie k sieti: Peer-to-peer (P2P)
 • Napájanie: microUSB (5 V/1 A)
 • SYSTÉMOVÉ POŽIADAVKY:
  iOS 8.0 a vyšší
  Android™ 4.0 a vyšší
  Windows® 7 a vyšší
  Mac® OS X® 10.11 a vyšší

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+