MojAndroid

Služba WhatsApp sa stala terčom cenzúry čínskej komunistickej vlády už v júli, keď používatelia začali mať problémy s videochatom a nebolo možné posielať súbory, hlasové správy ani fotografie. A od tohto týždňa už je populárny komunikačný prostriedok patriaci spoločnosti Facebook v Číne nadobro blokovaný.

O blokovaní informujú noviny New York Times, ktorým túto skutočnosť tak ako v júli potvrdil Nadim Kobeissi, kryptograf a tvorca Symbolic Software. Ten tvrdí, že Čína vylepšila svoj firewall, ktorý teraz deteguje a blokuje NoiseSocket protokol, ktorý využíva služba WhatsApp k posielaniu textu. Protokol HTTPS/TLS, ktorý služba využíva k posielaniu videí a fotiek, je už nejakú dobu blokovaný.

New York Times poznamenali, že zosilnenie cenzúry v Číne začalo byť citeľné s blížiacim sa zjazdom komunistickej strany, ktorý sa začne 18. októbra. Služba WhatsApp čínskej vláde vadí, pretože umožňuje používateľom end-to-end šifrovanie sprav. Oproti tomu domáci komunikačný produkt WeChat musí poskytovať čínskej vláde údaje o používateľoch. A práve WeChat, ktorý má 963 miliónov aktívnych používateľov, teraz bude ťažiť z likvidácie svojho konkurenta.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: TheVerge

27.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+