MojAndroid

Áno, možno to je prekvapivé, ale populárny internetový prehliadač Chrome oslavuje desiate narodeniny. Google Chrome ako produkt samotný snáď ani nie je potrebné predstavovať. Toto sú však vylepšenia, ktoré nám za dobu svojej existencie priniesol.

Omnibox

O čo vlastne ide? Je tomu ťažké uveriť, avšak kedysi, v roku 2008, bol internetový prehliadač skutočne minimalistickým miestom. Práve táto funkcia však okrem jedného jednoduchého poľa pre zadanie URL adresy, priniesla zároveň aj možnosť pre vyhľadávanie určitého výrazu. A keďže tvorca prehliadača, spoločnosť Google, má naozaj silný vyhľadávač, táto funkcia sa naozaj osvedčila. Zahŕňa tiež návrhy pre vyhľadávanie alebo priame ukážky výsledkov (napr. pri výraze “počasie” a pod.).

Inkognito mód

Tento režim síce nevymyslela spoločnosť Google (Apple a ich Safari ho používali už o čosi skôr), napriek tomu dostal v prostredí prehliadača Chrome celkom kreatívne meno ako “Inkognito mód.” Ide o sekciu, ktorá neukladá stránky do histórie prehliadača. Pri jeho otvorení však nechýba informácia o tom, že stiahnuté fotky a záložky budú uložené, a tiež o tom, že váš zamestnávateľ alebo škola môžu vašu aktivitu vidieť. Režim sa stal neslávne známy aj ako tzv. “Porn mode.”

Rýchlosť

Áno, práve Google Chrome sa v minulosti skutočne preslávil svojou rýchlosťou v porovnaní s konkurenciou, a vďačil za to šikovne napísanému kódu. Nechýbali tak aj porovnania s konkurenciou, pričom “V8 JavaScript” bol údajne až desať krát rýchlejší ako Safari či Firefox a až 56-krát rýchlejší ako niekdajší líder trhu – prehliadač Internet Explorer 7 od Microsoftu.

Každá karta je samostatným procesom

Chrome priniesol možnosť toho, že každá otvorená karta je prakticky samostatným procesom. To platí aj v prípade, že nastane nečakaný softvérový problém. Ak máte dostatočnú pamäť RAM, výsledkom je o čosi plynulejšia karta ako prípade iných prehliadačov. Má to však aj svoj háčik, príliš veľa otvorených kariet rapídne zaťažuje pamäť v rámci vášho počítača a to sa pravdepodobne prejaví aj na výdrži batérie. Napriek tomu, Google neustále pracuje na optimalizácii a hľadá “zlatú strednú cestu.”

Toto sú pravé vylepšenia webu

Google Chrome ponúka aj niekoľko vylepšení, ktoré si na prvý pohľad nemusíte uvedomiť. Poznáte automatické prehrávanie videí z rôznych kariet? Google prináša možnosť vypnutia takéhoto prehrávania. A poznáte aj otravné “vyskakovacie” reklamy? Google ponúkol takýmto stránkam 30 dní na to, aby splnili určité webové štandardy. Ak tak neurobia, prehliadač Chrome ich bude automaticky blokovať. Aj takto sa dá využiť vysoké percento pokrytia trhu.

ChromeOS

Pomerne prekvapivou správou bolo, keď spoločnosť Google oznámila príchod operačného systému ChromeOS, ktorého základy spočívali práve v prehliadači Chrome. Zariadenia s týmto systémom – Chromebooky – boli prevažne jednoduché a lacné notebooky cielené najmä pre študentov. Dnes sa situácia mení, systém podporuje Obchod Play a možnosť nainštalovania Android aplikácií. Ide tak o pomerne flexibilný pracovný nástroj. A tento článok bol takisto napísaný prostredníctvom systému ChromeOS :-)

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Vyskúšajte si nový vzhľad prehliadača Chrome
Náš tip
Chrome už oddnes zobrazí všetky HTTP stránky ako nezabezpečené
3.9.2018
Zdroj: gizmodo.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+