MojAndroid

Už dávno sa hovorilo o tom, že Chrome OS a Android by sa mohli spojiť do jedného operačného systému. Krok týmto smerom spravil Google, keď pre Chromebooky sprístupnil obchod Play a aplikácie v ňom. Neskôr sa začalo špekulovať o tom, že Google predstaví nový operačný systém Fuchsia, ktorý prinesie výhody oboch táborov. Teraz sa Chrome OS bude podobať na Android ešte viac aj vďaka novému launcheru, ktorý je optimalizovaný pre dotykové ovládanie.

Dotykové ovládanie a hlasové zadávanie

Launcher je dostupný v poslednej verzii Chrome OS Canary, ktorý je určený na testovanie nových funkcií a je aj menej stabilný. Launcher vyzerá skutočne inak ako sme v prípade Chrome OS zvyknutí. V strede je umiestnená lišta vyhľadávania a pod ňou sa nachádza niekoľko ikon aplikácií. Gestom potiahnutia nahor sa objavia aj ďalšie aplikácie, čo je funkcia priamo okopírovaná z nových verzií systému Android.

Okrem písania do zobrazenej lišty vyhľadávania môžete text zadať aj hlasom, a to vďaka šikovnej ikone mikrofónu v pravej časti tejto lišty. Oproti štandardnému zobrazeniu systému, ktorý je jednoznačne orientovaný na ovládanie myšou a klávesnicou, tak ide o pomerne veľké zmeny. Tie možno ocenia majitelia množstva Chromebookov, ktoré ponúkajú dotykovú obrazovku. Tá tak bude mať okrem tradičných výhod a možnosti jednoduchšej manipulácie s Android aplikáciami ďalšie zaujímavé využitie.

Launcher môžete na svojom chromebooku skúsiť aj vy

Ak máte zariadenie s Chrome OS Canary aj vy, launcher môžete vyskúšať už teraz. Stačí, keď v experimentálnych funkciách nájdete možnosť “Enable fullscreen app list”, alebo prejdete na tento odkaz v prehliadači Chrome – chrome://flags/#enable-fullscreen-app-list. Po reštartovaní prehliadaču by sa mal zobraziť nový launcher, ktorý by neskôr mal nájsť cestu aj do Beta a stabilnej verzie systému.

Zdroj: Francois Beaufort (Google+) via liliputing

11.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+