MojAndroid

Podvodník v Česku prišiel na nový spôsob, ako nič netušiacich ľudí okrádať o peniaze. Portál iDNES informoval o prvom prípade, kedy sa podvodníkovi podarilo ukradnúť veľké množstvo peňazí z bankových účtov obete vďaka údajom zo SIM karty.

Pozor na údaje o vašej SIM karte

Jeden občan z českého mesta Jihlava 11.5.2023 nahlásil na polícií zvláštny prípad krádeže, kedy mu neznámy volajúci, ktorý sa vydával za operátora spoločnosti odcudzil z bankového účtu veľké množstvo peňazí.

Hovorkyňa krajského riaditeľstva informuje, že volajúci dokáže byť neodbytný a veľmi presvedčivý. Prostredníctvom hovoru sa podvodník snaží od obete získať číselné kódy z aktuálnej SIM karty. Po zaslaní údajov útočník vytvorí novú eSIM kartu a takýmto spôsobom získa prístup ku kontaktom a niektorým aplikáciám.

4ka-e-sim
eSIM | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Následne sa snaží pomocou telefónneho čísla dostať k bankovým účtom majiteľa smartfónu. Majiteľovi zariadenia automaticky prestane fungovať telefónne číslo a zablokuje sa mu prístup k niektorým aplikáciám, ktoré na overenie vyžadujú overovací SMS kód.

V konkrétnom prípade z Česka sa volajúcemu podarilo nič netušiaceho pána presvedčiť o tom, že ma starú SMS kartu a musí ju vymeniť za novú eSIM. Na zmenu karty je potrebné použiť niekoľko overovacích kódov, ktoré nič netušiaci občan nadiktoval podvodníkovi.

Samsung esim
Samsung Galaxy S22 a eSIM | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Po získaní všetkých potrebných informácií sa útočník prihlásil do účtu s virtuálnymi bankovými kartami. V priebehu niekoľkých hodín sa mu podarilo ukradnúť v prepočte približne 6 300 €. Polícia preto ešte dodatočne varuje pred podobným typom telefonátov a upozorňuje ľudí na to, aby neposielali neznámym volajúcim žiadne osobné údaje.

Náš tip
Je kráľom fotografie Samsung Galaxy S23 Ultra alebo iPhone 14 Pro? Hlasujte v našom fototeste!

15.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+