BlackBerry Motion: KEYone bez klávesnice a excelentná výdrž batérie | RECENZIA

Spoločnosť BlackBerry prináša ďalšie zariadenie do svojho portfólia Android smartfónov. Ide konkrétne o model BlackBerry Motion, ktorý už neponúka hardvérovú klávesnicu (po vzore modelov KEYone či PRIV). Smartfón má však aj iné prednosti a poteší napríklad nadpriemernou výdržou na jedno nabitie. Plusy a mínusy zariadenia si môžete prečítať v nasledujúcej recenzii.

Náš tip
BlackBerry KEYone: Mení pohľad na vec nie len klávesnicou | RECENZIA

Náš tip
BlackBerry KEYone Black Edition: Viac RAM a zmena dizajnu | TEST


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Obsah balenia

Smartfón prichádza v pomerne elegantnej čiernej krabičke (opäť po vzore modelu KEYone), ktorú je potrebné vysunúť z obalu z tvrdého papiera. V balení sa nachádza samotný telefón, stručné informácie o používaní, ihla na zásuvku pre SIM/microSD kartu, koncovka nabíjačky, USB-C kábel a slúchadlá so silikónovými koncovkami. Nechýbajú tiež náhradné koncovky slúchadiel v iných veľkostiach. Balenie tak ponúka základ k používaniu doplnený o pohodlné slúchadlá.

Konštrukcia a Dizajn

Zariadenie ponúka aktuálne dizajnové črty značky Blackberry. Nechýba prémiové kovové spracovanie či zaujímavá jemne pogumovaná zadná stena. Hrany zariadenia sa striedajú, niektoré sú zaoblené pre lepší úchop zariadenia. Horná hrana je plastová z dôvodu umiestnenia antén. Plastová časť následne zasahuje aj do zadnej strany zariadenia, kde je umiestnený objektív fotoaparátu či LED blesk.

Certifikácia IP 67 zabezpečuje v tomto prípade zvýšenú odolnosť voči vode a prachu. Smartfón tak odolá aj plnohodnotnému ponoreniu až do hĺbky 1 meter po dobu 30 minút. Ide o pridanú hodnotu, ktorá poteší, no je zároveň praktickou funkcionalitou.

Smartfón ponúka certifikáciu IP 67 pre zvýšenú odolnosť voči vode a prachu.

Ďalšou zaujímavosťou v rámci konštrukcie je tlačidlo “Convenience Key.” Na prvý pohľad láka na vrúbkovaný povrch a vyzerá ako tlačidlo odomknutia. Ide však o špeciálne tlačidlo, ktorému môžete priradiť až 3 rôzne skratky pre ľubovoľnú aplikáciu. Môžete tak spustiť fotoaparát alebo napríklad napísať novú SMS či vybrať si z ďalších funkcií.

Rozloženie prvkov zariadenia

Predná stena smartfónu ponúka 5,5″ IPS displej, ktorý však obsahuje pomerne široké brady nad a pod displejom. Rámčeky po bokoch sú tiež na dnešné trendy pomerne výrazné. Celková plocha zariadenia je tak vzhľadom k uhlopriečke displeja pomerne veľká a činí 155,7 x 75,4 mm, hrúbka je 8,1 mm.

Nad displejom sa nachádza predná kamera, reproduktor pre telefonovanie, skupina senzorov a notifikačná LED dióda. Pod displejom sa následne nachádza čítačka odtlačkov prstov s logom výrobcu (zároveň hardvérové tlačidlo “Domov) a dvojica systémových kapacitných tlačidiel pre krok späť a multitasking.

Ako už bolo spomenuté, horná hrana zariadenia je plastová a obsahuje len jeden malý otvor pre mikrofón. Spodná hrana je kovová a po bokoch zaoblená. Táto hrana obsahuje dva plastové pásiky takisto z dôvodu antén a prechodu signálu. Na spodnej hrane sa nachádza aj ďalší mikrofón, 3,5 mm audio konektor, USB-C konektor pre nabíjanie a prepojenie s počítačom či jeden hlasný reproduktor.

Obe bočné hrany sú nekompromisne kovové so zaujímavou povrchovou úpravou, ktorá vizuálne prináša akési pásiky. Ľavá strana prináša len zásuvku pre vloženie SIM karty alebo pamäťovej karty microSD. Pravá strana zariadenia obsahuje pomerne vysoko a trochu neprakticky umiestnené tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo odomknutia. Ideálne by bolo nižšie umiestnenie týchto tlačidiel. To však nie je možné, nižšie sa totiž nachádza spomínané špeciálne tlačidlo “Convenience Key.”

Zadná strana zariadenia obsahuje v hornej plastovej časti jemne vystupujúci objektív zadného fotoaparátu a dvojtónový LED blesk. Nižšie sa nachádza pogumovaná vrstva so strieborným logom BlackBerry, ktoré na pohľad skutočne zaujme. V spodnej časti sa nachádzajú už len povinné certifikačné informácie o produkte.

Konštrukčná stránka zariadenia je tak spracovaná skutočne kvalitne. Zariadenie nevŕzga ani nepraská a to dokonca ani pri silnejšom stlačení. Ide tak o prémiové zariadenie, ktorého spracovanie je naozaj hodné aj svojej ceny.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej

V rámci prednej steny vaše oko najviac zaujme práve 5,5″ IPS displej, ktorý ponúka dnes už štandardné rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov s pomerom strán 16:9. Displej ponúka verné farby a čo poteší je tiež vysoká hodnota maximálneho jasu. Čitateľnosť zobrazovacieho panelu bude dostatočná aj na poludnie. Rovnako môžem ohodnotiť aj najnižší jas zariadenia, ktorý bol dostatočne nízky aj pri večernom čítaní článkov.

Automatická regulácia jasu fungovala spoľahlivo a zariadenie netrpelo žiadnym oneskorením či zbytočne prepáleným jasom. Farebné podanie je vierohodné, farby nie sú presaturované, biela je skutočne bielou. Čierna farba pochopiteľne nie je až tak sýta a temná ako v prípade AMOLED panelov, nejde však o nič drastické a smartfón ponúka dobré zobrazenie čiernej farby.

Poteší tiež akási alternatíva “Always-On” funkcie, ktorý zobrazí čas, dátum a notifikácie spolu s náhľadom e-mailu či prichádzajúcej správy na zamknutej obrazovke. Toto zobrazenie je čierno biele a môže na pohľad evokovať e-ink displej. Z pohľadu šetrenia energie však táto funkcia nepomáha, pretože kvôli použitej IPS  technológii sa aj pri obyčajnom upozornení musia rozsvietiť všetky pixely na displeji.

Pamäť

Výbava smartfónu zahŕňa aj 4 GB pamäte RAM, ktorá postačuje pre plynulý chod aj náročnejšieho multitaskingu. Po stránke výkonnosti som aj vďaka veľmi dobrej optimalizácii softvéru nezaznamenal nijaké zásadnejšie výkyvy správania sa zariadenia. Pri štandardom používaní bolo k dispozícii približne 1,1 GB voľnej pamäte RAM.

Vnútorná pamäť zariadenia činí hodnotu 32 GB. V súčasnosti to už môžeme považovať za určitý štandard v rámci výbavy aktuálneho Android zariadenia. Po nainštalovaní približne stovky aplikácií, nasnímaní približne štyroch desiatok fotografií a zálohovaní niekoľkých mailových príloh bolo k dispozícii z tejto kapacity stále približne 14 GB. K dispozícii je tiež možnosť rozšírenia prostredníctvom microSD karty až do kapacity 256 GB.

Výkon

Zariadenie ponúka po stránke výkonu osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 625 doplnený o grafický akcelerátor Adreno 506. Tieto dvojičky nevidíme po prvýkrát a hoci nejde o najvýkonnejší čipset na trhu, ponúka veľmi zaujímavý pomer výkon/spotreba energie. Kombinácia šetrného procesoru a veľmi dobrej výdrže je často k dispozícii aj v cenovo dostupnejších zariadeniach.

Výkon nesklamal ani v prípade náročného multitaskingu, ani v prípade jednoduchých herných titulov. Pokiaľ ide o náročné 3D herné tituly, je lepšie siahnuť po nižšej úrovni herných detailov. Viac informácií sa dozviete aj v rámci priložených snímkov z benchmark testov zariadenia BlackBerry Motion.

Čítačka odtlačkov prstov

Čítačka odtlačkov prstov je tentokrát umiestnená pod displejom a je integrovaná v rámci hardvérového tlačidla “Domov” s logom výrobcu. Reakcie snímaču boli veľmi dobré. Iste, nejde pravdepodobne o najrýchlejšiu čítačku odtlačkov prstov na trhu, svoju funkcionalitu však plní veľmi dobre a odtlačky rozoznáva na prvýkrát aj v prípade ľahkej mastnoty. Čítačka sa teda výrobcovi podarila a jej funkčnosť či spoľahlivosť sa dá porovnávať s modelom BlackBerry KEYone.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédia a Fotoaparát

Po stránke multimédií zariadenie neponúka FM rádio, hlasný reproduktor sa nachádza na spodnej hrane zariadenia. Jeho hlasové podanie spĺňa pomyselný štandard, na zvonenie a občasné pozretie videa stačí. V rámci predinštalovaných aplikácií zastrešuje prehrávanie videa či hudby alternatíva od spoločnosti Google.

Fotografické funkcie zariadenia ponúkajú zadný 12 MPix fotoaparát so svetelnosťou f/2.0. BlackBerry tak nejde ďalej s trendom duálnych fotoaparátov a neponúka ani špeciálny portrét režim. Výsledné fotografie za denného svetla sú však veľmi dobré, hĺbka ostrosti je dostatočná rovnako ako úroveň detailov. S ubúdajúcim svetlom však prichádza vyššie množstvo šumu a výsledné snímky sú použiteľné tak možno na sociálne siete.

Video zo zadnej kamery je stabilizované dostatočne a pohyblivé objekty sú vykreslené bez zbytočných zásekov. Dvojica mikrofónov slúži dobre tiež na odhlučnenie videa. Maximálne rozlíšenie pre výsledné video zo zadnej kamery činí až 4K pri 30 snímkach za sekundu. Predná kamera ponúka následne rozlíšenie 8 MPix. Poteší automatickým detekovaním tváre a dobrou ostrosťou “selfie” fotografií. Ukážku videa a fotografií si môžete prezrieť v priloženej galérii.

Rozlíšenie 12 MPix je k dispozícii v rámci pomeru strán, ktorý je nastavený od výroby. Ide o pomer strán 4:3. Rozlíšenie sa automaticky upraví pri zmene pomeru strán na 16:9 alebo 1:1. Toto tvrdenie sa opakuje v prípade použitia zadného fotoaparátu, ale aj snímok z prednej kamery, ktorá upraví svoje spomínané 8 MPix rozlíšenie.

Galéria fotografií

"Selfie" fotografia zachytená prednou kamerou BlackBerry Motion.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém

Zariadenie ponúka operačný systém Android v staršej, no stále pomerne rozšírenej verzii. Ide konkrétne o verziu Android 7.1.Nougat, ktorá je doplnená o šikovné funkcie ľahkej nadstavby BlackBerry Launcher. Zariadenie ponúka tiež aktuálnu novembrovú bezpečnostnú aktualizáciu od spoločnosti Google. Za tento fakt môžeme výrobcu len pochváliť, ešte radšej by sme však videli aj systémovú aktualizáciu na novšiu verziu Android Oreo.

BlackBerry sa netají svojimi vylepšeniami na poli bezpečnosti Android smartfónov. Nie náhodou sa telefóny BlackBerry umiestňujú pravidelne na prvých priečkach v rámci bezpečnosti. V aplikačnej výbave preto nesmie chýbať ani aplikácia BlackBerry Privacy Shade. Okrem toho nechýba BlackBerry Hub, ktorý zoskupuje vaše kontá napríklad na sociálnych sieťach a tiež mailové kontá či nejaké ďalšie aplikácie od výrobcu. V rámci predinštalovaných aplikácií nájdete aj balíček aplikácií od spoločnosti Google vrátane služieb Disk, Mapy či YouTube.

Systém ako taký je v rámci zariadenia veľmi dobre odladený. Je skutočne cítiť, že výrobca spravil veľa práce na poli optimalizácie softvéru. Výsledné ovocie prináša nielen nadpriemernú výdrž na jedno nabitie, ale aj plynulé používanie systému aj pod záťažou, bez zásekov aj s hardvérom, ktorý sa neradí k aktuálnej špičke. Za optimalizáciu si teda výrobca zaslúži rozhodne palec hore.

Nadstavba od výrobcu

Zariadenie obsahuje prostredie od výrobcu BlackBerry Launcher, ktoré je postavené na báze čistého systému Android. Na zamknutej obrazovke môžete vidieť náhľad upozornení či skratku pre spustenie fotoaparátu. Po odomknutí vás privíta domáca obrazovka spolu s tlačidlom pre menu s aplikáciami a špeciálnou lištou, ktorá vám ponúkne funkcie navyše. Ide o akýsi hromadný widget, ktorý zoskupuje kalendár, posledné volané kontakty či odoslané SMS. Polohu lišty je možné prispôsobiť.

Okrem toho, podoba notifikačnej lišty, skratiek, nastavení či klávesnice je totožná s čistým systémom Android. Podoba ponuky multitasking je ponúkaná vo forme menších a väčších štvorcových dlaždíc. V tejto ponuke sa nachádza aj tlačidlo na úplné vymazanie otvorených aplikácií.

Menu s aplikáciami okrem zoznamu naposledy použitých aplikácií prináša abecedný zoznam aplikácií, zoznam widgetov, a zoznam praktických skratiek, ktorými je systém doslova “prešpikovaný.” Skratky sa rovnako nachádzajú aj na jednej z domácich obrazoviek, je však možné ich odstrániť. Samotné prostredie je však praktické, podarené a intuitívne.

Jednou zo zaujímavostí môže byť aj prekvapivo rýchle obnovenie továrenských nastavení od výrobcu. Iste, nejde o funkcionalitu, ktorú ocení každý používateľ, napriek tomu je pozitívne, že sa proces vymazania dát zo zariadenia pohybuje rádovo doslova v sekundách. V porovnaní s inými zariadeniami, kde je nutné čakať dlhšiu dobu, ide o potešujúce spestrenie v rámci reakcií a používania operačného systému na tomto smartfóne.

Čo však až také pozitívne nie je je preklad. Nie všetky položky boli preložené do slovenčiny a tak základy angličtiny sú v prípade smartfónov BlackBerry nevyhnutnosťou. Neboli preložené niektoré položky v rámci nastavení fotoaparátu a tiež niektoré položky v rámci systémových upozornení.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria

Smartfón obsahuje batériu s kapacitou 4000 mAh. To je skutočne nadštandardná kapacita batérie. Nie všetky konkurenčné zariadenia ponúkajú takto veľkú kapacitu akumulátora. Výdrž na jedno nabitie batérie doslova prevalcovala naše očakávania. So smartfónom sme vydržali dva plnohodnotné pracovné dni na jedno nabitie, pričom čas zapnutia obrazovky činil takmer 7 a pol hodiny a smartfón stále nebol úplne vybitý.

Dovolím si tvrdiť, že za tento fakt môže aj výborná softvérová aktualizácia z dielne výrobcu. Už výdrž pri smartfóne BlackBerry KEYone bola nad očakávania a zariadenie pritom obsahovalo batériu s nižšou kapacitou. Za optimalizáciu a celkovú výdrž na jedno nabitie tak výrobcovi posielame viac ako palec hore.

Plnohodnotný pracovný deň znamenal aktívne využívanie sociálnych sietí, neustále online pripojenie prostredníctvom Wi-Fi/4G internetu, hodinové sledovanie videí, hodinové hranie hier, počúvanie hudby prostredníctvom Bluetooth a približne hodinové telefonovanie.

Cena a dostupnosť

Zariadenie si môžete zakúpiť vo vybraných slovenských e-shopoch za sumu približne 470 eur. Za túto cenu dostanete zariadenie síce pomerne veľkých rozmerov, ale s kvalitnou kovovou konštrukciou, dobrým displejom, plynulým výkonom a excelentnou výdržou na jedno nabitie. Zatiaľ sme nezaznamenali predaj zariadenia v ponuke slovenských mobilných operátorov.

Záverečné hodnotenie

Smartfón BlackBerry Motion naozaj prekvapil. V danej cenovej kategórii už nájdeme smartfóny, ktoré sa svojimi funkciami snažia skutočne priblížiť vlajkovým modelom a tento smartfón nie je výnimkou. Odmenou za dobrú investíciu vám bude naozaj nadpriemerná výdrž na jedno nabitie, elegantný dizajn, dobre optimalizované prostredie od výrobcu či malý bonus v podobe pohodlných káblových slúchadiel so silikónovými koncovkami.

Plusy

+ Výdrž batérie

+ Dobrá optimalizácia softvéru

+ Plynulý výkon

+ Kvalitná konštrukcia

Mínusy 

– Fotografie v horších svetelných podmienkach

– Jeden hlasný reproduktor s trochu slabším výkonom

[taq_review]

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...