MojAndroid

Smartfón BlackBerry KEYone zaujal najmä prítomnosťou hardvérovej klávesnice, ktorá tak po vzore modelu Blackberry PRIV prišla späť aj do sveta Android smartfónov. Recenziu na zariadenie KEYone ste si mohli prečítať na našom webe už v priebehu júla. Teraz však prinášame test špeciálnej verzie Black Edition. Prináša okrem dizajnových zmien aj nejaké funkcionality naviac? Odpovede na plusy a mínusy sa dočítate v práve začínajúcom teste.

Náš tip
BlackBerry KEYone: Mení pohľad na vec nie len klávesnicou | RECENZIA

BlackBerry KEYone a temná čierna

Už na prvý pohľad po rozbalení si môžete všimnúť zásadnú zmenu a tou je nová farebná kombinácia zariadenia. Strieborné prvky sú preč a po novom je tak zariadenie zaplavené doslova temnou čiernou. Nejde však o jednoliatu farbu a rôzne prvky zariadenia takisto ponúkajú rôzne odtiene čiernej. Nájdeme tu lesklú čiernu pod klávesnicou, matnú čiernu na rámčekoch či pogumovanú čiernu povrchovú úpravu na zadnej strane. Aj drobné (predtým strieborné) prvky sú teraz matné čierne. Jedinou striebornou časťou sú tak obruby tlačidiel po bokoch.

Podľa nášho názoru temná čierna smartfónu vyslovene pristane a smartfón tak naberá ešte viac elegantný nádych. Podsvietená hardvérová klávesnica tak najmä v šere vo farebnom kontraste vynikne ešte viac. Fotografie zariadenia si môžete prezrieť v priloženej galérii.

Výbava a špecifikácie

Podobne ako v minulosti, aj teraz sú zariadenia BlackBerry často vnímané ako “manažérske”, alebo jednoducho pracovné nástroje. Tomu musí zodpovedať aj výkon zariadenia a sme radi, že BlackBerry KEYone potvrdzuje svoju reputáciu.

O bezproblémový chod zariadenia sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 625, avšak tentokrát až 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte s podporou pre microSD pamäťové karty. Je to zmena oproti predošlej verzii zariadenia, ktoré ponúkalo menej RAM a menšie úložisko. Iste, nie sú to špecifikácie tej pomyselne najlepšej vlajkovej lode, no každý, kto má s týmto procesorom dočinenia vie, že nejde o žiadneho slimáka. Väčšia kapacita RAM však môže výsledku len napomôcť.

Hardvérová klávesnica

Hardvérová klávesnica je skutočným “highlightom” tohto zariadenia, ale aj akýmsi synonymom zakoreneným v mene značky BlackBerry. Je to skutočne zvláštny pocit, ak držíte BlackBerry zariadenie bez klávesnice, vlastne potajme hľadáte, či tá klávesnica nie je niekde schovaná ako v prípade modelu PRIV.

V tomto prípade nič schované nie je a klávesnica je priamo na očiach pod displejom. Strieborné prvky zmizli a temná čierna výsledný efekt len umocňuje. Klávesnica je však spracovaná skutočne veľmi kvalitne a zvyknúť si na jej používanie je doslova otázkou pár hodín. Nechýbajú klávesy alt a shift či medzerník s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. Klávesnica je zároveň aj trackpad a to je ďalšia veľmi návyková funkcia.

Je skutočne úžasné prechádzať a posúvať sa po ponuke na obrazovke bez dotykov na ňu a takisto bez nevyhnutného zakrývania určitého obsahu prstom pri posúvaní sa štandardne po displeji. Túto funkciu takisto využijete pri automatických návrhoch slov, kde gestom viete slovo doplniť. Za spracovanie, ale aj funkcie klávesnice tak ide výrobcovi rozhodne palec hore.

Fotoaparát, systém a konektivita ostávajú zachované

Okrem zmienených hardvérových zmien tak zvyšok výbavy ostáva doslova totožný. To však rozhodne nie je negatívom, keďže zariadenie ponúka pomerne bohaté balenie, ale aj systém s minimálnou nadstavbou od výrobcu BlackBerry Launcher, ktorý cieli na bezpečnosť. Tá je od výrobcu na smartfóne prítomná v rade hneď niekoľkých funkcionalít. Nielen ich podrobné hodnotenie si môžete prečítať v plnohodnotnej recenzii zariadenia na našom webe. Rovnaké tvrdenie platí aj po stránke konektivity.

Ak by sme mali jeden telefón na trhu označiť za skutočne pracovný, bol by to práve BlackBerry KEYone. Napriek tomu však zvládne aj všetky druhy multimédií, aj keď na ne možno nie je predurčený tak, ako iné modely na trhu. Dôvodom je práve menší displej, ktorý má navyše netradičný pomer strán. Pri pozeraní videí či filmov tak budete vidieť čierne pásy nad a pod videom.

Po stránke fotografických výsledkov sme opäť v totožných medziach predošlej verzie zariadenia. Na zadnej strane sa tak nachádza jeden snímač s rozlíšením 12 MPix (f/2.0) a na strane prednej sa nachádza “selfie” kamera s rozlíšením 8 MPix. Fotografie skutočne nie sú na zahodenie a šum sa objavuje až pri zhoršených svetelných podmienkach. Výsledné fotografie si môžete prezrieť v galérii fotografií.

Galéria fotografií

Batéria

V recenzii sme hodnotili výdrž batérie ako štandard a pomyselný priemer dnešných špičkových smartfónov. Čakali sme však viac. Vzhľadom na použitú výbavu a batériu s kapacitou 3505 mAh bola výsledná výdrž približne jeden plnohodnotný pracovný deň v záťaži.

Výdrž Black Edition zariadenia bola veľmi podobná, zariadenie však večer stále ukazovalo približne 25 percent batérie a tak na párhodinovú nočnú vychádzku do mesta by to teoreticky ešte stačilo. Pomôcť mohla takisto aktualizácia od výrobcu a oprava chýb, ktorá ešte v júli, v čase prvotného testovania, prítomná nebola. Výdrž na batériu však hodnotíme pozitívne a zariadenie vás nesklame, naopak ak ho trochu budete šetriť, odvďačí sa dlhšou výdržou.

Záverečné hodnotenie

Rozdiely oproti štandardnej verzii modelu BlackBerry KEYone máme za sebou. Temná čierna je však v tomto prípade aj obohatená o hardvérové vylepšenia v podobe vyššej kapacity RAM či interného úložiska. Za takéto vylepšenie sa pochopiteľne pripláca a to v tomto prípade okolo 50 eur oproti štandardnej verzii zariadenia.

Pokiaľ vám nevadia strieborné prvky a vyslovene nebudete potrebovať úložisko väčšie ako 32 GB (rozšíriteľné o pamäťovú kartu), možno by ste sa mohli poobzerať po štandardnej verzii, ktorá je lacnejšia a prinesie vám skutočne takmer všetky benefity, ktoré sa na tento model vzťahujú. Po stránke výkonu vás síce môže presviedčať kapacita 4 GB pamäte RAM (v prípade Black Edition), smartfón bol však v našej recenzii rýchly, plynulý a bez zásekov aj v konfigurácii 3 GB RAM / 32 GB interného úložiska.

Priplatiť sa oplatí, ak vlastníte smartfón s úložiskom 64 GB a reálne toto úložisko využívate, či v prípade, že vám čierna farebná verzia jednoducho vyhovuje viac. Ide o subjektívne hodnotenie, no temná čierna pôsobí exkluzívne, až ľahko luxusne, no rozhodne elegantne. Je teda na každom záujemcovi, ktorý z používateľských faktorov bude preferovať viac.

FOTOGRAFIE – porovnanie so štandardnou verziou

Plusy

+ Viac RAM

+ 64 GB interného úložiska

+ Elegantný čierny dizajn (subjektívne)

Mínusy

– Vyššia cena oproti štandardnej verzii s takmer totožným hardvérom

7.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+