MojAndroid

Keď sa povie BlackBerry, azda každému napadne hardvérová klávesnica. To je úplne bežné, no ešte stále sme si celkom nezvykli vídať tento prvok na zariadeniach so systémom Android. Prakticky už desať rokov sa stretávame z veľkej miery so smartfónmi bez hardvérovej klávesnice. BlackBerry sa nás ale snaží presvedčiť, že aj takýto typ klávesnice je stále užitočný. Ak sa navyše skĺbi s takým vydareným telefónom, akým je BlackBerry KEYone, výsledok skutočne stojí za to.

Balenie: Jedným slovom elegantné

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

BlackBerry KEYone je uložený vo veľmi peknej čiernej krabičke. Tá po odobratí telefónu odhalí obálku s dokumentáciou a nástrojom pre vysunutie zásuvky so SIM kartami. Pod touto obálkou ešte nájdeme nabíjací adaptér s USB káblom, ale aj šikovné slúchadlá. Tie hrajú skutočne veľmi slušne. Majú aj trošku väčšie meniče na aké sme pri smartfónových slúchadlách väčšinou zvyknutí a nájdeme tu aj náhradné silikónové štuplíky, vďaka čomu budú slúchadlá sedieť každému nezávisle na veľkosti ucha.

Konštrukcia a dizajn: Nezaprie vlastný charakter

Konečne niečo nové! Asi to sme si pomysleli pri prvom pohľade na BlackBerry KEYone. Hoci zahnuté displeje či minimálne rámiky na tohtoročných vlajkových lodiach posúvajú naše vnímanie dizajnu smartfónov o krok ďalej, stále vychádzajú zo zaužívaného konceptu. BlackBerry KEYone je však jedinečný telefón, ktorý si nepomýlite so žiadnym konkurentom.

Nehovoríme pritom iba o hardvérovej klávesnici, ktorá je dominantnou časťou dizajnu a aj celého telefónu. Ide skôr o celkové spracovanie, ktoré je neštandardné a pritom vôbec nie je extravagantné. Zaujme napríklad fakt, že na celom telefóne nenájdeme takmer žiadne ostré hrany, no horná hrana na druhej strane úplne ostrá vzhľadom k prednej strane telefónu. Bočné hrany sú ale zahnuté aj tu, a tak kolmý pohľad na hornú hranu zobrazí zaujímavý oválový tvar hrany, s ktorým sa veľmi často nestretávame.

Poďme na to ale pekne poporiadku. Ako sme už spomínali, vpredu je dominantná hardvérová klávesnica. Tá ponúka 35 kláves vrátane plnohodnotnej štandardnej QWERTY klávesnice, klávesu alt, shift, symboly, druhý shift, backspace, enter, klávesu pre hlasové zadávanie, klávesu s ikonou dolára a veľkého medzerníka, ktorý slúži aj ako skener odtlačkov prstov.

Nad klávesnicou nájdeme štandardné tri softvérové navigačné tlačidlá pre systém Android a nad nimi už figuruje 4,5″ displej. Ten ponúka elegantné zahnuté sklo a skutočne minimálne rámiky. Nad ním sa ešte nachádza pomerne výrazná mriežka reproduktoru pre telefonáty spolu s výraznou šošovkou selfie kamery a rovnako výrazným plieškom zakrývajúcim potrebné senzory. Kúsok od neho je ešte drobná štrbinka, ktorá ukrýva notifikačnú LED diódu.

Ako sme už naznačili, bočné hrany zariadenia sú dokonale zaoblené, teda až na tú vrchnú. Tá pritom ukrýva štrbinku mikrofónu a výrobca nevynechal ani 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá, ktorý tiež nájdeme v tejto časti telefónu.

Napravo je umiestnená zásuvka pre SIM/microSD karty, dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a tlačidlo, ktoré na prvý, druhý a aj pätnásty pohľad pôsobí ako tlačidlo napájania. Ide však o extra programovateľné tlačidlo, ktoré sme si však aj po takmer dvoch týždňoch používania pravidelne mýlili s tlačidlom napájania. To sa nachádza osamotené na protiľahlej stene telefónu.

Dole potom nájdeme iba USB-C konektor osadený medzi dvomi mriežkami, pričom za tou pravou sa nachádza aj reproduktor pre multimédiá.

Kým hrany telefónu sú kovové a lesklé, zadný kryt je takmer celý vyrobený z gumového materiálu so vzorom. Ten sa dokonale drží v ruke, nešmýka sa, nezachytáva odtlačky prstov a zároveň vyzerá veľmi vkusne. Áno, dá sa to aj bez nepraktického a šmykľavého skla a kovu, ktorý zasa robí šarapatu s anténami. Elegantné riešenie skutočne chválime a berieme všetkými desiatimi!

Vzadu potom nájdeme ešte skutočne obrovskú šošovku fotoaparátu. Tá mierne vytŕča z tela telefónu, ale nie je to vôbec dramatické. Je ale osadená v hrubom rámiku, ktorý jej veľkosť ešte zvýrazňuje. Netvrdíme, že je to vyslovene škaredé, no tento dizajn nemusí sedieť každému. Vedľa šošovky potom nájdeme ešte dvojtónový LED blesk a vzadu už potom vidíme iba nenásilné logo BlackBerry.

Ak by sme mali hodnotiť dizajn telefónu známkou, dostal by jednotku za spracovanie, nápaditosť a praktickosť. To ale neplatí u každého používateľa. Telefón má totiž rozmery 149,1 x 72,4 x 9,4 mm a hmotnosť až 180 gramov. Ide teda o skutočne veľké zariadenie, navyše iba so 4,5″ displejom. Samozrejme, rozmery opodstatňuje klávesnica, aj napriek ktorej je ale možné telefón bez problémov používať v jednej veľkej ruke. My teda dizajn a spracovanie telefónu chválime a sme radi, že sa KEYone líši od konkurencie a v pozitívnom smere vytŕča z radu.

Klávesnica a skener odtlačkov: Nový rozmer Android telefónu

Nie každý deň (mesiac, rok,…) sa stáva, že testujeme telefón s hardvérovou klávesnicou. Pred návratom značky BlackBerry bolo dlho ticho a aj odvtedy niečo podobné skúsili iba niektoré veľmi exotické značky. Ak ale nájdete 100 dlhoročných používateľov smartfónov, určite aspoň jeden-dvaja povedia, že majú hardvérovú klávesnicu radi. Presne pre nich je KEYone určený a ich očakávania naplní na výbornú.

Klávesnica je skutočne skvelá. Napriek miniatúrnym rozmerom sme boli schopní na nej aj s väčšími palcami písať skutočne presne a aj pomerne rýchlo. Ani pri dlhodobejšom používaní sme sa síce nedostali na úroveň rýchlosti písania na displeji, no presnosť bola zasa na vyššej úrovni.

Ocenili sme, že sme si ku klávesnici mohli nainštalovať Swiftkey. Aplikácia už pozná naše predikcie, ktoré sa naučila pri dlhoročnom používaní a ocenili sme to aj pri písaní na BlackBerry KEYone. Musíme ale uznať, že písanie dlhších mailov či správ nie je také jednoduché, ako sme zvyknutí pri dotykových displejoch a dokonca sa nám stalo, že nás prsty aj začali troška bolieť. Pri bežnom používaní, občasnom SMS-kovaní či prezeraní internetu však nič takéto nehrozí. Túto recenziu by sme však na telefóne určite písať nechceli.

Tu ale funkcionalita klávesnice ani zďaleka nekončí. Ako sme už spomínali, kláves medzery sekunduje aj ako skener odtlačkov. Ten funguje absolútne skvelo, je rýchly a maximálne presný a nemali sme s ním absolútne žiadne problémy. Nekamaráti sa ale s vodou, tak na to pri používaní myslite.

Okrem toho je možné takmer každý kláves naprogramovať a priradiť k nemu skratku. Po odblokovaní telefónu tak stačí, keď stlačíte naprogramovaný kláves a vykoná sa vami vybraná akcia. Tou môže byť spustenie konkrétnej aplikácie či funkcie. Ich zoznam je pritom poriadne dlhý a vďaka tomuto prvku môžete telefón neuveriteľne prispôsobiť. Je to doslova nový rozmer, ktorý iné Android smartfóny neponúkajú a extrémne sme si ho obľúbili.

Vďaka kompletnej abecede si môžete ku každému písmenu priradiť obľúbenú aplikáciu, ktorá na to písmeno začína a aj keď si takto nastavíte iba päť či šesť najobľúbenejších aplikácií, používanie telefónu sa zmení na nepoznanie.

Ďalšou skvelou funkciou je, že klávesnica tiež slúži ako dotyková plocha. Vďaka tomu je možné pohybmi po klávesnici ovládať telefón tak, ako klasickými gestami posunutia prsta po displeji. To oceníte v menu, nastaveniach, ale aj v samotných aplikáciách, kde sa môžete presúvať takto pohodlne pohybom po klávesnici a nemusíte sa načahovať na displej. Toto je skutočne vitálna funkcia, bez ktorej by používanie telefónu bolo značne náročnejšie. Zároveň ide o dôkaz, že BlackBerry má celé zariadenie do detailov premyslené tak, aby prinieslo čo najlepší používateľský zážitok.

Samozrejme, nájdu sa tu aj nedostatky. V závislosti od zvolenej softvérovej časti klávesnice a aplikácie sa môže stať, že napríklad nebudete vedieť nájsť tlačidlo so smajlíkmi. To sa nám stávalo pomerne často a dosť nás to otravovalo. Tiež vám môžu chýbať niektoré symboly, ktoré máte inak rozmiestnené po celej klávesnici. Klávesy v ľavej časti totiž sekundujú ako číselné klávesy, a tak zostáva priestor na menej symbolov.

Celkovo je ale naša skúsenosť s klávesnicou určite pozitívna. Ide o zaujímavú zmenu, ktorá možno niekoho presvedčí o tom, že práve hardvérová klávesnica mu vyhovuje viac. To síce nie je náš prípad, no napriek tomu sme bez akýchkoľvek problémov zvládli telefón používať takmer celé dva týždne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
21.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+