MojAndroid

O novej batériovej technológii, ktorá navždy zmení spôsob, akým používame naše mobilné zariadenia, čítame takmer každý týždeň. Stále však platí, že v smartfónoch, tabletoch, notebookoch, ale aj elektromobiloch používame stále lítium-iónové batérie, ktoré poznáme už desiatky rokov. Čoraz častejšie sa však stretávame s pojmom “solid-state batteries”, teda batérie pevného skupenstva. Tie nepoužívajú tekutý elektrolyt a oproti súčasným li-ion batériám majú množstvo výhod. Zdá sa, že vedci prišli k objavu, ktorý nám tieto batérie budúcnosti trošku priblížil. Situáciu bližšie objasnil web Android Authority.

Problémové výrastky z anódy

Výskumníci z Columbia University našli metódu, pomocou ktorej dokážu stabilizovať pevný elektrolyt v lítiovom kove. Práve s tým bol doposiaľ problém, no nová metóda využíva bórovo-nitridový nano-obal, ktorý pomôže pri tvorbe batérií s 10-násobnou kapacitou tých súčasných.

solid state baterie

Okrem ceny solid-state batérií sú jedným z ich najväčších problémov dendrity. Ide o výbežky podobné kryštálom, ktoré sa formujú na lítiovo-kovovej anóde a fyzicky z nej vyrastajú. Tento problém spôsobuje znižovanie kapacity batérie a zároveň môže spôsobiť až roztrhnutie obalu batérie a prípadný požiar.

Budúcnosť solid-state batérií je stále otázna

Nový objav výskumníkov eliminuje práve tento problém. Aj v tomto prípade však ide iba o akýsi návod, ako vyrábať bezpečné solid-state batérie. Budúcnosť ich použitia v osobných mobilných zariadeniach je ešte stále neistá. Verme ale, že sa tak stane už čoskoro. Tieto batérie totiž prinášajú celý rad výhod – majú 2 až 10-násobne vyššiu kapacitu, až 6x rýchlejšie nabíjanie, dlhšiu životnosť až do 10 rokov a žiadne horľavé komponenty.

24.4.2019
Zdroj: phys.org

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+