MojAndroid

Konferencia AllThingsD D11 priniesla so sebou niekoľko výborných správ. HTC má svoju vlastnú Google edíciu HTC One a Motorola potvrdila existenciu smartónu Moto X, ktorý sa má začať predávať v lete. Dočkali sme sa však aj demonštrácie nových technológií startupu s názvom Artheer, ktorý predstavil novú nositeľnú platformu 3D rozšírenej reality fungujúcu na Androide a potenciálne aj na iných operačných systémoch.

atheer

Technológia Atheer využíva stereoskopické okuliare a 3D kameru pre sledovanie pohybu rúk, s ktorými môže takto v reálnom priestore manipulovať s predmetmi vo virtuálnej realite. Niečo podobné ste mohli vidieť aj vo filmoch Minority report alebo Avatar. Atheer nechce vyvíjať ďalšie samostatné zariadenie. Platformu Atheeru pre rozšírenú 3D realitu je možné totižto sprístupniť na zariadeniach s ARM čipmi a teda aj na smartfónoch s Androidom alebo iným OS.

Chceme vytvoriť mobilné zariadenie, ktoré je možné pohodlne prenášať vo vrecku nohavíc a navyše poskytne čo najväčšie používateľské prostredie pre ovládanie.

atheer2Platforma spoločnosti sa vyvíjala jeden a pol roka. Je mostom medzi dnešnými mobilnými aplikáciami či hrami a tými, ktoré sú vytvorené pre 3D rozšírenú realitu a ovládanie gestami. Platforma funguje s aplikáciami na Androide a môže byť integrovaná aj na mobilných operačných systémom iOS a Windows Phone.

Ak nie je aplikácia optimalizovaná pre Atheer platformu, používateľ uvídí v rozšírenej realite len model tabletu, na ktorom bude aplikácia alebo hra spustená. Takto si budú môcť používatelia vychutnať virtuálnu realitu aj s aplikáciami, ktoré ju nepodporujú. Athher sa bude tiež snažiť prilákať ďalších developerov, ktorí by pre platformu tvorili nové 3D aplikácie. Startup sa usiluje dohodnúť aj partnertsvá s ďalšími spoločnosťami, ktoré by ich platformu integrovali už do budúcich zariadení, mobilných aplikácií a služieb.

Pri novej platforme je kritickou najmä kalibrácia okuliarov pre ľudské oči. Pre pohodlné používanie je potrebná správna odozva a 3D rendering virtuálnej reality, ktorá obklopí používateľa. Atheer disponuje systémom, ktorý cvičí oči používateľa tak, aby práca vo virtuálnej realite bola čo najpohodlnejšia.

Atheer, so sídlom v Mountain View v Kalifornii, zamestnáva 20 ľudí. Spoločnosť bude tento rok pracovať s niekoľkými vývojármi a očakáva sa, že esteticky krajšie a na nosenie pohodlnejšie okuliare predstavia začiatkom budúceho roka.

Zdroj: Cnet

1.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+