MojAndroid

Keď príde na reč téma o nedostatkoch Androidu, vždy sa začne hovoriť o fragmentácii. Doteraz sme ju vyhodnocovali na základe štatistík o verziách Androidu, ktoré Google zverejňuje každý mesiac. V nich hovorí o zariadeniach, ktoré sa prihlásili do obchodu Play  vobdobí 7 dní, kedy prieskum prebiehal. Spoločnosť Apteligent však tvrdí, že tieto štatistiky nie sú vôbec presné, a tak zverejnili vlastnú analýzu trhu s Androidmi. A výsledok ich reportu je prinajmenšom zaujímavý.

distribucia-android-google

Toto sú štatistiky, ktoré uvádza Google

Apteligent tvrdí, že Google pri spracúvaní dát neberie ohľad na dva dôležité fakty – že existujú aj zariadenia bez obchodu Play (najmä čínske smartfóny) a to, ako sa zariadenia používajú. Zariadenie totižto môže z obchodu Play sťahovať napríklad pravidelné aktualizácie, no nemusí byť vôbec využívané, prípadne slúži len ako IP kamera alebo Wi-Fi hotspot. Keď Apteligent zobral do úvahy tieto dva fakty, jeho report vyzeral úplne inak ako ten, ktorý vydáva Google.

distribucia-android-apteligent-report

Ako zobrazuje obrázok vyššie, fragmentácia Androidu nie je vôbec takým problémom, za aký ho pokladajú používatelia. Je len strašiakom, ktorého by sme sa však nemali báť. Apteligent uvádza, že zariadení s Androidom Lollipop je na trhu 48,2% (Google uvádza 35%), Marshmallow používa 19,4% používateľov (podľa Googlu iba 7,5%) a KitKat je ešte stále na približne 25% zariadení (Google tvrdí, že to je 32,5%). Google tiež v štatistikách uvádza, že verzie ICS, Honeycomb, Gingerbread a Froyo majú dokopy stále takmer 4,5% podiel, no pravdou je, že spoločne tvoria iba zlomok percenta celého trhu, a tak ich môžeme pokladať za zanedbateľné a pre štatistiky irelevantné.

Náš tip
Android Marshmallow: Tipy a triky, o ktorých ste nevedeli

Apteligent v reporte tiež porovnáva 3 najväčšie verzie Androidu (KitKat, Lollipop a Marshmallow, spoločne 93% podiel) s 2 najdôležitejšími verziami systému iOS (8 & 9, spolu 97% podiel) a toto porovnanie udáva ako príklad toho, že fragmentácia Androidu je iba vymyslený blud. Ak si stiahnete celé PDF s detailným reportom Apteligentu, zistíte aj to, že najstabilnejšou verziou Androidu je Lollipop, najviac chýb má Android 4.1 a najkazovejším Android zariadením je Samsung Galaxy Tab 3 10.1. Nachádzajú sa tu však aj informácie o tom, kto vydáva najrýchlejšie aktualizácie, a kto je v nich naopak najpomalší. Zaujímavé čítanie pre každého, kto sa zaujíma o mobilné zariadenia ako také.

Zdroj: Apteligent

30.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+