MojAndroid

Aj napriek tomu, že sa na našom portáli venujeme primárne Android zariadeniam, za zmienku stojí novinka, ktorú priniesol Apple s najnovšou aktualizáciou. Minulý týždeň spoločnosť predstavila novú aktualizáciu iOS 17.4, ktorá prinesie relatívne veľkú zmenu. Portál 9To5Mac prináša o novinke viac informácií.

Ako sme už spomenuli, najnovšia verzia operačného systému iOS 17.4 prináša zmenu, ktorá možno poteší viacerých používateľov a tiež aj vývojárov aplikácií. Apple prináša pre App Store nový ekosystém, ktorý bude povoľovať sťahovanie aplikácií priamo z webových prehliadačov.

Apple uľahčí prácu hlavne vývojárom

Novinka bude predstavovať výhodu nie len pre používateľov ale hlavne pre vývojárov aplikácií. Tí už nebudú potrebovať povolenie na uvedenie svojich aplikácií na trh od iných vývojárov. To znamená, že spoločnosti, ktoré vytvárajú aplikácie ich budú môcť po splnení podmienok ponúkať na stiahnutie cez svoje webové stránky.

Apple iPhone 13 Pro MojAndroid
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Apple taktiež touto zmenou umožní vývojárom obísť cestu na trh s aplikáciami a ponúkať ich na svojich vlastných stránkach. Túto možnosť im poskytne pomocou funkcie “Web distribution”, ktorú sa chystá sprístupniť s novou aktualizáciou. Používatelia teda budú môcť sťahovať aplikácie priamo z internetu zo stránok vývojárov bez nutnosti použitia App Store.

Avšak táto možnosť nebude zadarmo a Apple si za ňu požaduje poplatok. Vývojári sa budú musieť prihlásiť do nových obchodných podmienok App Store a zaplatiť za základnú technológiu 50 centov. Tento poplatok zahŕňa každú prvú ročnú inštaláciu nad jeden milión za posledných 12 mesiacov. Každá aplikácia poskytnutá týmto spôsobom aj naďalej bude musieť spĺňať notárske pokyny spoločnosti Apple.

Sťahovanie týmto spôsobom vyžaduje potvrdenie

Používatelia budú pri sťahovaní musieť schváliť inštaláciu aplikácií v nastaveniach svojho iPhonu. Pri inštalácii sa zobrazia informácie, ktoré odoslali vývojári spoločnosti Apple na kontrolu. Medzi nich bude patriť napríklad názov aplikácie a jej popis, meno vývojára a snímky obrazovky.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na to aby aplikácia mohla byť sprístupnená týmto spôsobom inštalácie, musí spĺňať určité podmienky. Vývojár musí byť zaregistrovaný v programe Apple Developer Program alebo v Európskej Únii ako právnická osoba. Členom tohto programu musí byť vývojár počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov a musí mať aplikáciu, ktorá v predošlom kalendárnom roku dosiahla viac ako milión prvých inštalácií.

Okrem toho budú musieť vývojári čeliť aj iným podmienkam, ktoré uvádza Apple na svojej webovej stránke. Samozrejme spoločnosť očakáva od vývojárov plnú zodpovednosť a schopnosť spravovať svoje aplikácie a starať sa o svojich zákazníkov. Apple svojim rozhodnutím vylepší svoje služby nie len vývojárom ale aj používateľom, pre ktorých bude sťahovanie o niečo jednoduchšie.

Náš tip
Tesla Model 3 Highland môže byť vaša na celý víkend. Stačí spraviť jednoduchú vec!
14.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+