MojAndroid

V dnešnej dobe sa často spoločnosti, ktoré niečo vyrábajú, potýkajú s problémami v oblasti zákonov a nariadení. Napríklad taký Huawei musel zo svojich zariadení odstrániť služby od Google, a to kvôli medzinárodnému zákazu a obavám zo špehovania. Teraz niečo podobné ohrozilo firmu Apple, ktorá musí zakročiť ak nechce, aby dostala zákaz predaja na európskom trhu, informuje PhoneArena.

Európska komisia totiž začala vyšetrovanie v prípade platobného systému Apple Pay. Môže byť totiž ohrozená konkurencia na trhu a hlavným problémom je tlak na udržanie konkurencieschopnosti trhu s mobilnými platbami. Komisia sa obáva, že by používanie výhradne Apple Pay pri zariadeniach iPhone mohlo výrazne potláčať konkurenciu a zabrániť ostatným spoločnostiam vo vývoji vlastných riešení.

Americká spoločnosť sa tak snaží vyhnúť pokute a možnému zákazu tým, že sprístupní svoju NFC technológiu aj ostatným vývojárom. Takéto riešenie sa pozdáva aj komisii, ktorá by v tomto prípade ustúpila s pripravovaných sankcií.

Nejde o prvý konflikt

Apple sa však oháňa aj faktom, že nie je vôbec dominantnou službou na trhu mobilných platieb a taktiež nemá ani väčšinový podiel na predaji smartfónov. Službu Apple Pay dnes v Európe využíva viac ako 250 bánk na celom území. To však nie je jediný rozpor medzi EÚ a firmou Apple. Tá ho nedávno označila ako “gatekeeper-a”, čo znamená, že patrí medzi spoločnosti ktoré majú dominantnú pozíciu na digitálnom trhu.

apple watch 8
Platiť môžete aj hodinkami Apple Watch

Aj vďaka tomu sa začiatkom tohto roka objavili správy o tom, že by Apple mohol povoliť sťahovanie aplikácií z obchodov tretích strán (third-party app stores), no zatiaľ sa také nestalo. Ako sa Apple vyrovnáva s týmito regulačnými výzvami, je jasné, že spoločnosť čelí rastúcemu tlaku, aby riešila obavy týkajúce sa svojich konkurenčných praktík v EÚ. Povolenie NFC by tak spoločnosti určite veľmi v boji proti nariadeniam pomohlo.

Náš tip
Nay Android Roka 2023: Zahlasuj a vyhraj špičkový HONOR 90
13.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+