MojAndroid

Ľudia po prvýkrát pristáli na mesiaci 20. júla 1969. Misia Apollo 11 však odštartovala už pár dní predtým, keďže dostať sa až k Mesiacu chvíľu trvá. 384 tisíc kilometrov je číslo, ktoré si musíme zapamätať. Presne to je vzdialenosť Mesiaca od Zeme. Raketa Saturn V odštartovala presne 16. júla 1969, dostať sa až k mesiacu trvalo takmer 4 dni.

Jednou z najpamätnejších viet 20. storočia je tá, ktorú vyslovil americký prezident Kennedy.

“Rozhodli sme si ísť na mesiac. Nie preto, že to je jednoduché, ale preto, že je to náročné”.

Bolo to v roku 1961, kedy USA prehrávali boj o dobývanie vesmíru s Ruskom. Tím, ktorý čítal tisíce najmúdrejších hláv sveta mal len pár rokov na to, aby vymyslel, ako dostanú človeka na mesiac. A podarilo sa. Boli to náročné hodiny, dni, týždne, roky. Ale nakoniec sa to podarilo. Presne pred 50 rokmi, 16. júla 1969 odštartovala misia Apollo 11.

Prechádzka po povrchu Mesiaca trvala 2 hodiny a 31 minút

Lunárny modul Eagle pristál na povrchu mesiaca po prvýkrát 20. júla 1969 a po 21 hodinách aj 31 minútach dňa 21. júla 1969 odletel. Astronauti strávili mimo lunárneho modulu 2 hodiny aj 31 minút počas jedného výstupu.

Prvým, kto vstúpil na povrch Mesiaca, bol Neil Armstrong, za ním Edwin Aldrin. V tomto čase vznikla ďalšia pamätná veta, ktorú si každý z nás zapamätá.

“Je to len malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo” povedal Neil Armstrong po tom, čo vystúpil z lunárneho modulu.

Pre USA, ale aj celé ľudstvo, to bol obrovský úspech. USA boli zase na vrchole v súboji o vesmír. Rusi vyhrali tým, že Rus Jurij Gagarin sa stal prvým človekom vo vesmíre, Američania zase boli prví na mesiaci.

Poslednýkrát v roku 1972

Misia Apollo trvala až do roku 1972. K Mesiacu boli postupne vyslané misie Apollo 12 – Apollo 17. Všetkým, až na Apollo 13, sa podarilo pristáť na mesiaci. Počas poslednej misie strávil lunárny modul na Mesiaci 3 dni, 2 hodiny a 59 minút. Počas toho boli uskutočnené 3 výstupy s celkovou dĺžkou 22 hodín a 4 minúty. Eugene Cernan a Harrison Schmitt sú tak poslednými ľuďmi, ktorí boli na povrchu mesiaca. A už je to takmer 50 rokov, čo tam po nich nikto nevstúpil.

Zdroj: Wikipedia

Počítač s výkonom kalkulačky

Ako iste viete, v 60-tych rokoch minulého storočia nebola technika ani zďaleka tak vyspelá, ako je teraz. A tomu odpovedal aj výkon počítača, ktorý riadil pristátie na mesiaci. Čo do veľkosti, išlo o poriadny stroj. Jeho rozmery boli 61 x 32 x 17 centimetrov a hmotnosť rovných 32 kilogramov.

Čo sa výkonu týka, bol asi miliónkrát menej výkonný, ako dnešný bežný smartfón. To je poriadny rozdiel.

Počítač ktorý riadil pristátie na mesiaci. Zdroj: Wikipedia

Dnešné zatmenie Mesiaca

Lepšie naplánované to snáď ani byť nemohlo. Práve na 50. výročie štartu misie Apollo 11 si pre nás príroda pripravila zaujímavý úkaz, ktorý nie je až taký bežný. A ešte lepšie na tom je to, že sa týka priamo Mesiaca. Dnes večer totiž budeme mať na Slovensku možnosť sledovať čiastočné zatmenie Mesiaca. Zatmenie Mesiaca vznikne vtedy, keď sa Mesiac pri obehu okolo Zeme dostane do zemského tieňa.

Zatmenie Mesiaca je vzácnosťou. Teoreticky by k nemu mohlo dochádzať každý mesiac, počas splnu. Nie je to tak. Na to, aby sme mohli pozorovať zatmenie, musia byť Slnko, Zem a Mesiac v jednej priamke. A to sa až tak často nestáva. Úplného zatmenia sa dnes v noci nedočkáme, avšak schovaná bude viac, ako jeho polovica. Ak chcete zatmenie pozorovať aj vy, mali by ste si budík nastaviť na 23:31, kedy nastane jeho maximum.

Ako fotiť mesiac smartfónom

Ak vlastníte jeden zo smartfónov s kvalitným fotoaparátom, mohli by sa vám v rámci možností podariť veľmi slušné fotografie. Treba však dodržať niekoľko hlavných zásad. Ideálne je zvoliť manuálne ostrenie, pretože automatika v noci pri silne svietiacom mesiaci nie vždy pomôže.

Ideálne je, keď sa budete hýbať čo najmenej, najlepší bude v tomto prípade statív. V profesionálnom režime je dobré nastaviť ISO na čo najmenšie, nech nie je fotografia zrnitá a nech má čo najmenej nežiadúceho šumu.

Ďalej bude potrebné nastaviť ideálnu expozíciu. Preháňať to netreba, 1/10 – 1/30 bude určite stačiť. Avšak pohrať sa s ňou môžete podľa vašich požiadaviek. Zoomojte zodpovedne. Na trhu máme smartfóny s teleobjektívmi, avšak tie nedosahujú kvality hlavných snímačov. Musíte si jednoducho vyskúšať vyfotografovať mesiac oboma objektívmi a vy sami si zvolíte, čo bude lepšie. Podrobný návod, ako odfotiť zatmenie mesiaca smartfónom sme priniesli už dávnejšie.

Pamätajte, že ak chcete fotiť Mesiac smartfónom, nikdy to nebude 100 percentné. Na to by ste potrebovali techniku, ktorá je omnoho drahšia a kvalitnejšia. No aj so smartfónom sa dajú urobiť zaujímavé fotografie, ktoré môžu ohúriť.

16.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+