MojAndroid

Rozloženie smartfónov s rôznymi verziami operačného systému Android je veľmi zaujímavé. Zatiaľ čo majitelia iPhonov majú najnovší systém k dispozícii okamžite, Androiďáci musia čakať na to, kedy výrobca uvoľní najnovšiu verziu pre ich zariadenie. Dobrou správou je, že najrozšírenejším systémom je Android 13, ktorý by sme mohli stále považovať za aktuálny (k 1.10. ešte aktuálny aj bol).

Áno, na trhu je síce už takmer mesiac najnovší Android 14, avšak zariadení, ktoré na ňom bežia, je absolútne minimum. Pribúdať budú postupne. Android 13 má momentálne 22,4-percentné zastúpenie, čo je v porovnaní s májom tohto roka posun dopredu o viac ako 7 percent. Tie aktuálne čísla sú z 1. októbra tohto roka.

V zásade platí, že každá staršia verzia systému si v porovnávanom období pohoršila, teda s výnimkou Androidu 13. Druhú priečku drží Android 11 s 21,6-percentným podielom, pričom tento systém si pohoršil o 1,5 percenta a na treťom mieste je Android 10.

Androidu 12 patrí až štvrtá priečka s 15,8 % podielom. Aspoň aké-také čísla si ešte drží Android 9 (10,5 %) a Android 8.1 (5,4 %). Ostatné staršie verzie systému sú v tomto rebríčku zanedbateľné, čo je dobre, pretože smartfóny na nich bežali pred naozaj dlhým obdobím.

Pozitívnou správou je, že najnovší systém sa drží na prvom mieste. To v minulosti vo svete Androidu vôbec nebolo pravidlom, najvyššie priečky totiž pravidelne obsadzovali systémy rok až dva roky staré. Ten najnovší bol často až za nimi.

A to je dobrá vizitka pre výrobcov, pretože z dlhodobého hľadiska vidíme jasný trend. Snažia sa udržiavať svoje zariadenia čo najdlhšie aktuálne a aktualizácie sa snažia prinášať v čo najkratšom čase.

Náš tip
Facebook a Instagram už nebudú úplne zadarmo. Predplatné sa spúšťa aj na Slovensku
31.10.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+