MojAndroid

Aj keď to priznávame neradi, Android je operačným systémom, ktorý je vírusmi napádaný pomerne často. Viete, ako to funguje – čím viac ľudí nejaký systém používa, tým atraktívnejší je pre hackerov. Jedným z najčastejších typov vírusov, aké napádajú Android, je ransomvér. Ide o špecifický vírus, ktorý po vniknutí do vášho zariadenia zašifruje všetky citlivé dáta a žiada od vás peniaze za ich opätovné odomknutie. Veľmi častými vírusmi sú aj tie, ktoré sledujú vašu klávesnicu, keď zadávate heslá a tie od vás hackeri ukradnú a zneužijú ich vo váš neprospech. Najhoršia je kombinácia týchto dvoch typov vírusov – keď hacker získa heslo od nejakej vašej služby, zmení ho a od vás žiada peniaze za to, aby vám účet vrátil. Zdá sa však, že takýmto hrozbám je koniec. Vďaka novému Androidu.

Náš tip
Android Nougat je meno nového Androidu!

Android 7.0 Nougat totižto mení spôsob, akým sa v zariadení zadávajú heslá. Doteraz slúžilo na vytvorenie aj resetovanie nejakého hesla jedno API – resetPassword. Nový Android však tieto úkony oddeľuje, a tak sa stanú zadávanie nového hesla a jeho resetovanie dvomi odlišnými činnosťami. Pôvodné API tak bude slúžiť len pri zadávaní nového hesla a resetovanie bude mať vlastné API. To je pre hackerov veľkou prekážkou a je možné, že tento špecifický ransomvér, ktorý funguje na krádeži hesla, nebude pre zariadenia s Androidom 7.0 žiadnou hrozbou. Malvér totižto nebude schopný vynútiť resetovanie hesla, nakoľko táto zmena bude striktne ošetrená odlišným API a nebude mať žiadnu spätnú kompatiblitu s pôvodným API, ktoré heslo nastavilo.

V jednoduchosti povedané, Google v najnovšom Androide odstránil jednu z jeho veľkých bezpečnostných slabín a nás to rozhodne potešilo. Nový Android 7.0 Nougat by sa mal na mobilných zariadeniach objaviť do konca roka.

Zdroj: Phandroid

13.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+