MojAndroid

Systém Android 12 by mal priniesť viacero nových funkcií, ktoré majú zase o niečo viac zjednodušiť používanie smartfónu. Portál XDA-developers teraz odhalil chystanú funkciu, ktorú by mohli oceniť aj jazykovo menej zdatní slovenskí používatelia.

Komunita XDA našla v kóde Androidu 12 prvky automatického prekladu aplikácií

Experti s komunity XDA rozobrali zdrojový kód najnovšej verzie Androidu 12 určenej pre vývojárov a našli v ňom framework s označením “translation service”. S ním je spojené nové povolenie s označením “BIND_TRANSLATION_SERVICE and MANAGE_UI_TRANSLATION”.

Narozdiel od predošlých podobných povolení, ktoré využíva napríklad aplikácia Google Translate, by malo nové povolenie pracovať s otvorenými aplikáciami tretích strán. Malo by to robiť oveľa komplexnejšie a automaticky prekladať rozhranie takýchto aplikácie. Na podobnom princípe funguje aj známa aplikácia AllTrans.

V praxi to bude vyzerať asi tak, že používateľ udelí prekladaču spomenuté povolenie. Prekladač sa následne postará o to, aby sa v rozhraní aplikácií tretích strán zobrazoval namiesto textu v cudzom jazyku text v prednastavenom jazyku. Je to samozrejme zatiaľ len predpoklad.

Nie je jasné, či si bude môcť používateľ prekladač vybrať alebo bude definovaný výrobcom smartfónu. Komunita XDA si tiež nie je úplne istá či sa nová funkcia skutočne objaví už v stabilnej verzii systému Android 12. Veľa funkcií vo vývojárskych verziách sa objavili v stabilnej verzii až po rokoch.

Automaticky preklad určite pomôže vývojárom aplikácií

Komunita XDA verí, že nová funkcia bude prospešná pre samotných vývojárov aplikácií. Môže im uľahčiť lokalizáciu aplikácie do niektorých cudzích jazykov, ktoré sú obzvlášť zložité na preklad. Vývojárovi to ušetrí čas respektíve náklady a naláka aj zákazníkov, ktorí by si normálne vybrali konkurenčnú aplikáciu s lepšou lokalizáciou.

Otázne je, ako dobré bude preklad fungovať, pretože strojový preklad môže občas narobiť viac škody ako úžitku. Nie je tiež jasné, čo všetko v rozhraní aplikácie dokáže systém s pomocou prekladača preložiť. Samostatnou kategóriou sú potom mobilné hry, ktoré majú často text v grafickej forme.

Náš tip
Orange: Najpredávanejšie Android smartfóny za marec 2021
19.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+