MojAndroid

Od vydania stabilnej verzie systému Android 12 nás delí ešte niekoľko mesiacov, ale pre vývojárov už spoločnosť Google vydala dve jeho vývojárske verzie. Portál AndroidPolice teraz informuje o uniknutej nevydanej verzii, ktorá odhaľuje množstvo nových funkcií systému.

Vylepšené snímanie obrazovky a rýchlejšie spúšťanie Google Asistenta

Nevydaná vývojárska verzia sa dostala do rúk komunity XDA, ktorá ju samozrejme okamžite preskúmala. Pochádza z anonymného zdroja a je o dosť nestabilnejšia ako doteraz vydané verzie. Podľa XDA vylepšuje už niektoré funkcie. Napríklad funkcia Posúvateľnej snímky obrazovky už nemusí zosnímať automaticky len celú plochu otvorenej aplikácie alebo web stránky. Jednoduchým posúvaním po rohoch obrazovky si môžete vybrať, ktorá časť plochy má byť zosnímaná.

Zmeny nastali aj vo funkcii App Pair, ktorú už dávnejšie predstavil Samsung vo svojej nadstavbe One UI. Tá umožňuje otvoriť dve aplikácie naraz pomocou jednoduchej skratky. Vylepšenie spočíva v tom, že je možné prepínať polohu aplikácií dvojitým klepnutím na hranici medzi nimi. Google tiež pracuje na možnosti podržania tlačidla vypínania na vyvolanie asistenta, čo je funkcia integrovaná už viacerými výrobcami smartfónov v rámci vlastnej nadstavby.

Vyvolať ho bude možné aj potiahnutím do strany zo spodného rohu alebo pomocou skratky na ploche vo vyhľadávacom paneli. Pre vaše karty a ovládacie prvky zariadenia bola pridaná nová dlaždica rýchleho nastavenia, ktorá k ním umožňuje ľahší prístup. Google  tiež pracuje aj na domovskej obrazovke pre zariadenia s dvoma displejmi, na vyhľadávacom paneli vo výbere widgetov a samozrejme podpore najnovších emodži.

Nové ovládanie hlasitosti, animácie a aj ochrana súkromia

K dispozícii je aj nový panel hlasitosti, ktorého tlačidlá a jazdec zodpovedajú aktuálnej téme systému. Google chce tiež integrovať nové animácie a efekty pri otváraní aplikácií podľa zvolenej témy systému. Ďalšie zmeny sa týkajú ochrany súkromia. Komunita XDA objavila v systéme upozornenia na prístup do kopírovacej schránky, ktoré varujú, keď aplikácia pristupuje ku kopírovaným údajom alebo textu. Od verzie Android 10 je prístup do schránky k dispozícii iba pre aplikácie v popredí.

Google tiež pracuje na vylepšených povoleniach aplikáciám prístupu k notifikáciám. Príkladom je Android Auto, ktoré zobrazuje vaše notifikácie na displeji multimediálneho systému automobilu. Môžete mu nastaviť, že má zobrazovať všetko, nič, iba konverzácie, konkrétne notifikácie alebo zapnúť tiché oznámenia. Prípadne môžete tieto nastavenia kombinovať. Pribudne aj nové dialógové okno s povolením polohy, ktoré vám pomôže lepšie pochopiť, ako môže aplikácia sledovať vašu polohu.

Náš tip
Teraz je ten správny čas na nový smartfón. Pozreli sme sa na lákavú ponuku Orange
15.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+