MojAndroid

Droid BB-8 bol jedným z najzaujímavejších oživení nového filmu a záujem o tohto droida sa ukázal už po zverejnení prvých trailerov k filmu. Podľa očakávaní hral v príbehu dôležitú úlohu a vo filme sme ho vídali skutočne veľmi často. Ako ale tento guľatý robot vlastne funguje a čo zapríčiňuje originálny spôsob pohybu?

Hoci nemáme k dispozícii oficiálne potvrdené informácie, mechanizmus fungovania droida by mal byť do veľkej miery jasný. Najdôležitejšou súčasťou fungovania je sústava kolies umiestnená vo vnútri gule, ktorá vytvára pohyb a umožňuje robotovi gúlať sa. Nejde o žiadnu revolučnú technológiu, podobne funguje množstvo takýchto robotov a robotických hračiek, s ktorými sa stretávame už dlhšiu dobu. Veľmi očividný je aj často nemotorný pohyb droida, ktorý je ale s najväčšou pravdepodobnosťou úmyselný a dotvára obraz o tejto postave.

patentgrab_wheel

Ďalšou dôležitou súčasťou skladačky je fakt, že hlava a telo robota nie sú ovládané jednotlivo. Potvrdzuje to aj jeden z patentov štúdia Disney spolu s partnerom Sphero a aj prehlásenie jedného z vedcov spoločnosti Sphero, ktorý uvádza, že hlava nie je ovládaná zvlášť. Bez ohľadu na to ale pohyb celého droida spôsobuje spomínaný kolesový systém. Otáčanie kolies posúva stred hmoty celého systému mimo pomyselnú stredovú os. Posun spôsobí pohyb a v prípade dobre nastaveného vnútorného systému sa celý objekt posunie tým smerom, ktorým sa naklonia kolesá. Pre lepšiu predstavu si môžeme predstaviť veľké lopty Zorb. Aj tie sú poháňané tým, že náš pohyb mení našu relatívnu pozíciu voči lopte, čo v konečnom dôsledku spôsobí pohyb celej lopty.

bb-8-3

Samotná hlava drodia je podľa všetkého s telom prepojená sústavou magnetov. Niektoré vytvárajú odpodzovanie, iné zasa priťahovanie. Odpudivé magnety pravdepodobne zabezpečujú vytvorenie medzery medzi hlavou a telom, zatiaľ, čo príťažlivé magnety zabezpečujú spojenie medzi hlavou a telom a zabraňujú odpadnutiu hlavy. Rovnako zaujímavé je prepojenie hlavy a tela počas pohybu droida. Tu je tiež niekoľko otáznikov, no najpravdepodobnejší princíp fungovania zahŕňa premyslenú konfiguráciu pomyselného sťažňa, ktorým je hlava prepojená s telom zariadenia. Tu by ale dávalo zmysel, ak by hlava mierila opačným smerom ako sa droid pohybuje. Vo filme ale vidíme, že hlava je naklonená práve v smere pohybu. To je možné dosiahnuť jednoduchým upravením pôsobenia magnetov za pohybu droida.

giphy-1

Celé nastavenie droida je tak rovnako komplikované po hardvérovej, ako aj po softvérovej stránke. Je preto možné, že použitie dvoch rozdielnych systémov pre hlavu a telo by bolo jednoduchšie, no výsledný efekt by možno nebol taký dobrý. Treba brať ale do úvahy, že droid sa možno pohybuje úplne iným spôsobom a systém pohybu opísaný v tomto článku je nesprávny. Dáva ale zmysel a bolo by zvláštne, ak by výrobcovia použili nejaký iný druh fungovania droida. V konečnom dôsledku je najdôležitejší efekt a ten je vo filme skutočne pôsobivý. Droid pôsobí priateľsky a nemotorne zároveň, no v mnohých scénach ukazuje dynamický pohyb a obratnosť, ktoré možno nie sú také očividné. Celkový efekt je tak veľmi zaujímavý a BB-8 si určite našiel miesto v srdciach mnohých fanúšikov Star Wars ságy.

Zdroj: TechCrunch

28.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+