MojAndroid

Produkty, pomocou ktorých si viete vyskladať inteligentnú domácnosť, postupne čoraz viac naberajú na popularite. Vďaka nim dokážete ovládať hudbu, svetlá, žalúzie, zámky na dverách, prípadne skontrolovať, čo vám chýba v chladničke. Veľmi žiadaným inteligentným asistentom je Alexa, ale pripája sa k nej aj ten od Google.

Jeho výhoda spočíva v tom, že Google Assistant je dostupný v každom mobilnom zariadení. Na telefónoch s operačným systémom Android je dostupný už od výroby a na smartfónoch od Apple je ho možné stiahnuť v App Store. Predinštalovaný je aj na hodinkách s Wear OS systémom, aj na televízoroch s Androidom. Internetový portál AndroidPolice prináša typy ako využiť Google Assistanta naplno.

Uľahčenie komunikácie

  • Pridanie viacerých jazykov – pokiaľ máte v pláne sa s Google Assistantom rozprávať v dvoch rôznych jazykoch, môžete tak zapnúť v nastaveniach. Jednoducho nájdite nastavenia asistenta (napríklad pomocou zadania príkazu na otvorenie nastavení) a v položke “Jazyky” pridajte ten váš. Slovenčina a čeština ešte bohužiaľ nie je dostupná.
  • Tlmočenie v reálnom čase – s jazykom je spojená aj táto funkcia. Google vám dokáže priamo prekladať obe strany konverzácie, stačí špecifikovať jazyky a môžete sa začať rozprávať. Táto funkcia podporuje všetky jazyky nachádzajúce sa na Prekladači.
tlmočenie jazykov v reálnom čase | Zdroj: Google Assistant
  • Nastavenie kontinuálnej konverzácie – ak sa vám nechce pri každom príkaze hovoriť “Hey Google”, stačí v sekcii “Súvislá konverzácia” toto nastavenie zapnúť. Systém po každej odpovedi na chvíľu zaktivuje mikrofón a vypočuje si doplňujúcu otázku.
  • Používanie Assistanta aj so zamknutým telefónom – z bezpečnostných dôvodov táto funkcia nie je aktivovaná automaticky. Pokiaľ vám to však nevadí, zapnete ju v sekcii “Zamknutá obrazovka.”

Základné aktivity s aplikáciami tretích strán

  • Využívanie rôznych aplikácií – v dnešnej dobe sa už ani nemusíte dotknúť mobilu a môžete napr. pridať príspevok na sociálne siete ako Facebook, Instagram, alebo X. Taktiež viete hlasovo posielať správy cez služby ako WhatsApp a Discord.
  • Spustenie hudobnej skladby, podcastu a seriálu – pokiaľ chcete využívať túto funkciu, najprv sa budete v nastaveniach musieť prihlásiť do svojich streamovacích služieb. Spotify funguje v bezplatnom režime, ale činnosti aplikácie sú obmedzené. Požadované nastavenia nájdete v sekciách “Hudba”, “Videá” a “Podcasty.”
spustenie pesničky pomocou Spotify | Zdroj: Google Assistant
  • Prečítanie článku nahlas – funkcia výhodná najmä pre zrakovo postihnutých ľudí, prípadne keď potrebujete niečo prečítať, ale nemôžete tomu venovať svoju plnú pozornosť. Otvorte si akýkoľvek článok a následne povedzte Google Assistantovi nech vám ho prečíta. Dokonca máte aj možnosť si zvoliť rýchlosť čítania.

Iné zaujímavé funkcie

  • Rezervácia v reštaurácii – máte ísť niekam na večeru a nechce sa vám volať priamo do reštaurácie? Google to vyrieši za vás. Samozrejme je ale obmedzený nastavením jednotlivých podnikov. Rezervácie môže robiť len tam, kde na to majú vytvorený online systém. V budúcnosti by sme mohli vidieť možnosť, kde za vás Google Assistant priamo do reštaurácie zavolá.
  • Nastavenie Routines – slúži hlavne na vykonávanie viacerých činností pomocou jediného príkazu. Pokiaľ teda máte nejaké činnosti, ktoré opakujete pravidelne, táto možnosť sa vám určite zíde.
  • Zanechanie odkazu pomocou Google smart speaker – pokiaľ vlastníte Google Assistenta aj vo fyzickej verzii a máte ho prepojený s telefónom, viete pomocou neho odkázať nejakú správu.
  • Nájdenie strateného mobilu – táto funkcia je tiež dostupná cez smart speaker, ale viete ju využiť aj vtedy, keď máte spojené dva a viac rôznych smartfónov s vašim Google kontom. Assistant zariadenie jednoducho prezvoní.

Pokiaľ poznáte nejaké ďalšie výhodné funkcie, ktoré vám uľahčujú život, dajte nám vedieť v komentároch.

Náš tip
Google Play umožní odinštalovať aplikácie na diaľku z iného zariadenia

26.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+