MojAndroid

Dnešné telefóny už okrem základných funkcií prinášajú aj pokročilejšie, nadštandardné funkcie a súčasti, akými sú napríklad dotykový displej, niekoľko typov bezdrôtových pripojení či kvalitný fotoaparát. Práve fotoaparáty v mobilných telefónoch urobili za posledných pár rokov veľký krok vpred, o čom svedčí napríklad nový typ fotoaparátu v najnovšej sérii smartfónov One od spoločnosti HTC, ktorý prináša vysokokvalitný BSI snímač s clonou F2.0 a rýchlosť zosnímania fotografie menšiu ako 0,8 sekundy. Mobilné zariadenia tak už nemusíme využívať len na príležitostné fotografovanie, ale nasnímané fotografie môžeme po menšej úprave pokojne používať vďaka veľkému rozlíšeniu aj v prezentáciách či napríklad pre tlač na fotopapier. Tu však treba podotknúť, že klasický fotoaparát s porovnateľnými parametrami na tom bude s kvalitou fotografií vždy lepšie. No ku tejto kvalite sa môžete priblížiť viac než inokedy, pokiaľ sa rozhodnete používať aplikáciu AfterFocus, ktorá priamo vo vašom Android zariadení dokáže vytvoriť poloprofesionálne fotografie rýchlo a jednoducho.  O jej ďalších funkciách a vlastnostiach sa dozviete z nižších riadkov.

AfterFocus je aplikácia od vývojára MotionOne, ktorá si svoju popularitu získala hlavne medzi iOS používateľmi. Konečne si však všetky jej funkcie môžu užívať aj Android používatelia, čo je veľmi potešujúca správa. Pomocou tejto aplikácie si priamo vo svojom Androide dokážete vytvoriť fotografie v DSLR kvalite, čomu napomôže určite aj funkcia rozostrenia pohybom. Okrem tejto funkcie v tejto aplikácií nájdete ešte niekoľko ďalších, pomocou ktorých dokážete vytvoriť fotografie naozaj vysokej kvality. Pre používateľov, ktorí sa aplikáciám tohoto typu moc nevenujú, pribalil autor obrázkový aj video tutoriál, ktorý by mal zaručiť, že sa naučíte túto aplikáciu so všetkými jej súčasťami používať rýchlejšie. Po niekoľkých úpravách fotografií sa vám však nastavovanie všetkých parametrov a využívanie všetkých funkcií bude zdať veľmi jednoduché, preto sa nemáte čoho báť.

      

AfterFocus ponúka 3 spôsoby výberu fotografie, ktorú chcete upraviť. Fotografiu môžete nasnímať priamo v danom okamihu kamerou (2 spôsobmi – smart a manual), vybrať už odfotenú snímku z galérie alebo odfotiť a spracovať dve fotografie naraz, čo je funkcia dostupná len pre PRO verziu (ktorú sme my doposiaľ nikde nenašli). Odfotenie snímky so smart režimom je zrejme najjednoduchší spôsob, ktorý si môžete zvoliť. Na takto zosnímanej fotografii už len musíte označiť oblasť, ktorú chcete mať zaostrenú a pozadie, ktoré chcete rozostriť. Manuálny mód je na nastavenia dosť zložitý, nakoľko musíte zaostrenie rozdeliť až do 3 vrstiev (čo však môže byť výhodné pre ľudí, ktorí vedia, čo robia). Ak ste spravili pri doterajších úpravách nejakú chybu alebo ste označili nesprávny objekt, svoj krok môžete vrátiť späť šípkou na ľavej strane v hornej lište. Pokiaľ ste so svojimi doterajšími úpravami spokojní, stlačte šípku v pravo hore.

    

Ak ste sa v upravovaní fotografií dostali až sem, vidíte na obrazovke ikony s niekoľkými ďalšími možnosťami upravovania, medzi ktoré patrí napríklad typ rozostrenia, svetelnosť, oslabenie čierno-bielej či filtre ako sépia, čierno-biela, vintage či antika. Ikonka s názvom Filter 2 vám umožňuje manuálne pridať vignette efekt či ďalšie 3 efekty, ktoré vašu fotografiu môžu “doladiť” do finálnej verzie. Ak ste si fotografiu upravili kompletne podľa svojho gusta, môžete si ju uložiť do galérie v rôznych veľkostiach. Najvyššia podporovaná veľkosť vo free verzii je 800p, čo je celkom málo na “profesionálnu” úpravu fotografie, zatiaľ neexistujúca PRO verzia tejto aplikácie (ktorú autor vydá vraj v máji) umožňuje ukladanie fotografií až v rozlíšení 1600p. Ak fotografiu chcete zdieľať na sociálnu sieť s priateľmi, priamo v tejto aplikácii to dokážete pomocou tlačidla v pravom hornom rohu. V tomto rohu nájdete aj tlačidlo Nastavení, kde nájdete možnosti ako veľkosť zdieľaných a ukladaných fotografií či možnosť zmeny režimu zaostrenia (smart alebo manual).

    

AfterFocus je určite zaujímavá aplikácia pre všetkých, ktorí sa zajímajú o úpravu fotografií priamo vo svojom Androide. So svojimi funkciami a vlastnosťami dokáže z obyčajnej fotografie “vyčarovať” naozaj kvalitný kúsok, za ktorý sa nebudete musieť hanbiť. Po vydaní PRO verzie toho budete môcť upraviť zrejme ešte viac, dovtedy vám bude musieť stačiť bezplatná verzia, ktorú si môžete stiahnuť pomocou nášho widgetu nižšie. Do komentárov nám môžete napísať, ako sa vám táto aplikácia páči.

AfterFocus
MotionOne
Verzia 1.0.0 (9. 4. 2012)
Veľkosť 6,1 MB
2.0+

Zadarmo


        

27.4.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+