MojAndroid

“Je čas na nový telefon! Jděte s dobou”. Tento slogan môžete nájsť na domovskej stránke českého operátora Vodafone. 3G sieť je už zastaralá a operátor ju plánuje úplne vypnúť. Nahradí ju modernejšia sieť 4G a samozrejme aj prichádzajúca 5G.

3G uvoľňuje miesto modernejším technológiám

Vodafone ďalej tvrdí, že objem prenesených dát stále stúpa. A na to, aby mohol poskytovať kvalitné pripojenie k internetu, je potrebné neustále vylepšovať 4G sieť. Tá je novšia, modernejšia, rýchlejšia. Operátor preto uvoľní frekvencie zo staršej 3G siete. Stane sa tak 31.3.2021.

Niektorých menej znalých zákazníkov by to mohlo zaskočiť. Všetci nemusia vedieť či majú správnu SIM kartu, ktorá 4G siete podporuje. Operátor na svojom webe spomína, že väčšina zákazníkov ju už má. Na tejto stránke si môžu zákazníci overiť či majú správnu SIM kartu a tiež smartfón, kotrý podporuje 4G siete.

vodafone vypina 3G siet

Prečo je 4G sieť lepšia ako 3G?

Najväčšou výhodou je lepšie pokrytie. Operátori sa od spustenia 4G sietí na zdokonaľovanie pokrytia staršej 3G siete nezameriavali. Prioritou bola novšia 4G. To znamená, že aj pokrytie je lepšie. Medzi ďalšie výhody patrí vyššia rýchlosť a kapacita pripojenia.

Ako je na tom Slovensko?

Na situáciu okolo vypínania 3G sietí sme sa opýtali aj našich operátorov. Ako prvý zareagoval Orange:

“V súčasnosti nemáme stanovený presný horizont úplného vypnutia 3G siete, nakoľko treba brať do úvahy viaceré faktory, ako sú dostatočná penetrácia 4G mobilných zariadení, komerčné dohody o národnom roamingu alebo prebiehajúca modernizácia siete. 3G sieť sme zatiaľ nikde nevypínali, aktuálne pokrytie tejto siete je 95% populácie.”

Vypínanie 3G siete Orangeu by bolo nelogické. Túto sieť napríklad v rámci národného roamingu využíva 4ka. Je to z dôvodu stále nedostatočného pokrytia 4G sieťou. To sa síce časom stále zlepšuje, no ani zďaleka nedosahuje čísla ostatných troch operátorov. Za využívanie 3G siete od Orangeu 4ka samozrejme platí.

Telekom sa pre MojAndroid vyjadril, že v najbližších rokoch určite vypnutie 3G siete zvažuje, no zatiaľ nebol bližšie určený termín. V roku 2021 sa to tak s najväčšou pravdepodobnosťou nestane.

Hovorkyňa operátora O2, Tereza Molnár, pre portál MôjAndroid uviedla:

„Sieť tretej generácie je stále v prevádzke, primárne sa však využíva pre hlasové služby, keďže drvivá väčšina dátovej prevádzky sa presunula do 4G siete s lepšími parametrami a výborným pokrytím. K presunu hlasovej prevádzky do 4G siete dochádza postupne a závisí od penetrácie VoLTE smartfónov medzi užívateľmi. Do budúcna rátame s kapacitou uvoľnenou po 3G aj pre využitie pri novších technológiách.“

10.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+